Średnioroczne zatrudnienie u mikroprzedsiębiorcy

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
16.04.2021AKTUALNE

Pytanie:

Moje pytanie dotyczy ustalania średniorocznego zatrudnienia mikroprzedsiębiorcy w kontekście potencjalnego zwolnienia takiego podmiotu z obowiązku tworzenia PPK. Czy pracodawca, którego średnioroczne zatrudnienie wynosi 9,94 osoby jest mikroprzedsiębiorcą? Czy cyfrę tą należy zaokrąglić w górę czy też nie należy tego robić? Dodam że obrót netto pracodawcy nie przekracza 2 miliony euro.

Odpowiedź:

Skoro w opisanym przypadku średnioroczne zatrudnienie wynosi 9,94 etatów, należy uznać, że spełnione są kryteria wyznaczone dla mikroprzedsiębiorcy, zawarte w art. 7 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jakie kryteria musi spełniać przedsiębiorca, aby posiadać status mikroprzedsiębiorcy
  • Gdzie można znaleźć objaśnienia określające status średniorocznego zatrudnienia
  • Czy ustalony wynik średniorocznego zatrudnienia podlega zaokrągleniu

Zgodnie z art. 7 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

W myśl art. 7 ust. 3 Prawa przedsiębiorców, średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

W celu wyznaczenia omawianego średniorocznego zatrudnienia można skorzystać z jednej z metod statystycznych, której wybór należy uzależnić od sytuacji kadrowej w przedsiębiorstwie (metody te są objaśnione w wytycznych GUS do formularza Z-03 – Sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach). Skoro w opisanym przypadku średnioroczne zatrudnienie wynosi 9,94 etatów, to jest to nadal wynik niższy od 10 etatów.

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo