Narzędzia:
Pytanie: Zatrudniamy obywatela Ukrainy na umowę zlecenia. Otrzymał on zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w naszej firmie przez minimum 168 godzin miesięcznie. Ma ważną wizę D do 9 maja 2019 r., natomiast do tej pory nie otrzymał jeszcze karty pobytu. Czy jeżeli procedura uzyskania karty pobytu przedłuży się, a ważność wizy skończy, będzie on mógł nadal legalnie u nas pracować?
Pytanie: Zatrudniamy Ukraińców na umowę zlecenia, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. W oświadczeniu zawarto zapis, że powinni oni pracować 168 godzin w miesiącu. Jeden z nich wyjechał na 2 tygodnie do rodziny na Ukrainę. Gdyby wrócił na czas zdążyłby wypracować odpowiednią ilość godzin, dlatego nie rozwiązywaliśmy z nim umowy zlecenia. Niestety okazało się, że nie będzie go ponad miesiąc (w listopadzie nie będzie miał żadnych godzin pracy). Czy fakt, że nie będzie miał w jednym z miesięcy godzin pracy jest zgodna z oświadczeniem i nie ma w związku z tym żadnych konsekwencji? Czy po powrocie z Ukrainy zleceniobiorca musi uzupełnić dokumenty o urlop bezpłatny na okres czasu, kiedy go nie było?
Pytanie: Oświadczenie o powierzeniu pracy zostało zarejestrowane w PUP i upoważnia pracownika do pracy w okresie od 22 września do 14 grudnia 2018 r. Pracownik wjechał do Polski 19 września, a rozpoczął pracę od 24 września. Będzie pracował do 14 grudnia 2018 r. (paszport biometryczny). Po tym terminie pracownik planuje wrócić na Ukrainę na 2 lub 3 miesiące i ponownie przyjechać do pracy na paszporcie biometrycznym. Jak liczyć terminy pracy 6 miesięcy oraz okres 90 dni na paszporcie biometrycznym? Jak długo będzie mógł przebywać w Polsce i jak długo będzie mógł pracować w 2019 r.? Dodam, że w 2018 pracownik pracował tylko w naszym zakładzie w terminach wskazanych wyżej.
Pytanie: Byliśmy pracodawcą użytkownikiem dla kilku Ukraińców, zatrudnionych na umowę o pracę przez agencję pracy tymczasowej na podstawie zezwolenia wojewody (typ A) i posiadających wizę D-06 do 31 grudnia 2018 r. Złożyliśmy w urzędzie pracy ofertę, otrzymaliśmy pozytywną informację od starosty (tzw. test rynku pracy), złożyliśmy i otrzymaliśmy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. W międzyczasie Ukraińcy złożyli wnioski o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Chcemy ich zatrudnić na początku października. Czy jest to możliwe, jeżeli posiadają wizę D-06?
Pytanie: Zakład budowlano-elektryczny złożył w urzędzie pracy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy (wykonywanie instalacji elektrycznych) dla konkretnych cudzoziemców z Ukrainy. Na 2018 r. zaplanowane są dla pojedynczego pracownika 4 okresy pracy po 1,5 miesiąca każdy, w przyszłym roku będzie podobnie. Czy można zatrudniać te osoby na podstawie umów zlecenia na poszczególne okresy, czy właściwsze będą umowy o pracę? Tylko w przypadku umów o pracę łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech, a u nas miałyby wystąpić cztery w jednym roku.
Pytanie: Jakich formalności należy dokonać, aby zatrudnić pracownika z Rosji w charakterze handlowca na umowę o pracę w spółce z o.o. mającej siedzibę w Polsce. Pracownik nie posiada numeru PESEL oraz miejsca zamieszkania w Polsce. Czy potrzebne jest pozwolenie na pracę?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy konieczności wykonania badań lekarskich przy zatrudnieniu pracownika z Ukrainy. Pracownik był oddelegowany do pracy u nas z firmy ukraińskiej i nasza firma zrobiła mu badania wstępne w momencie podjęcia pracy na warunkach oddelegowania. Po jego zakończeniu pracownik wrócił na Ukrainę i po około 2-3 miesiącach wraca do nas do pracy i będzie zatrudniony na umowę o pracę w naszej firmie na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy (nie będzie to już oddelegowanie). Czy musimy takiego pracownika ponownie kierować na badania lekarskie i czy będą to badania wstępne czy okresowe? To samo dotyczy szkolenia bhp?
Pytanie: Czy można zawrzeć umowę z cudzoziemcem na okres dłuższy niż wykazany w oświadczeniu o powierzeniu pracy, wiedząc że będziemy ponownie występowali o przedłużenie tego oświadczenia? Co w przypadku, gdy kolejna umowa zawarta z cudzoziemcem musi być umową na czas nieokreślony, a pozwolenie na prace jest wydawane terminowo, np. na okres 2 lat?
Pytanie: Nasza spółka zatrudnia pracowników z Ukrainy. Czy w 2018 roku są oni zobowiązani do posiadania numeru PESEL, czy wystarczy – jak do tej pory – NIP? Nadmieniam, że są to osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (karta pobytu).
Pytanie: W związku z zatrudnieniem w prywatnej uczelni wyższej na umowę zlecenia (35 godzin wykładów) wykładowcy – obywatela Ukrainy (nierezydenta), chciałabym zapytać się, czy jako uczelnia jesteśmy zwolnieni z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę dla wyżej wymienionego? Czy należy tu zastosować 20% podatek ryczałtowy, a od umowy zlecenia należy odprowadzić składki ZUS?
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone