Dzień wolny za święto w sobotę dla kierowcy

Dzień wolny za święto w sobotę dla kierowcy

Joanna Suchanowska

18.10.2023

Pytanie:

Nasza firma zatrudnia kierowców w transporcie międzynarodowym, którzy zatrudnieni są w równoważnym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresem rozliczeniowym. Czy tym pracownikom powinniśmy udzielać dnia wolnego za święto przypadające w sobotę?

Odpowiedź:

Z dnia wolnego za święto przypadające w sobotę mogą również skorzystać kierowcy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy, jeżeli ich praca wykonywana jest przez przeciętnie pięć dni w tygodniu.  

Z artykułu dowiesz się:
  • Obowiązujący wymiar czasu pracy – jak go ustalić w przypadku kierowcy
  • Czy do kierowcy stosuje się zasada obniżenia wymiaru czasu pracy z tytułu święta przypadającego w sobotę
  • Którym pracownikom pracodawca nie ma obowiązku wyznaczenia dnia wolnego

Prawo do dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę związane jest ze sposobem ustalania obowiązującego wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Ustalenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym

Obowiązujący pracownika, w tym również zatrudnionego na stanowisku kierowcy, wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, oblicza się:

1)     mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie,

2)     dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Obniżenie wymiaru czasu pracy z tytułu święta

Dodatkowo każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin. Konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin wynika z tego, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Zasada ta znajduje w pełni zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na system czasu pracy w którym są zatrudnieni, jeżeli tylko wykonują swoją pracę przez pięć dni w tygodniu. Zatem w przypadku pracowników zatrudnionych przez pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym pracodawca powinien udzielić im dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w innym terminie. Jeżeli natomiast liczba dni pracy pracownika w tygodniu jest ograniczona (np. pracownik pracuje przez 4 dni w tygodniu) nie ma potrzeby zapewniania takiemu pracownikowi innego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w dzień wolny od pracy wynikający z jego rozkładu czasu pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Suchanowska

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo