Narzędzia:
Pytanie: Zatrudniam młodocianego pracownika. Obecnie jest w II klasie, uczy się w szkole zdalnie, na zajęcia praktyczne nie przychodzi. Nie otrzymuję za niego refundacji. Czy powinnam wypłacić mu wynagrodzenie w całości czy za dni szkoły?
Uczeń, który ukończył 18 lat, może pracować w porze nocnej. Z chwilą ukończenia 18 lat osoby te przestają być objęte szczególną ochroną zdrowia dotyczącą pracowników młodocianych. Oznacza to, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności nie stosuje się do nich ograniczeń w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych, czy w porze nocnej.
Urlop okolicznościowy to uprawnienie pracownicze, które nie przysługuje osobie odbywającej staż na podstawie skierowania z urzędu pracy. Na wniosek stażysty pracodawca jest jednak obowiązany udzielić dni wolnych w wymiarze dwóch dni za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu.
Pracownikowi młodocianemu kończącemu naukę zawodu, uprawnionemu do urlopu – podobnie jak pozostałym pracownikom - przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania zatrudnienia.
Wymiar urlopu wypoczynkowego młodocianego nie jest zależny od stażu pracy i wynosi w roku kalendarzowym 26 dni roboczych niezależnie od dodatkowych dni wolnych od pracy. Z chwilą ukończenia 18 lat, jeżeli prawo do urlopu młodociany uzyskał przed ukończeniem 18 lat, wymiar urlopu w tym roku kalendarzowym ulega zmniejszeniu do 20 dni.
Pracownicy młodociani zatrudniani są na odmiennych warunkach niż pracownicy pełnoletni, a czas ich pracy podlega ograniczeniu. Ograniczenie to jest elementem szczególnej ochrony pracowników młodocianych. Od zasad regulujących czas pracy tej grupy zawodowej nie istnieją żadne wyjątki. Ich naruszenie naraża pracodawcę na kary, jakie może na niego nałożyć inspektor pracy PIP w przypadku kontroli.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone