Narzędzia:
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierowcy w jednostce samorządowej (urzędzie miejskim). Proszę o odpowiedź, czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia dofinansowania do okularów pracownikowi zatrudnionemu na tym stanowisku? Dodam, że w urzędzie posiadamy regulamin dofinansowania, obowiązujący w sytuacjach, gdy pracownik spędza przynajmniej połowę swojego czasu pracy przed komputerem.
Pytanie: Kilku z naszych pracowników posiada uprawnienia do prowadzenia samochodów służbowych do 3,5 t i za korzystanie z takich aut mają comiesięczne obciążenia. Czy mogą oni zabierać samochodem służbowym innych pracowników w celu dowozu/odwozu ich na docelowe miejsce wykonywania pracy – w tym samym województwie lub innym?
Pytanie: Zatrudniamy pracowników na różnych stanowiskach – zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Pracownicy w angażach mają określone stanowisko wykonywania pracy (np. ślusarz, ślusarz -spawacz, elektryk itp.). Zdarza się, że zatrudnieni jeżdżą samochodami służbowymi na roboty, przewożąc współpracowników lub indywidualnie. Czy osoby te powinny być kierowane na badania psychotechniczne dla kierowców? Czy należy określać im w umowach dodatkowe stanowisko pracy (jako kierowca)?
Pytanie: Planujemy zmienić warunki pracy pracownikowi gospodarczemu, obecnie zatrudnionemu na pełen etat w urzędzie gminy. Po zmianie osoba ta będzie zatrudniona na 1/2 etatu jako pracownik gospodarczy, a na drugą połówkę etatu jako kierowca samochodu przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych. Pracownikowi przekazany zostanie samochód służbowy (jest to samochód osobowy posiadający 9 miejsc wraz z kierowcą, o DMC do 3,5 tony). Osoba ta posiada aktualne orzeczenie lekarskie, ale w związku z tym, iż zmieni się rodzaj wykonywanej pracy skierujemy ją ponownie na badania. Czy musi posiadać również orzeczenie psychologiczne?
Pytanie: Czy osoba zatrudniona jako kierowca na umowę zlecenia musi posiadać badania psychotechniczne i orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza uprawnionego do badań lekarskich osób kierujących, czy też wystarczy sama medycyna pracy? Czy wystarczy, gdy umieszczę w umowie zapis, że badania leżą po stronie zleceniobiorcy, czy też muszę podsiadać te zaświadczenia?
Pytanie: Czy w świetle aktualnych przepisów egzaminator lub instruktor, który musi wykonywać okresowo badania psychologiczne i lekarskie jak kierowca, jest zwolniony z badań wstępnych i okresowych (jeżeli ma aktualne badania psychologiczne i orzeczenie lekarskie)?
Pytanie: Czy każdy zatrudniony pracownik jeżdżący samochodem służbowym musi przedstawić orzeczenie psychologiczne?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy badań psychotechnicznych kierowców samochodów osobowych (służbowych) niepodlegających pod ustawę o transporcie drogowym (tj. do 3,5 t, poniżej 9 osób, bez zarobkowego przewozu osób). Dnia 7 marca 2008 r. został opublikowany komunikat Krajowego Konsultanta w dziedzinie medycyny pracy nr KKMP 10/08 w celu ujednolicenia interpretacji przepisów dotyczących badań pracowników używających samochodów służbowych podlegających pod ustawę i niepodlegających pod nią. Konsultacja zlecona była przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Z treści komunikatu wynika, że badania psychotechniczne zaleca się jednym i drugim. Z ustawy to nie wynika. Pytanie brzmi: czy badania psychotechniczne mają mieć wykonywane wszyscy używający samochody służbowe, czy tylko ci, którzy podlegają pod ustawę o transporcie drogowym?
Pytanie: Mam pytanie odnośnie badań lekarskich. Czy menedżerowie, którzy jeżdżą samochodami służbowymi, muszą być poddani badaniom psychotechnicznym? Podobno zmieniły się przepisy. Jeśli tak, to czy badania wstępne tylko, czy okresowe też?
Pytanie: Jesteśmy firmą budowlaną, na potrzeby własne zatrudniamy paru kierowców do przewozu rzeczy samochodami ciężarowymi do 3,5 tony oraz powyżej 3,5 tony. Bardzo proszę o informację, jaką dokumentację oprócz standardowej powinniśmy mieć w aktach osobowych pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowca? Jeśli pracownik posiada już nieaktualne świadectwo kwalifikacji, to czy powinien mieć aktualne? Kto wydaje takie świadectwo?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone