Narzędzia:
Pytanie: Czy na podstawie art. 76 pkt. 25 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203) z dniem 1 stycznia 2018 r. należy zaprzestać wypłaty dodatku mieszkaniowego wszystkim nauczycielom obecnie pobierającym ten dodatek? Czy należy napisać każdemu nauczycielowi pismo o zaprzestaniu wypłaty dodatku mieszkaniowego?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach. W żadnej ze szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązującego wymiaru zajęć. Łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi 1/2 obowiązkowego wymiaru. Czy dodatek wiejski powinien być wypłacany w obu szkołach czy tylko w jednej?
Pytanie: Czy dodatek wiejski i mieszkaniowy podlega egzekucji komorniczej? Nadmieniam, że dotyczy niespłaconej pożyczki a w tytule jest "zajęcie wynagrodzenia za pracę i zasiłku". Proszę także o informację, jak postąpić w przypadku wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczyciela.
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony od dnia 1 września 2015 r. złożył wniosek o zasiłek na zagospodarowanie. Doniósł świadectwa pracy z innych zakładów, z których wynika, że w okresie od 1 lutego 2010 r. do 31 sierpnia 2014 r. był zatrudniony w charakterze pracownika biurowego jako starszy referent, następnie 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. jako nauczyciel stażysta (z dniem 4 sierpnia 2015 r. otrzymał awans na nauczyciela kontraktowego). Wniosek o zasiłek na zagospodarowanie złożył w czerwcu 2016 r. Czy przysługuje mu ten zasiłek? Jak interpretować pojęcie „pierwszej pracy zawodowej w szkole” zgodnie z art. 61 Karty Nauczyciela i przepisami rozporządzenia MEN?
Pytanie: Z nauczycielką zawarto dwie umowy o pracę na zastępstwo: od 1 września 2014 r. do 31 sierpnia 2015 r. i od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. W lipcu 2015 r. uzyskała stopień awansu zawodowego na nauczyciela kontraktowego. Osoba ta jest również współwłaścicielką firmy rodzinnej. Czy w przedstawionej sytuacji przysługuje jej prawo do zasiłku na zagospodarowanie?
Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w szkole podstawowej od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy ukończyła studia magisterskie w czerwcu 2012 r. Wcześniej (od 13 marca 2013 r. do 29 sierpnia 2013 r.) odbywała staż jako osoba bezrobotna za pośrednictwem urzędu pracy w środowiskowym domu samopomocy na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskała w lipcu 2014 r. Czy należy wypłacić zasiłek na zagospodarowanie (umowa o pracę prawdopodobnie zostanie przedłużona)?
Sprawdź, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków w przypadkach, gdy wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca. Przekonaj się, jak ustalić podstawę, gdy składniki wynagrodzenia są wypłacane w terminie innym niż wynagrodzenie zasadnicze lub składniki wynagrodzenia zostały wypłacone po ustalonym terminie płatności. Sprawdź także zasady rozliczania wypłaconych świadczeń i ich wyrównań oraz ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli, którzy wynagrodzenie za pracę otrzymują w terminie innym niż pozostali pracownicy, tj. z góry za miesiąc, którego jeszcze nie przepracowali.
Pytanie: Czy nauczycielowi należy się wynagrodzenie w dniu, w którym został oddelegowany służbowo do sądu rodzinnego?
Pytanie: Pracownica przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim od 11 lutego. Jednak na zwolnieniu przebywała 1 stycznia 2020 r. (kontynuacja zasiłku chorobowego z 2019 r. – zwolnienie od 27 grudnia 2019) oraz od 15 do 19 stycznia 2020 r. (łącznie 6 dni). Czy okres zasiłkowy 182 skończy się 10 sierpnia 2020 r., licząc od 11 lutego, czy należy wliczyć także 6 dni brane w styczniu i okres zasiłkowy skończy się 5 sierpnia 2020 r.? Czy pracownica, biorąc urlop zdrowotny w szkole, może u nas korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego, czy to się wyklucza?
Pytanie: Nauczyciel z dniem 23 czerwca 2020 r. uzyskał tytuł magistra. Od kiedy w związku z tym przysługuje mu wyższe wynagrodzenie?
Pytanie: Pracownica w wieku 58 lat otrzymała wypowiedzenie umowy z powodu likwidacji stanowiska pracy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W trakcie trwania okresu wypowiedzenia szkoła kieruje tego pracownika na postojowe płatne w wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto 2.600 zł. Czy taki pracownik będący na postojowym w trakcie wypowiedzenia może dostarczyć zwolnienie chorobowe? W ostatnim dniu trwania stosunku pracy i postojowego może dostarczyć zwolnienie chorobowe? Jeśli tak, to jak rozliczyć takie wynagrodzenie?
Pytanie: Jesteśmy Zespołem Placówek Oświatowych (jednostka budżetowa). Problem dotyczy wypłaty wynagrodzenia pracownikom administracji i obsługi w czasie zamknięcia szkoły oraz przedszkola z powodu korona wirusa. Pracownik administracji zgodnie z umową otrzymuje wynagrodzenie miesięczne, na które składa się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat oraz (dodatek funkcyjny – księgowa). Natomiast wynagrodzenie pracownika obsługi składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz premii regulaminowej. Zaznaczam, że wszyscy pracownicy prócz nauczycieli pracują w skróconych godzinach. Decyzja o skróceniu godzin pracy została podjęta w porozumieniu dyrektor – burmistrz (organ prowadzący). Pracownik, który nie miał z kim zostawić dziecka (do 8 lat), skorzystał z tych dodatkowych 14 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem wypełniając stosowne wnioski-Z-15A i ZAS-36. Czy pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości 100 % takie jakie otrzymuje pracując? Nauczyciele wykonują swoją pracę zdalnie. Czy nauczycielom należy wypłacić wynagrodzenie pełne, tj. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek: stażowy, motywacyjny, za wychowawstwo, opiekuna stażu, dodatek wiejski? Nie należy wypłacić jedynie dodatek za pracę w trudnych warunkach i za godziny ponadwymiarowe?
Pytanie: Czy w świetle obowiązujących przepisów związanych z epidemią świadczenie urlopowe dla nauczycieli podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Pytanie: Nauczyciele szkoły oprócz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw otrzymują co pewien czas odrębne wynagrodzenie za zajęcia opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy, np. bal przebierańców zorganizowany na terenie szkoły w sobotę lub wyjazd do kina w trakcie ferii zimowych. Czy wynagrodzenie za te godziny należy wliczać do średniej urlopowej?
Pytanie: Zatrudniliśmy w szkole publicznej nauczyciela języka polskiego na umowę o pracę na czas określony od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. Nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy (10/18 etatu). Od 9 kwietnia 2019 r. do chwili obecnej nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim. W związku z przewlekłą chorobą zwolnienie lekarskie będzie trwało do końca umowy o pracę. Za ile dni urlopu wypoczynkowego należy wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent pieniężny?
Pytanie: Nauczyciel zatrudniony jest na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony: w przedszkolu w wymiarze 2/25 etatu oraz szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu. Z dniem 27 sierpnia 2018 r. w obu jednostkach rozwiązuje umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Czy należy wypłacić nauczycielowi odprawę emerytalną z każdej jednostki, w której jest on zatrudniony?
Pytanie: Proszę o informację, jakie uprawnienia przysługują nauczycielce, z którą dyrektor rozwiązuje umowę o prace w trybie art. 20 KN (osoba ta nie przyjęła propozycji zmniejszenia zatrudnienia). Nauczycielka przeszła na emeryturę wcześniej, bez powiadamiania dyrektora, a obecnie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy poprosiła o wypłatę odprawy. Czy należy jej się odprawa emerytalna z naszej szkoły, a jeśli tak, to w jakiej wysokości? Osoba ta pracuje ponad 20 lat w naszej placówce.
Pytanie: Nauczyciel po zakończeniu urlopu wychowawczego z dniem 31 sierpnia 2017 r. zostaje zwolniony z przyczyn dotyczących pracodawcy. Należy mu się więc 6-miesięczna odprawa. W jaki sposób ustalić podstawę do odprawy, jeśli pracownik przez 2 lata przebywał na urlopie wychowawczym? Czy należy przyjąć do podstawy wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej je otrzymywałby gdyby pracował?
Pytanie: Nauczycielka od 1 września 2018 r. do 30 listopada 2019 r. przebywa na urlopie bezpłatnym w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy. W dniu 22 października 2019 r. przypada 30-lecie jej pracy. Czy osobie tej powinniśmy wypłacić nagrodę jubileuszową?
Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową – szkołą oświatową. Nauczycielka zatrudniona była na pełen etat w filharmonii (główne miejsce pracy) oraz naszej szkole równolegle (poniżej etatu). W grudniu 2017 r. rozwiązała umowę w filharmonii i od stycznia 2018 r. jej głównym miejscem pracy jest nasza szkoła. 5 lutego doniosła świadectwo pracy, z którego po ponownym przeliczeniu stażu pracy okazało się, iż 28 lutego br. upływa jej 40-lecie pracy (z tego tytułu został jej wypłacony jubileusz). Czy należy wypłacić również zaległy jubileusz za 35 lat pracy, który przypadał w 2013 roku (tak więc w momencie, gdy nauczycielka była u nas zatrudniona). Czy też doniesione świadectwo pracy i ponowne przeliczenie stażu nie maja na to wpływu – poprzednie jubileusze nas „nie obowiązują” i nie mamy konieczności ich wypłaty. Dodam, że nie mamy informacji, czy filharmonia wypłaciła nauczycielce jubileusz za 35 lat).
Pytanie: Czy zawieszonemu nauczycielowi, zatrudnionemu na 11/18 etatu na czas nieokreślony, przeciwko któremu toczy się postępowanie sądowe, należy się nagroda jubileuszowa po 35 latach pracy?
Pytanie: Obliczając podstawę naliczenia trzynastki należy wyłączyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oraz opiekę nad dzieckiem do lat 14 (art. 88). Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia w przypadku nauczyciela zatrudnionego w szkole, jak również nauczyciela przedszkola? Czy wystawiając druk Z-3 w poz. dotyczącej składników rocznych, należy uzupełnić trzynastkę o wynagrodzenie za urlop okolicznościowy i opiekę do lat 14? Tym samym czy należy wykazać liczbę dni, jaką powinien przepracować pracownik po dokonaniu obniżenia, o urlop okolicznościowy i wspomnianą opiekę?
Pytanie: Czy jednorazowy dodatek dla nauczycieli wypłacany w styczniu, wliczać do trzynastki w całości czy 1/12 (jak ekwiwalent) i czy wyliczając podstawę w styczniu, bierzemy pod uwagę dodatek wypłacony w roku poprzednim, czy już nowy styczniowy, jeśli też byłby do końca stycznia wypłacony?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to świadczenie pieniężne przysługujące za każdy pracownikom szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Przyznanie trzynastki zależy przede wszystkim od faktycznego okresu wykonywania pracy, ale nie w każdym przypadku. Poznaj przypadki, w których nauczycielowi przysługuje trzynastka.
Pytanie: Jesteśmy Zespołem Placówek Oświatowych – ZPO – jednostka samorządowa. Nauczycielka dostarczyła do ZPO świadectwo pracy za okres zatrudnienia w innej szkole. W świadectwie pracy w ust. 4 pkt 2 jest adnotacja, że nauczycielka będąc zatrudniona korzystała z urlopu bezpłatnego w okresie od 6 do 19 czerwca 2005 r. zgodnie z 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. Czy nauczycielce należy wliczyć okres urlopu bezpłatnego w tamtej placówce do dodatku za wysługę lat w naszym Zespole? Zaznaczam, nasza placówka jest jej głównym miejscem zatrudnienia.
Pytanie: Staż na nauczyciela mianowanego trwa 2 lata i 9 m-cy. W tym przypadku kończy się 31 maja 2020 r. Dyrektor szkoły wydała decyzję na dodatek dla opiekuna stażu do 30 czerwca 2020 r., uzasadniając swoją decyzję tym, że obowiązki opiekuna stażu nie kończą się 31 maja tylko trwają do momentu obrony nauczyciela. Czy dodatek dla opiekuna stażu może być płacony po zakończeniu stażu przez nauczyciela?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na cały etat 18/18. Cały etat nauczyciel pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi. Czy w obecnej sytuacji jeżeli nauczyciel, który do tej pory odbywał lekcje z takimi dziećmi na zasadzie bezpośredniego kontaktu, może odbywać lekcje w innej formie? Nauczyciel ten w organizacji szkoły ma również przydzielone godziny ponadwymiarowe również z dziećmi niepełnosprawnymi. Za kwiecień dyrekcja szkoły nie wykazała temu nauczycielowi nadgodzin z dodatkiem (30%). Czy dodatek za warunki pracy, który przysługuje nauczycielowi zgodnie z angażem, należy wypłacać?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone