Narzędzia:
Cyfryzacja biznesu dotyka wszystkich jego sfer, także tych związanych ze sprawami pracowniczymi. Działy HR coraz chętniej decydują się na przechowywanie dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej zamiast papierowej i wprowadzają e-teczki osobowe. Przyspieszona i wymuszona przez rzeczywistość okresu pandemii praca zdalna pokazała, jak bardzo pomocne są takie rozwiązania. Elektroniczna teczka osobowa to także większe bezpieczeństwo dokumentów, lepsza ochrona przed zniszczeniem, zagubieniem lub wyciekiem danych.
COVID-19 przyniósł rewolucyjne zmiany dla liderów HR i ich działów. Obecna sytuacja ze względu na pandemię wymusza na działach HR wprowadzenie nowych modeli zarządzania zespołami, dużą cyfryzację oraz działanie w oparciu o nowe technologie. Od działów HR wymaga się teraz również dynamicznych i celnych reakcji. Najważniejsze wyzwania stojące przed specjalistami HR w bieżącym roku zostaną omówione w trakcie Konferencji 2021 HR Master.
Rok 2020 był nietypowy i trudny dla wszystkich, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników. Mimo niesprzyjających warunków aż 78% pracowników z Ukrainy deklaruje satysfakcję z pracy w Polsce, to o 6% więcej niż 2019 roku. Dla 71% Ukraińców główną motywacją do podjęcia pracy w naszym kraju były wyższe zarobki.
Prawie 52% – właśnie tylu Polaków znajduje się w grupie wszystkich pracowników tymczasowych, aktywnych zawodowo w naszym kraju w 2020 r., wynika z raportu Grupy Progres. Jeszcze w 2019 r. najwięcej było Ukraińców (52%). W tym roku to nasi rodacy dominują na rynku pracy tymczasowej. Polacy – w dobie pandemii – coraz częściej podejmują tę formę zatrudnienia, bo stają w obliczu kryzysu finansowego oraz zawodowego i intensywnie poszukują alternatywnego zatrudnienia.
Pandemia spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi i na życie. Część firm zastępowała nimi inne benefity. Polisy na życie wzbogacano o usługi pomocy domowej w razie zachorowania, a ubezpieczenia zdrowotne o świadczenia zdalne. W przyszłym roku pracodawcy powinni przygotować się na spodziewany wzrost cen ubezpieczeń grupowych.
Pojęcie „pracy zdalnej” nadal nie jest ujęte w Kodeksie pracy. Ten sposób wykonywania obowiązków jak na razie jest uregulowany szczątkowo, a to wiąże się z licznymi wątpliwościami i problemami. Jednym z nich jest dopuszczalność zwolnienia pracownika zdalnego, również z zachowaniem środków komunikacji na odległość – np. poprzez e-mail lub listownie. Jest to legalne, jeśli pracodawca dopełni odpowiednich wymogów formalnych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zdalnie wypowiadając umowę o pracę pracownikowi, który pracuje zdalnie.
Nestlé i Sojusz dla Młodych (Alliance for YOUth) 27 października 2020 r. ogłosiły, że do 2025 r. stworzą 300 000 szans zatrudnienia i rozwoju zawodowego dla młodych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej*. Mają to być miejsca pierwszej pracy, staże i praktyki zawodowe. Sojusz dla Młodych pomoże także w zdobyciu odpowiednich umiejętności cyfrowych i wiedzy z zakresu ochrony środowiska, niezbędnych na rynku pracy przyszłości.
Karą w wysokości 35,2 mln euro został ukarany niemiecki oddział firmy odzieżowej H&M za inwigilację swoich pracowników. To najwyższa dotychczas kara orzeczona za naruszenie ochrony danych związane z nadużywaniem uprawnień pracowniczych.
W moich poszukiwaniach ciekawych inspiracji na temat nietuzinkowych organizacji, które robią coś wyjątkowego dla pracowników, ale także dla środowiska natknęłam się na stronę Corporate Rebels i książkę przez nich wydaną, pod tytułem: „Corporate Rebels. Make work more fun”. Sprawdź, co różni nudne organizacje od śmiałych i pionierskich. Znajdź przepis na dobre miejsce pracy.
Najlepszych menedżerów wyróżnia to, że podczas doboru, motywacji i rozwoju personelu wychodzą poza schemat, wykazując się ogromną elastycznością w podejściu do ludzi i sytuacji. Tak w skrócie można podsumować książkę autorstwa Marcusa Buckinghama i Curta Coffmana pt. „Po pierwsze: Złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej”. Przedstawia ona wyniki badań przeprowadzonych przez organizację Gallupa z udziałem ponad 80 000 odnoszących sukcesy menedżerów.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone