Podstawowym celem tworzenia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. Warto wiedzieć, na jakich zasadach oraz w jaki sposób będzie można w przyszłości skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku uczestnika PPK. Sprawdź, o co może Cię spytać Twój pracownik.
Uczestnikiem PPK jest osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.
Uczestnikiem PPK może być w szczególności:
Jak ustawa o PPK definiuje wypłatę
Zgodnie z definicją ustawową, wypłatą jest dokonana na wniosek uczestnika PPK wypłata środków zgromadzonych w PPK na wskazany rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie.
Pobierz praktyczne narzędzie:
Czy uczestnik PPK może dowolnie korzystać ze zgromadzonych środków
Uczestnik PPK może rozporządzać środkami zgromadzonymi na jego rachunku PPK jedynie na zasadach określonych w ustawie o PPK.
W jaki sposób można uruchomić wypłatę środków z rachunku PPK
Wypłata środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK następuje wyłącznie na złożony wybranej instytucji finansowej wniosek.
Kto i kiedy może złożyć wniosek o wypłatę z PPK
Wniosek o wypłatę może złożyć uczestnik PPK:
Czy można jednorazowo wypłacić całość środków
Na podstawie umowy zawartej z wybraną instytucją finansową, uczestnik PPK może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK – co ważne: z obowiązkiem ich zwrotu w wartości nominalnej – w celu pokrycia wkładu własnego (wypłata na tzw. cele mieszkaniowe).
Wkładem własnym są wymagane środki pieniężne przeznaczone na:
Na czyj rachunek przekazywana jest jednorazowa wypłata z PPK
Wypłaty do 100% wartości środków na rachunku PPK, na cele mieszkaniowe, dokonuje się:
Czy umowę o jednorazową wypłatę można zawrzeć wielokrotnie
Uczestnik PPK, który zawarł umowę dotyczącą jednorazowej wypłaty, nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy:
Czy każdy uczestnik PPK może zawrzeć umowę o jednorazową wypłatę
Nie może zawrzeć takiej umowy uczestnik PPK, jeżeli w dniu złożenia wniosku o nawiązanie umowy miałby ukończone 45 lat.
W jaki sposób należy dokonać zwrotu środków na rachunek PPK
Zasady oraz termin zwrotu przez uczestnika PPK na jego rachunek prowadzony w PPK, kwoty środków wypłaconych na cele mieszkaniowe powinny zostać określone w umowie zawartej z instytucją finansową. Zwrot środków powinien nastąpić najpóźniej po 15 latach od dnia dokonania wypłaty środków, jednak nie wcześniej niż przed upływem 5 lat od dnia wypłaty środków. Zwrot może nastąpić w ratach albo w wyniku wpłaty jednorazowej.
Jakie wypłaty otrzyma uczestnik PPK po ukończeniu 60. roku życia
Po ukończeniu 60. roku życia przez uczestnika PPK, otrzyma on:
Od dochodu uczestnika PPK z tytułu wypłaty środków, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia – jeżeli wypłata będzie dokonywana w mniejszej ilości rat niż 120 miesięcznych rat – pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jaka zmiana zadeklarowanej przez uczestnika PPK liczby rat nie jest dopuszczalna
Nie można zmienić zadeklarowanej liczby rat w ten sposób, że po tej zmianie wypłata ratalna środków będzie trwała krócej niż 10 lat – jeżeli na podstawie zadeklarowanej liczby rat wypłata środków ma trwać co najmniej 10 lat.
Czy istnieje alternatywne wykorzystanie środków przez uczestnika PPK, po osiągnięciu 60. roku życia
Zamiast dokonania wypłaty zgromadzonych środków, uczestnik PPK może zdecydować o dokonaniu wypłaty transferowej całości zgromadzonych przez niego środków w PPK do zakładu ubezpieczeń, zgodnie z zawartą z tym zakładem umową, na podstawie której, po osiągnięciu 60. roku życia, uczestnik PPK nabędzie prawo do świadczenia okresowego lub dożywotniego.
Czym jest wypłata transferowa
Wypłatą transferową jest przekazanie środków na warunkach określonych w ustawie z jednego rachunku PPK na inny rachunek PPK, na IKE małżonka zmarłego uczestnika PPK lub na IKE osoby uprawnionej, na PPE małżonka zmarłego uczestnika PPK lub na PPE osoby uprawnionej, na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej uczestnika PPK, o której mowa w art. 49 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 2357 oraz z 2020 r. poz. 284, 288, 321 i 1086), na rachunek lokaty terminowej uczestnika PPK prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, na rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK lub do zakładu ubezpieczeń prowadzącego działalność określoną w dziale I w grupie 3 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Zastosowane w ustawie wyżej wymienione skróty należy rozumieć następująco:
Czym jest świadczenie małżeńskie
Uczestnik PPK, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, może wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych na jego rachunku PPK w formie świadczenia małżeńskiego, jeżeli jego małżonek, na rzecz którego umowę o prowadzenie PPK zawarto z tą samą wybraną instytucją finansową, również osiągnął 60. rok życia i małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać z wypłaty świadczenia małżeńskiego. Świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 ratach miesięcznych małżonkom wspólnie, do wyczerpania środków.
Komu wypłaca się świadczenie małżeńskie w przypadku zgonu jednego z małżonków
W przypadku śmierci jednego z małżonków świadczenie małżeńskie wypłaca się drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków.
Czy można wypłacić środki z PPK w przypadku choroby
Uczestnik PPK może wnioskować o wypłatę do 25% środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika PPK w przypadku poważnego zachorowania tego uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka. Wniosek o wypłatę składa się wybranej instytucji finansowej. Wypłata może być, w zależności od wniosku uczestnika PPK, dokonywana jednorazowo albo w ratach. Wypłata jednorazowa, a w przypadku wypłaty w ratach pierwsza rata, dokonywane są w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez uczestnika PPK wniosku o dokonanie wypłaty.
W jaki sposób należy udokumentować poważne zachorowanie
Do wniosku o wypłatę trzeba dołączyć jeden z następujących dokumentów:
- u osoby dorosłej jednej z następujących jednostek chorobowych: amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba neuronu ruchowego (stwardnienie zanikowe boczne), choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV), kardiomiopatia, nowotwór złośliwy, toczeń trzewny układowy, udar mózgu, utrata mowy, słuchu lub wzroku, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zawał serca, lub
- u dziecka jednej z następujących jednostek chorobowych: poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, anemia aplastyczna, przewlekłe aktywne zapalenie wątroby, padaczka, gorączka reumatyczna, nabyta przewlekła choroba serca, porażenie (paraliż), utrata wzroku, głuchota (utrata słuchu), potransfuzyjne zakażenie wirusem HIV, schyłkowa niewydolność nerek, tężec, cukrzyca, łagodny guz mózgu, przeszczepienie narządów, zabieg rekonstrukcyjny zastawek, zabieg rekonstrukcyjny aorty lub nowotwór złośliwy.
Czy można wycofać środki z PPK
Wycofanie środków zgromadzonych w PPK przed osiągnięciem przez uczestnika PPK 60. roku życia, na wniosek uczestnika PPK, małżonka lub byłego małżonka uczestnika PPK, małżonka zmarłego uczestnika PPK lub innej osoby uprawnionej, przepisy ustawy o PPK nazywają zbiorczo „zwrotem”. Jest ono dopuszczalne wówczas gdy:
W treści ustawy o PPK słowa „zwrot” użyto również w innym znaczeniu, jako obowiązku ponownego zasilenia rachunku PPK w przypadku wypłaty na cele mieszkaniowe. Wspomnianą dwuznaczność określenia ustawowego należy uznać za błąd legislacyjny.
Czy zwrot środków z PPK na rzecz jego uczestnika, przed osiągnięciem 60. roku życia następuje w pełnej kwocie
Zwrot środków z PPK uczestnikowi PPK, przed osiągnięciem przez niego 60. roku życia, następuje po dokonaniu określonych potrąceń ze środków uczestnika, zgromadzonych w ramach PPK.
Uzasadnieniem dokonania tych potrąceń jest okoliczność, że żądanie zwrotu środków przez uczestnika PPK, przed osiągnięciem wieku przewidzianego ustawą, powoduje, iż wycofane środki nie będą wykorzystane zgodnie z podstawowym celem ustawy, tj. po ukończeniu 60. roku życia uczestnika PPK (jako swoista emerytura), lecz wcześniej. W takim przypadku, ustawodawca nakłada na wycofującego środki z PPK, w formie zwrotu, obowiązek zwrotu części korzyści, uzyskanych pod warunkiem zachowania emerytalnego celu gromadzenia środków w ramach PPK.
Wspomniane potrącenia polegają na przekazaniu:
Czy dochody związane z wypłatą lub zwrotem środków z PPK podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Tak, zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych, w wysokości 19%, pobiera się od:
Jakie wypłaty środków z PPK są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych
Wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z tytułu uczestnictwa w PPK, w związku z:
- po osiągnięciu przez niego 60. roku życia;
- na cele mieszkaniowe, z obowiązkiem zwrotu;
- po osiągnięciu przez niego 60. roku życia – gdy wypłata następuje w postaci świadczenia małżeńskiego;
- w razie poważnego zachorowania uczestnika PPK, jego małżonka lub dziecka;
Podjęcie przez pracownika decyzji o uczestnictwie w PPK – wieloletnim planie oszczędzania w celach emerytalnych – warto poprzedzić rozważeniem mocnych i słabych stron takiego rozwiązania, z uwzględnieniem konkretnej sytuacji życiowej i zamierzeń danej osoby, oraz prawnie określonych możliwości rozporządzenia środkami zgromadzonymi na rachunku uczestnika PPK – czyli dokonywania wypłat i uzyskiwania zwrotów środków z PPK.
Powiązane porady i dokumenty:
Wpłaty na PPK a podatek dochodowy i koszty pracodawcy – odpowiedzi na 10 pytań
Jak rozliczyć wpłatę na PPK od świadczeń wypłaconych po ustaniu zatrudnienia
Co z wpłatą na PPK po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego
Maciej Karpiński