Narzędzia:
Pytanie: Jesteśmy Zespołem Placówek Oświatowych – ZPO – jednostka samorządowa. Nauczycielka dostarczyła do ZPO świadectwo pracy za okres zatrudnienia w innej szkole. W świadectwie pracy w ust. 4 pkt 2 jest adnotacja, że nauczycielka będąc zatrudniona korzystała z urlopu bezpłatnego w okresie od 6 do 19 czerwca 2005 r. zgodnie z 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. Czy nauczycielce należy wliczyć okres urlopu bezpłatnego w tamtej placówce do dodatku za wysługę lat w naszym Zespole? Zaznaczam, nasza placówka jest jej głównym miejscem zatrudnienia.
Pytanie: Staż na nauczyciela mianowanego trwa 2 lata i 9 m-cy. W tym przypadku kończy się 31 maja 2020 r. Dyrektor szkoły wydała decyzję na dodatek dla opiekuna stażu do 30 czerwca 2020 r., uzasadniając swoją decyzję tym, że obowiązki opiekuna stażu nie kończą się 31 maja tylko trwają do momentu obrony nauczyciela. Czy dodatek dla opiekuna stażu może być płacony po zakończeniu stażu przez nauczyciela?
Pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony na cały etat 18/18. Cały etat nauczyciel pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi. Czy w obecnej sytuacji jeżeli nauczyciel, który do tej pory odbywał lekcje z takimi dziećmi na zasadzie bezpośredniego kontaktu, może odbywać lekcje w innej formie? Nauczyciel ten w organizacji szkoły ma również przydzielone godziny ponadwymiarowe również z dziećmi niepełnosprawnymi. Za kwiecień dyrekcja szkoły nie wykazała temu nauczycielowi nadgodzin z dodatkiem (30%). Czy dodatek za warunki pracy, który przysługuje nauczycielowi zgodnie z angażem, należy wypłacać?
Pytanie: Czy pracownikowi, który wystąpił z podaniem o pozostanie w gotowości i nieświadczenie w tym czasie pracy przysługuje premia motywacyjna? Dyrekcja wyraziła zgodę pracownikowi na przejście na tryb stan gotowości. Pracownik zajmował stanowisko pomoc nauczyciela. W regulaminie wynagradzania nie został przewidziany taki przypadek. Kolejne pytanie; Pracownik przepracował w zakładzie 29 lat, przeszedł na emeryturę i po 2 dniach przerwy był zatrudniony na 3 kolejne umowy w sumie na 32 miesiące. Czy można zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, jeśli nastąpi przerwa w zatrudnieniu przez 3 najbliższe miesiące? Obecna umowa kończy się 30 czerwca 2020 r. i planujemy podpisać nową z dniem 1 października 2020 r.
Pytanie: Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach pracy przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Prawo do dodatku wynika z ustawy, a wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiący podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku określony został w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego.
Pytanie: Nauczycielka pracuje w szkole A w wymiarze 18/18 a w szkole B na 8/18. W szkole B został błędnie wypłacony dodatek stażowy (w obu szkołach zaliczono wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia). W jaki sposób możemy teraz dochodzić zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia od pracownika?
Pytanie: Czy nauczycielowi stażyście, który w naszej placówce pracuje kilka godzin tygodniowo, ale jego głównym miejscem pracy jest inna placówka (w której nie jest nauczycielem), należy się od nas dodatek na start w wysokości 1.000 zł?
Pytanie: Nauczyciel przedszkola pełni obowiązki dyrektora w zastępstwie za osobę przebywającą na urlopie zdrowotnym od 1 stycznia do 28 października 2018 r., a następnie urlopie wypoczynkowym od 29 października do 14 grudnia 2018 roku. Czy za grudzień 2018 r. należy wypłacić pełny dodatek funkcyjny, czy proporcjonalnie do przepracowanego okresu? Co z dodatkiem dla powracającego z urlopu dyrektora? Dodam, że w regulaminie wynagradzania nie ma zapisu kiedy ustaje prawo do dodatku funkcyjnego.
Pytanie: Nauczyciel doniósł świadectwa pracy z zakończonych okresów zatrudnienia potwierdzające 11 lat pracy oraz ze szkoły, w której zatrudniony jest na 1/2 etatu zaświadczenie, z którego wynika że legitymuje się 29–letnim stażem pracy i otrzymuje dodatek za wysługę lat w wysokości 20% wynagrodzenia. W jakiej wysokości powinien być wyliczony dodatek za wysługę w naszej szkole? Czy tylko z zakończonych okresów zatrudnienia (9%,) czy do wysługi powinno się zaliczyć również trwające zatrudnienie w drugiej szkole (20%)?
Pytanie: Proszę o informację, czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny ma prawo do dodatku za wysługę lat? Czy też tylko należy wypłacać mu wynagrodzenie zasadnicze?
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone