Narzędzia:
Trwają prace nad doprecyzowaniem przepisów ustawy o PPK. Celem zmian jest wskazanie podmiotu zatrudniającego, który jest właściwy do zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK, w sytuacji gdy pracodawca lub zleceniodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego (NIP lub REGON).
Umowa o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych jest zawierana przez pracodawcę w imieniu i na rzecz pracowników. Niezwykle ważnym jest, aby osoby uprawnione (potencjalni uczestnicy) otrzymały wszelkie niezbędne informacje o programie jeszcze przed samym zawarciem umowy. W celu umożliwienia im podjęcia świadomej decyzji dotyczącej uczestnictwa powinni oni posiadać wiedzę dotyczącą zasad i funkcjonowania PPK.
Osoby pomiędzy 55 a 69 rokiem życia mogą przystąpić do PPK na swój wniosek, pod warunkiem, że złożą do pracodawcy deklarację uczestnictwa w PPK. Pracodawcy nieraz mają wątpliwości, kiedy muszą zapisywać do PPK osoby, które swoje 55 urodziny obchodzą w roku, w którym są zapisywane do PPK. Upewnij się, jak poprawnie zawrzeć umowę o prowadzenie PPK w imieniu pracowników, którzy 55 lat ukończą w 2021 roku.
Najmniejsze podmioty zatrudniające, będące mikroprzedsiębiorcami, mogą skorzystać z ustawowego zwolnienia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o PPK. Jest to jedyna grupa pracodawców, która ma możliwość całkowitego „wyłączenia się” z procesu tworzenia PPK. Aby jednak tak się stało, muszą zaistnieć pewne warunki.
Osoba fizyczna, która zatrudnia pracowników w związku z prowadzoną działalnością zawodową, nie jest zwolniona z obowiązków w zakresie tworzenia PPK, nałożonych na podmioty zatrudniające. Brak prowadzenia działalności gospodarczej nie jest elementem przesądzającym o niestosowaniu przepisów o PPK – uznał Polski Fundusz Rozwoju.
Przygotowujesz się do wdrożenia PPK w jednostce publicznej? Weź udział w II edycji Ogólnopolskiego Kongresu PPK dla jednostek publicznych – warsztaty wdrożeniowe – online, już 25 stycznia 2021 r.
Po nowym roku niektóre jednostki publiczne mogą już mieć zawarte umowy o zarządzanie PPK, część natomiast będzie szykować się do jej zawarcia. Zarówno jedni, jak i drudzy pracodawcy mogą przekazać swoim pracownikom informację dotyczącą tworzenia PPK. Podpowiadamy, jak ją przygotować.
Od stycznia 2021 r. obowiązek tworzenia PPK przez jednostki wchodzące w skład sektora finansów publicznych. W wydanej interpretacji Polski Fundusz Rozwoju rozstrzygnął wątpliwości, co do dopuszczalności zawarcia przez jednostki publiczne umowy o zarządzanie PPK jeszcze przed dniem 1 stycznia 2021 r.
Na Ogólnopolskim Kongresie "PPK w jednostkach publicznych" w przystępny sposób przybliżymy idee i zasady działania PPK. Poznaj dotychczasowe doświadczenia i perspektywy wdrożeniowe pracodawców. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru instytucji finansowej, a także jakie są obowiązki pracodawcy i uprawnienia osób zatrudnionych. Zapraszamy do udziału online już 26 listopada.
Pracodawca albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego będzie zagrożona otrzymaniem grzywny od PIP w wysokości od 1.000 do 1.000.000 zł w sytuacji, gdy nie dopełni obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, albo nie dopełni obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie. Taka sama kara grozi też pracodawcy, który nie zgłosi wymaganych ustawą danych lub zgłosi nieprawdziwe dane albo udzieli w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmówi ich udzielenia albo nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK. Sprawdź także, co może w związku z PPK kontrolować PIP. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone