Narzędzia:
Pytanie: Czy minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych obowiązuje w stosunku do asystentek stomatologicznych?
Pytanie: Jak rozliczyć wynagrodzenie za dyżur medyczny pielęgniarki pracującej w systemie równoważnym (praca 24-godzinna obejmująca także samodzielny 12-godzinny dyżur medyczny). Jaki dodatek przysługuje za pracę w nocy? Czy za czas dyżuru w niedziele i święta oraz dni dodatkowo wolne należny jest dodatek 45%?
Pytanie: Chcemy włączyć wypłacany pracownikom tzw. dodatek zembalowy w całości do podstawy, ale na czas określony 1 roku. Zawarliśmy w tym zakresie porozumienie ze związkami zawodowymi. Obecnie pracownikom będziemy proponowali zawarcie porozumienia zmieniającego w zakresie zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego na okres 1 roku. Co może zrobić pracodawca w przypadku gdy któryś z pracowników, mimo wszystko, odmówi podpisania takiego porozumienia?
Pytanie: Od 21 czerwca 2017 r. zatrudniliśmy pracownika na 1/12 etatu. Jest to jego pierwsza praca w karierze zawodowej. Norma czasu pracy: 7 godzin 35 minut (podmiot leczniczy). Umowa o pracę rozwiązuje się 31 sierpnia br. Pracownik nie korzystał z urlopu. Za ile dni bądź godzin należy wymienionej osobie wypłacić ekwiwalent?
Pytanie: Pielęgniarki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia otrzymują dodatki z tytułu wzrostu wynagrodzeń miesięcznie, w stałej wysokości – obecnie jest to kwota 800 zł. Jak potraktować taki dodatek w przypadku choroby pielęgniarki lub sprawowanej opieki nad chorym dzieckiem? Czy nadal wypłacać w stałej wysokości czy też dodać do podstawy naliczenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego?
Pytanie: Proszę o informację, czy dodatek za pracę w nocy, wypłacany w podmiotach leczniczych pracownikom zatrudnionym w oddziałach w systemie pracy zmianowej, również należy wyłączyć przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego od 1 stycznia 2017 r.?
Pytanie: Czy Dyrektor podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą może podjąć decyzję o wypłacie dodatku za pracę w niedziele i święta w wysokości 45 proc. (jaki przewiduje ustawa dla personelu medycznego pracującego w systemie zmianowym) dla pozostałego, niemedycznego personelu zatrudnionego w tym podmiocie (obsługa, kuchnia, kotłownia)?
Pytanie: Pracodawca 7 lipca 2011 r. zawarł z pracownikiem dwa porozumienia stron: 1. o rozwiązaniu umowy o pracę z dniem 31 grudnia 2011 r. wraz ze zobowiązaniem do wykorzystania przysługującego w bieżącym roku urlopu wypoczynkowego. 2. o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy od 9 września 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Pod koniec okresu zatrudnienia, tj. 28 grudnia 2011 r. pracownik zachorował i jego niezdolność do pracy trwała do 26 czerwca 2012 r. (182 dni) W tym okresie umowa o pracę uległa rozwiązaniu zgodnie z porozumieniem z 7 lipca 2011 r. Wypłatę zasiłków chorobowych przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po zakończeniu okresu zasiłkowego od 27 czerwca 2012 r. ZUS przyznał pracownikowi rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na czas określony do 30 września 2014 r. Po uzyskaniu świadczenia rentowego pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę 3-miesięcznej odprawy rentowej. Prawo do odpraw emerytalno-rentowych pracownikom zakładu regulują przepisy regulaminu wynagradzania oraz art. 63 i 64 ustawy o działalności leczniczej. Czy pracodawca jest obowiązany wypłacić odprawę rentową pracownikowi, którego stosunek pracy nie ustał w związku z przejściem na rentę? Jeżeli jest obowiązany do wypłaty odprawy rentowej, to czy można maksymalną wysokość odprawy ograniczyć np. do 15-krotności najniższego wynagrodzenia?
Pytanie: Czy w okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego pracownikowi stacji pogotowia można wypłacić nagrodę jubileuszową, czy należy to zrobić dopiero po zakończeniu wypłaty tego świadczenia?
Pytanie: Dyżur medyczny rozpoczął się w niedzielę od godz. 8.00 i trwa do godz. 8.00 w poniedziałek. Jak prawidłowo powinno się ustalić dodatki za godz. nadliczbowe, jeśli w regulaminie pracy jest zapis, że za pracę w niedzielę uważa się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone