Narzędzia:
Pytanie: Pracownik młodociany został zatrudniony w celu nauki zawodu na maksymalny okres 36 miesięcy na podstawie umowie na czas nieokreślony. Obecnie przebywa na urlopach: macierzyńskim oraz rodzicielskim, które zostały udzielone do dnia 30 maja 2021 r. Z końcem sierpnia 2020 r. mija 36. miesiąc nauki, a pracownik nie przystąpił jeszcze do egzaminu czeladniczego. Czy umowa ta przekształci się w „normalną” umowę o pracę na czas nieokreślony, a jeżeli tak, to z jakim dniem (czy np. 1 września 2020 r., datą ukończenia szkoły zawodowej, a może datą zdania egzaminu)? Czy jeżeli pracownik nie ukończyłby szkoły (obecnie powtarza klasę z uwagi na ciążę i urlop macierzyński) to nauka wydłuża się o kolejny rok?
Pytanie: Proszę o informację, czy uczelnia niepubliczna w ramach prowadzonej przez siebie działalności może przyjmować do pracy wolontariuszy. Czy to jest zgodne z przepisami? Dodam, że w uczelni nie funkcjonuje żaden regulamin angażowania wolontariuszy.
Pytanie: Uczeń I klasy zatrudniony u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego od 1 do 31 sierpnia 2020 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym wyznaczonym przez pracodawcę, u którego wykonuje praktyczną naukę zawodu. Czy możemy takiego ucznia w wieku 17 lat zatrudnić na podstawie umowy zlecenia bez zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba ucząca się do 26. roku życia? Czy jest podstawa prawna uniemożliwiająca zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie chętnego ucznia do pracy podczas przebywania na urlopie bezpłatnym?
Pytanie: Zgodnie z wytycznymi w okresie epidemii koronawirusa pracownicy młodociani, zatrudnieni w celu nauki zawodu, są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Czy w związku z tym cały ten okres należy im zaewidencjonować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną? Czy za dni, w których zgodnie z grafikiem mają naukę zdalną w szkole mają mieć normalną obecność płatną?
Pytanie: Od 1 września 2019 r. pracodawca zatrudnia pracowników młodocianych (I klasa) w celu przygotowania zawodowego. W okresie od 24 do 31 grudnia 2020 r. nasz zakład pracy nie pracował (przerwa świąteczna). Pracownicy młodociani też mieli w tym czasie wolne (na polecenie i za zgodą pracodawcy). Czy można tym pracownikom pokryć ich nieobecności urlopem wypoczynkowym, a jeżeli nie to jak należy uregulować ich nieobecności?
Pytanie: Ile godzin dziennie może przepracować pracownik młodociany (16 lat, uczeń pierwszej klasy), zatrudniony w okresie wakacji letnich (lipiec, sierpień) na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego?
Pytanie: W trakcie roku szkolnego młodociany miał praktyki przez 2 dni w tygodniu, a w pozostałe dni zajęcia w szkole. Czy udzielając mu urlopu w wakacje, za dany tydzień odejmuję mu 2 czy 5 dni z puli urlopowej?
Pytanie: 29 maja 2019 r. pracodawca złożył w gminie wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego. Uczeń ukończył zasadniczą szkołę zawodową 22 czerwca 2018 r., natomiast świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe uzyskał 22 marca 2019 r. Czy należy przyznać dofinansowanie pracodawcy? Czy dofinansowanie jest przyznawane na wniosek pracodawcy złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu (art. 122 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe), to znaczy w każdym momencie po zdaniu egzaminu przez ucznia?
Pytanie: Do urzędu gminy zwróciła się studentka z prośbą o przyjęcie jej na bezpłatne praktyki, które są jej niezbędne do ukończenia studiów. Czy urząd może przyjąć osobę na bezpłatne praktyki? Jeśli tak to jakie dokumenty należy od tej osoby przyjąć? Czy należy zawrzeć jakąś umowę? Dodam, że ta osoba legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pytanie: Pracownik młodociany był w okresie 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2018 r. zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron. Od 10 września 2018 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie „zwykłej” umowy o pracę. Proszę o informację, czy zawarta przez nas umowa w celu przygotowania zawodowego podlega uwzględnieniu do limitu 33 miesięcy umów terminowych?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone