Narzędzia:
Pytanie: Obliczając podstawę naliczenia trzynastki należy wyłączyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oraz opiekę nad dzieckiem do lat 14 (art. 88). Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia w przypadku nauczyciela zatrudnionego w szkole, jak również nauczyciela przedszkola? Czy wystawiając druk Z-3 w poz. dotyczącej składników rocznych, należy uzupełnić trzynastkę o wynagrodzenie za urlop okolicznościowy i opiekę do lat 14? Tym samym czy należy wykazać liczbę dni, jaką powinien przepracować pracownik po dokonaniu obniżenia, o urlop okolicznościowy i wspomnianą opiekę?
Pytanie: Czy jednorazowy dodatek dla nauczycieli wypłacany w styczniu, wliczać do trzynastki w całości czy 1/12 (jak ekwiwalent) i czy wyliczając podstawę w styczniu, bierzemy pod uwagę dodatek wypłacony w roku poprzednim, czy już nowy styczniowy, jeśli też byłby do końca stycznia wypłacony?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to świadczenie pieniężne przysługujące za każdy pracownikom szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przyznanie trzynastki zależy przede wszystkim od faktycznego okresu wykonywania pracy, ale nie w każdym przypadku. Poznaj przypadki, w których nauczycielowi przysługuje trzynastka.
Pytanie: Proszę o informację, czy wynagrodzenie za czas strajku (nauczyciele nie świadczyli pracy w kwietniu 2019 roku) należy doliczyć do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2019 r.? Dodam, że wynagrodzenie potrącone za czas strajku zostanie wypłacone nauczycielom w grudniu 2019 r.
Pytanie: Pytanie dotyczy prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2018 rok. Pracownik był zatrudniony na stanowisku starszego referenta w szkole publicznej, przez pełen rok kalendarzowy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dodatkowo – na okres od 11 września 2018 r. do 21 czerwca 2019 r. – został zatrudniony na stanowisku nauczyciela świetlicy. Czy we wskazanej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwała trzynastka z obu stosunków pracy?
Pytanie: Chciałabym zapytać o zasady wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego po powrocie z urlopu bezpłatnego. Nauczycielce (zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony) udzielono urlopu bezpłatnego na okres od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r., z przyczyn rodzinnych. Czy po powrocie do pracy od 1 września 2016 r. otrzyma ona dodatkowe wynagrodzenie roczne za przyszły rok, za okres od 1 września do 31 grudnia 2016 r?
Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony na czas określony od 15 września 2011 r. do 15 maja 2012 r. Czy należy naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r.(od 15 września do 31 grudnia 2011 r.) oraz za 2012 r.(od 1 stycznia do 15 maja 2012 r.)?
Pytanie: Przepisy dotyczące trzynastki stanowią, że przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku m.in. nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej). Rok akademicki rozpoczyna się 1 października. Jeżeli nauczyciel akademicki był zatrudniony 5 października 2010 r. - należy rozumieć, że nie nabywa prawa do przedmiotowego wynagrodzenia. Zatrudniliśmy nauczyciela od 15 września 2010 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego i z tym dniem powierzono mu funkcję kierownika kliniki. Czy nabędzie prawo do trzynastki, uznając, że jako kierownik musiał przygotować jednostkę do zajęć dydaktycznych rozpoczynających się 1 października 2010 r.?
Pytanie: Od 2004 r. dyrektor szkoły pełniła nieprzerwanie swoje obowiązki. W dniu 26 maja 2010 r. została aresztowana, a 23 czerwca 2010 r. odwołana ze stanowiska dyrektora szkoły. Po aresztowaniu została zawieszona w pełnieniu obowiązków nauczyciela i otrzymywała połowę wynagrodzenia zasadniczego do 31 grudnia 2010 r., jednakże od 1 stycznia do 26 maja 2011 r. (dzień aresztowania) pracowała i otrzymywała pełne wynagrodzenie. Czy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r., za okres od 1 stycznia do 26 maja 2010 r., czy może do dnia odwołania jej ze stanowiska dyrektora? Czy w ogóle należy wypłacić trzynastkę za 2010 r.?
Pytanie: Czy do podstawy naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) za 2010 r. należy przyjąć dodatek uzupełniający, wypłacony nauczycielom na podstawie art. 30 Karty Nauczyciela w 2010 r. za rok poprzedni?
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone