Narzędzia:
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu, pracę wykonuje 5 dni w tygodniu po 4 godziny . Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało doręczone w dniu 18.05.2020r., stopień niepełnosprawności istnieje od stycznia 2007 r. Od 14 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym. Kiedy powinnam udzielić i w jakim wymiarze urlop dodatkowy, czy w tym przypadku obowiązuje przepracowanie roku (z wymiaru 26)? Czy ten urlop też powinien być pomniejszony z uwagi na 2,5 miesiąca przebywania na urlopie bezpłatnym?
Pytanie: W dniu 1 kwietnia 2020 r. pracownik (który jest zatrudniony w spółce od 1982 r.) przedłożył pracodawcy dwa orzeczenia o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności: pierwsze z 4 listopada 2014 r. (ważne do 30 listopada 2019 r.) oraz drugie z 27 lutego 2020 r. (ważne do 28 lutego 2023 r.). Pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu dla osób niepełnosprawnych. Czy w przedstawionej sytuacji pracownikowi należy udzielić urlopu dodatkowego z lat 2015-2019? Dodam, że urlop podstawowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 26 dni.
Pytanie: Pracownica posiadająca orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do 10 dni urlopu dodatkowego. Czy należy go uwzględniać w planie urlopów? Jakie są zasady udzielania i wykorzystywania urlopu dodatkowego z tytułu niepełnosprawności?
Pytanie: Czy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o prace w celu przygotowania zawodowego (od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2022 r.), który legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, przysługuje wyższy wymiar urlopu?
Pytanie: W okresie od 10 maja do 16 sierpnia 2019 r. zatrudnialiśmy pracownika niepełnosprawnego na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownik legitymował się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i był uprawniony do urlopu dodatkowego w wymiarze 10 dni w skali roku. Jaką informację należy wskazać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym wykorzystania dodatkowego urlopu albo innych uprawnień lub świadczeń przewidzianych przepisami prawa pracy? Czy powinnam podać 10 dni urlopu, czy ilość dni proporcjonalną do okresu zatrudnienia?
Pytanie: Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zatrudniony jest na 1/2 etatu do 30 czerwca br. Dobowy wymiar czasu pracy wynosi 3,5 godz. Jak wyliczyć przysługujący urlop pracownika (zwykły i dodatkowy). Proszę o podanie, ile faktycznie dni pracownik powinien mieć urlop przy założeniu ze pracuje 3,5 godziny dziennie?
Pytanie: Radca prawny posiada staż pracy powyżej 10 lat, jest zatrudniony na 1/2 etatu. Posiada również orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Wymiar urlopu dla tej osoby ustaliliśmy w następujący sposób: 26 dni urlopu podstawowego + 10 dni urlopu dodatkowego = 36 dni x 1/2 etatu = 18 dni urlopu. Dobowa norma czasu pracy osoby niepełnosprawnej zaliczanej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 7 godzin (z wyjątkami określonymi w ustawie). Po przeliczeniu na godziny wymiar urlopu pracownika w 2019 r. wyniesie więc: 18 dni x 7 godzin = 126 godzin. Proszę o potwierdzenie, czy do ustalenia godzinowego wymiaru urlopu prawidłowo zastosowaliśmy normę 7 godzin.
Pytanie: Pracownikowi zaliczonemu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Osoba ta odchodzi na emeryturę z dniem 28 marca 2019 r. Ile dni takiego urlopu będzie przysługiwało pracownikowi w 2019 r.?
Pytanie: Pracownik zaznaczył w dokumentach, że posiada określony stopień niepełnosprawności. Zgłoszony został przez pracodawcę z właściwym kodem, ma obniżoną normę czasu pracy. Nadal jednak nie doniósł decyzji o stopniu niepełnosprawności. Czy w takim przypadku prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego możemy ustalić bez decyzji – wyłącznie na podstawie oświadczenia pracownika?
Pytanie: Pracownik posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności. W 2017 r. skorzystał z prawa do zwolnienia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (21 dni). Turnus trwał od 24 sierpnia do 20 września 2017 r. Złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z datą 29 września 2017 r. Ile powinien wykorzystać urlopu? Od ilu dni naliczyć urlop proporcjonalny?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone