Narzędzia:
Przy okazji noworocznych zmian w przepisach o sezonowym i krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców, warto przyjrzeć się zasadom zawierania umów z pracownikami spoza Polski. W jakim języku można (trzeba) je sformułować? Jak to jest w przypadku umowy o pracę, a jak – w przypadku umów cywilnoprawnych? I które zasady zatrudnienia stosować – polskie czy zagraniczne?
Począwszy od 1 stycznia 2018 r. nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmodyfikuje zasady zatrudniania krótkoterminowego cudzoziemców zza wschodniej granicy. Zatrudnienie to będzie możliwe na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, podlegającemu wpisowi do ewidencji PUP. Sprawdź szczegóły.
Począwszy od 2018 roku zaczną obowiązywać nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych w Polsce. Poznaj wymogi formalne w zakresie sezonowego zatrudnienia cudzoziemca. Kogo i na jaki okres będzie można zatrudnić, a także jakiego rodzaju zatrudnienie będzie uważane za sezonowe?
Pytanie: Zatrudniamy obywatela Ukrainy na umowę zlecenia. Otrzymał on zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w naszej firmie przez minimum 168 godzin miesięcznie. Ma ważną wizę D do 9 maja 2019 r., natomiast do tej pory nie otrzymał jeszcze karty pobytu. Czy jeżeli procedura uzyskania karty pobytu przedłuży się, a ważność wizy skończy, będzie on mógł nadal legalnie u nas pracować?
Pytanie: Zatrudniamy Ukraińców na umowę zlecenia, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. W oświadczeniu zawarto zapis, że powinni oni pracować 168 godzin w miesiącu. Jeden z nich wyjechał na 2 tygodnie do rodziny na Ukrainę. Gdyby wrócił na czas zdążyłby wypracować odpowiednią ilość godzin, dlatego nie rozwiązywaliśmy z nim umowy zlecenia. Niestety okazało się, że nie będzie go ponad miesiąc (w listopadzie nie będzie miał żadnych godzin pracy). Czy fakt, że nie będzie miał w jednym z miesięcy godzin pracy jest zgodna z oświadczeniem i nie ma w związku z tym żadnych konsekwencji? Czy po powrocie z Ukrainy zleceniobiorca musi uzupełnić dokumenty o urlop bezpłatny na okres czasu, kiedy go nie było?
Pytanie: Oświadczenie o powierzeniu pracy zostało zarejestrowane w PUP i upoważnia pracownika do pracy w okresie od 22 września do 14 grudnia 2018 r. Pracownik wjechał do Polski 19 września, a rozpoczął pracę od 24 września. Będzie pracował do 14 grudnia 2018 r. (paszport biometryczny). Po tym terminie pracownik planuje wrócić na Ukrainę na 2 lub 3 miesiące i ponownie przyjechać do pracy na paszporcie biometrycznym. Jak liczyć terminy pracy 6 miesięcy oraz okres 90 dni na paszporcie biometrycznym? Jak długo będzie mógł przebywać w Polsce i jak długo będzie mógł pracować w 2019 r.? Dodam, że w 2018 pracownik pracował tylko w naszym zakładzie w terminach wskazanych wyżej.
Pytanie: Firma nasza zatrudnia pracowników z Ukrainy na podstawie umowy o pracę. Ci sami pracownicy chcieliby zawrzeć dodatkowo (z tym samym pracodawcą) umowę zlecenia na wykonanie innych prac. Czy w tej sytuacji podatek od umowy zlecenia będzie taki sam jak przy umowie o pracę, czy 20% i zryczałtowany?
Pytanie: Firma zatrudnia 30 osób z Ukrainy do prac sezonowych na umowę zlecenia. Osoby te mieszkają w 2 domach (po 15 osób), które firma wynajęła na potrzeby zakwaterowania (domy znajdują się w tej samej miejscowości co plantacje, na których ci ludzie pracują, natomiast siedziba firmy jest oddalona od plantacji o 6 km i znajduje się już w innej miejscowości). Firma podpisuje umowy zlecenia oraz dodatkowo umowy o zakwaterowaniu, z których wynika, że zleceniodawca płaci zleceniodawcy 7,50 zł za każdy dzień pobytu w domu. Firma natomiast płci za wynajem mieszkań 5 000 zł (w stałej miesięcznej kwocie, bez względu na ilość przebywających osób). Proszę o informację, jak należy rozliczyć koszty najmu mieszkania. Czy przy naliczaniu wynagrodzenia należy także doliczyć koszt najmu i odprowadzić składki do ZUS i podatek? Jeśli tak, to od jakiej kwoty?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone