Czas pracy należy do najbardziej trudnych i skomplikowanych zagadnień w praktyce kadrowej. W tej części serwisu zawarliśmy wiele praktycznych porad specjalistów prawa pracy w zakresie planowania czasu pracy oraz jego rozliczania. Sprawdzisz w niej m.in. jakie są systemy czasu pracy oraz jak w praktyce możesz je wprowadzić i zastosować w swojej firmie. Jakie obowiązują normy czasu pracy i czy prawidłowo ustalasz wymiar czasu pracy pracowników. Poznasz wskazówki dotyczące sporządzania grafików (harmonogramów) czasu pracy. Wreszcie, dzięki praktycznym odpowiedziom zawartym w tym dziale, upewnisz się, czy prawidłowo stosujesz przepisy o godzinach nadliczbowych oraz rozliczasz pracę w dni harmonogramowo wolne, niedzielę i święta oraz w porze nocnej.

Czas pracy

Rekompensata za nieodebrany dzień wolny w firmie – kiedy przysługuje

Data 27.11.2023Joanna Suchanowska

Pytanie: Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu należnej „rekompensaty” nieodebranego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W jednej firmie obowiązuje 6 miesięczny okres rozliczeniowy (bieżący trwa od listopada do kwietnia), zatem przypadają nam w tym czasie dwa takie święta - 11.11.2023 r. oraz 06.01.2024 r. Przykładowo pracownik, nie odebrał wolnego dnia, ponieważ w tym czasie przebywał na urlopie macierzyńskim (lub zwolnieniu chorobowym) przez cały listopad i rozwiązał umowę z końcem listopada. W firmie nie wyznaczono zarządzeniem jednego wolnego dnia dla wszystkich pracowników. Czy powinien otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny? Inny pracownik, również nie odebrał wolnego dnia, a jego umowa kończy się 24 listopada 2023 r. Wolny dzień wyznaczony był przez tego pracodawcę na grudzień. Czy powinien otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny? W tej firmie nie wyznaczono zarządzeniem jednego wolnego dnia dla wszystkich pracowników. Czy powinien otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny? W ostatnim przypadku pracownik przebywał na urlopie macierzyńskim zarówno w listopadzie (11.11.2023 r.) jak i będzie przebywał w styczniu (06.01.2024 r.). Powraca do pracy w lutym 2024 r. Czy przysługuje mu wolny dzień do odbioru w przypadku: a) pracodawca wyznaczył jeden wolny dzień zarządzeniem przypadający w trakcie nieobecności pracownika; b) pracodawca nie wyznaczał wolnego dnia (pracownicy odbierają je na podstawie indywidualnych wniosków)?

Dokumentacja czasu pracy

Planowanie czasu pracy

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w zadaniowym systemie w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym za styczeń, luty i marzec 2024 r.

Godziny nadliczbowe

Praca w dni wolne

Czy można prosić pracowników rodziców dzieci o pracę w święta – przepisy i ograniczenia

Data 24.11.2023Joanna Suchanowska

Pytanie: Chciałabym się upewnić, czy możemy prosić pracowników rodziców dzieci o pracę w dni świąteczne, np. 26 grudnia? Jeżeli możemy prosić pracowników rodziców o pracę w święta, to na jakich zasadach? Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie i czy rodzic dziecka może odmówić pracy w dzień świąteczny? Jeżeli może odmówić pracy w święta, to na jakich zasadach? Jeżeli nie możemy prosić rodziców o pracę w święta, to jaki jest graniczny wiek dziecka, którego rodzic nie może pracować w święta lub/i może odmówić pracy w święta? Czy możecie też wskazać fragment Kodeksu pracy, który reguluje te kwestie? Dodatkowo każda osoba w firmie podpisuje poniższe oświadczenie – kandydat na pracownika został poinformowany, że jedynym celem pracy, do której aplikuje jest wykonywanie usług na rzecz odbiorców zagranicznych, we wszystkich dniach roboczych, których odbiorcy w tych krajach pracują. Usługi wykonywane przez pracownika i pracodawcę mają charakter ciągły, tzn. nie mogą zostać przerwane, poza dniami wolnymi w kraju ich odbioru. Tym samym wykonywanie pracy działu musi odbywać się w dniach, które są świętami w Polsce, a nie są świętami w kraju odbiorcy usług. Niewykonywanie pracy w takie dni oznacza, że Pracodawca może stracić zaufanie odbiorców oraz zlecone zadania likwidując tym samym zatrudnienie, nie tylko pracownika, ale całego działu. Kandydat oświadcza, że rozumie powyższą sytuację, i że godzi się z tym, że czasem to on będzie musiał wykonywać pracę w takie dni. Pracodawca oświadcza, że będzie się starał podejmować takie kroki organizacyjne, aby jak najwięcej dni świątecznych było dla Pracownika dniami wolnymi, oraz żeby dyżury pełnili różni pracownicy na zmianę.

Praca w porze nocnej

Wyjścia prywatne w czasie pracy

e-Poradnia

Zadaj pytanie ekspertowi
i uzyskaj odpowiedź do 2 dni roboczych!

40 wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie przedstawi Ci odpowiedź i analizę nurtującego Cię problemu.

Leszek Skupski
Redaktor merytoryczny
Zadaj pytanie

Kategorie

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo