Narzędzia:
Pytanie: Szkoła bierze udział w projekcie realizowanym przez EFS. Czy możliwe jest zatrudnienie własnego pracownika (nauczyciela) na umowę zlecenia w ramach projektu? Zakres czynności: koordynator sieci.
Pytanie: Nauczyciel stażysta został zatrudniony na czas określony od września 2018 roku do sierpnia 2020 roku. Po zmianie przepisów staż zakończył wcześniej, tj. w 2019 roku. Czy umowę należy zmienić od stycznia 2020 r., wraz ze zmianami wynagrodzenia czy też może trwać, zmienić tylko wymiar wynagrodzenia, a umowę zostawić do sierpnia 2020 roku i od września wystawić nową?
Wprowadzenie dwu i trzyzmianowości w szkole oznacza, iż zazwyczaj wydłużany jest czas pracy sekretariatu szkolnego, świetlicy, biblioteki szkolnej, czas użytkowania poszczególnych sal lekcyjnych, stołówki szkolnej. Oznacza to zatem odpowiednie zaplanowanie czasu pracy pracowników szkoły z uwzględnieniem prawa do odpoczynku wszystkich pracowników szkoły.
Pytanie: Jesteśmy Zespołem Placówek Oświatowych – ZPO – jednostka samorządowa. Nauczycielka dostarczyła do ZPO świadectwo pracy za okres zatrudnienia w innej szkole. W świadectwie pracy w ust. 4 pkt 2 jest adnotacja, że nauczycielka będąc zatrudniona korzystała z urlopu bezpłatnego w okresie od 6 do 19 czerwca 2005 r. zgodnie z 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. Czy nauczycielce należy wliczyć okres urlopu bezpłatnego w tamtej placówce do dodatku za wysługę lat w naszym Zespole? Zaznaczam, nasza placówka jest jej głównym miejscem zatrudnienia.
Sprawdź, jak ustalać podstawę wymiaru zasiłków w przypadkach, gdy wynagrodzenie za pracę nie jest wypłacane przez pracodawcę w tym samym miesiącu, w którym została wykonana praca. Przekonaj się, jak ustalić podstawę, gdy składniki wynagrodzenia są wypłacane w terminie innym niż wynagrodzenie zasadnicze lub składniki wynagrodzenia zostały wypłacone po ustalonym terminie płatności. Sprawdź także zasady rozliczania wypłaconych świadczeń i ich wyrównań oraz ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla nauczycieli, którzy wynagrodzenie za pracę otrzymują w terminie innym niż pozostali pracownicy, tj. z góry za miesiąc, którego jeszcze nie przepracowali.
Pytanie: Obliczając podstawę naliczenia trzynastki należy wyłączyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy oraz opiekę nad dzieckiem do lat 14 (art. 88). Jak obliczyć wysokość tego wynagrodzenia w przypadku nauczyciela zatrudnionego w szkole, jak również nauczyciela przedszkola? Czy wystawiając druk Z-3 w poz. dotyczącej składników rocznych, należy uzupełnić trzynastkę o wynagrodzenie za urlop okolicznościowy i opiekę do lat 14? Tym samym czy należy wykazać liczbę dni, jaką powinien przepracować pracownik po dokonaniu obniżenia, o urlop okolicznościowy i wspomnianą opiekę?
Pytanie: Czy nauczyciel może tak jak pracownicy administracyjno-obsługowi wybrać 2 dni opieki na dziecko z Kodeksu pracy godzinowo, skoro w KN jest mowa o dniach, nie godzinach?
Pytanie: Co musi zrobić nauczyciel i dyrektor szkoły w przypadku, gdy nauczyciel chce skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
Pytanie: Nauczyciel – kierownik świetlicy, zatrudniony w szkole na czas nieokreślony, pełni funkcję kierowniczą od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. W myśl zasady, że 1 stycznia pełnił funkcję kierowniczą nabywa prawo do 35 dni roboczych urlopu. Od 1 września 2020 r. będzie nauczycielem bez funkcji. Czy ciągłość zatrudnienia oznacza, że te 35 dni należy wykorzystać do 31 sierpnia?
Pytanie: Nauczycielka miała nieusprawiedliwioną nieobecność od 13 października do 19 października, a potem od 26 października do 9 listopada. Nie jest to samoizolacja, kwarantanna czy izolacja domowa. Ale nie ma też zwolnień lekarskich. Kontakt z nauczycielką jest – dyrektor otrzymuje wtedy tłumaczenie „przyjdę jutro,...” Pomimo że szkoła obecnie jest na nauczaniu zdalnym, to ten nauczyciel jest potrzebny i ma normalny grafik pracy – jest nauczycielem świetlicy, a dzieci są na świetlicy (prawo – dzieci służb medycznych przy walce z COVID). Do tej pory dyrektor liczył, że nauczycielka przyjdzie, wyjaśni powody nieobecności albo złoży wypowiedzenie. Czy może to być wypowiedzenie bez okresu wypowiedzenia?
Pytanie: Nauczyciel został zatrudniony od 15 października na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela. Jak obliczyć wynagrodzenie nauczyciela za październik? Czy należy podzielić stawkę na dni robocze czy na 30/31? Jak postąpić wówczas, kiedy nauczyciel otrzymując pensję z góry, będzie miał zapłacone za cały miesiąc, a pracownik, którego zastępuje, wróci do pracy w połowie miesiąca? Czy wówczas pracownik zatrudniony na zastępstwo będzie musiał zwrócić nadpłacone wynagrodzenie czy może zwyczajnie się nie zgodzić?
Pytanie: Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego (okres trwania stażu od 1 września 2018 r. do 31 maja 2021 r.). Z dniem 31 sierpnia 2019 r. rozwiązała umowę o pracę, lecz od 7 października 2019 r. podjęła nowe zatrudnienie w nowej placówce, czyli miała przerwę 1 miesiąc i 7 dni. Czy należy wydłużyć staż o ten okres?
Pytanie: Nauczyciel przechodzi na świadczenie kompensacyjne 5 grudnia 2020 r. Pracuje w dwóch szkołach jednocześnie. Czy z każdej placówki musi mieć wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Pytanie zrodziło się po przeanalizowaniu wniosku, gdzie na samej jego górze jest pieczęć i podpis osoby upoważnionej przez płatnika składek.
Pytanie: Proszę o wskazówkę, jaką podstawę prawną wpisać w świadectwie pracy nauczycielowi, który złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z powodu przejścia na świadczenie kompensacyjne.
Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogą mieć świadczenia przeliczone na gorszych warunkach po osiągnięciu „standardowego” wieku emerytalnego, jeżeli przepisy ustawy nakazują przy ustalaniu podstawy wymiaru odliczyć pobrane wcześniejsze emerytury. Poznaj szczegóły uchwały SN podjętej w składzie 7 sędziów z 28 listopada 2019 r.
Pytanie: Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Kodeksu pracy należy się świadczenie urlopowe?
Pytanie: Nauczyciel z dniem 1 kwietnia 2018 r. został zawieszony w pełnieniu obowiązków. Czy temu nauczycielowi można wypłacić świadczenie urlopowe?
Pytanie: Czy nauczyciel-emeryt, przebywający w Domu Opieki Społecznej, ma prawo do dofinansowania do wypoczynku letniego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Pytanie: Nauczyciel z kwalifikacjami otrzymał przydział godzin: 17/18 + 10/26. Zgodnie z uchwałą organu prowadzącego zostało obliczone pensum łączone: 17/18 = 0,944 10/26 = 0,384 (17 + 10) : (0,944 + 0,384) = 27 : 1,328 = 20,33. Pensum to 20 godzin, godzin ponad wymiar jest 7. Analizując art. 35 ust. 1 oraz art. 42 ust. 3 i ust. 7 pkt 3 KN wnioskuję, że nauczyciel zatrudniony na różnych stanowiskach musi mieć jedno pensum (do etatu i do godzin ponadwymiarowych), a godzina ponadwymiarowa (bez względu na rodzaj stanowiska – w tym przypadku „klasa” lub „świetlica”) jest obliczana zgodnie z osobistym zaszeregowaniem nauczyciela (uwzględniając stopień awansu) i pensum łączonego. Wspominany nauczyciel otrzymuje taką samą wartość za 1/20 „z klasy” i 1/20 „ze świetlicy”. Czy ten sposób naliczania wartości godzin ponad wymiar jest prawidłowy? Z jakiego pensum oblicza się godziny ponadwymiarowe?
Pytanie: Czy wpisy w dzienniku wystarczą do ewidencjonowania czasu pracy w szkole niepublicznej, gdzie nauczyciele zatrudniani są na podstawie Kodeksu pracy? Czy według obowiązujących od stycznia 2019 r. nowych przepisów trzeba stworzyć dodatkową ewidencję godzin pracy? A co z „okienkami” – jak je traktować?
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone