Narzędzia:
Ile czasu przechowujemy ewidencje czasu pracy i dokumentację urlopową? Czy w przypadku gdy pracownik wraca do pracy po przerwie, to wracamy do poprzednich akt osobowych? Czy kopiujemy dokumenty z jednych akt do drugich, jeżeli musimy je rozdzielić? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziesz w najnowszej wideoporadzie eksperta.
Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej ogłosił w dniu dzisiejszym (8 kwietnia 2021 r.) rozpoczęcie szczepień na COVID-19 w zakładach pracy w ramach Narodowego Programu Szczepień. Mają one wystartować jeszcze na przełomie maja i czerwca. W drugim kwartale mają się rozpocząć również szczepienia w punktach drive-thru.
Czy pracodawca, który dowiedział się o niepełnosprawności pracownika, powinien skierować go na badania okresowe i czy w skierowaniu na takie badania wskazać na fakt niepełnosprawności pracownika? Sprawdź, jakie stanowisko w tym zakresie zajął resort pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 80.000 kontroli w 2018 roku i 73.000 kontroli w 2019 roku – wynika ze sprawozdania z działalności PIP. Priorytetowe znaczenie dla inspekcji miały obszary związane m.in. z czasem pracy oraz wypłatą wynagrodzeń.
Przedsiębiorca realizuje przedsięwzięcie polegające na pomocy różnym podmiotom w związku z COVID-19 poprzez przekazywanie m.in. szpitalom, a także osobom fizycznym posiłków ze środków przekazanych mu przez darczyńców. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi wystawiać informacji PIT-11. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 kwietnia 2021 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.676.2020.7.MM).
Jeżeli zleceniodawca wypłacił zleceniobiorcy zasiłek chorobowy, zleceniobiorca uzyskuje przychód, ale zleceniodawca nie potrąca zaliczki na podatek. Wykazuje jedynie ten zasiłek w PIT-11 jako przychód z innych źródeł. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 9 marca 2021 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.995.2020.2.KF).
Do pracodawców, którzy prowadzą pracownicze programy emerytalne (PPE) trafiły wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju wymagające złożenia oświadczenia o prowadzeniu PPE. Jak oceniają eksperci Business Center Club, takie raportowanie wymaga od pracodawców dodatkowych nakładów pracy i jest w obecnym czasie zbędne.
Może być tak, że pracownik wykonuje pracę zdalną z użyciem własnych narzędzi lub materiałów, a pracodawca wypłaca mu z tego tytułu odpowiedni ekwiwalent. Czy ekwiwalent taki stanowi przychód pracownika wykonującego pracę zdalną i co z jego opodatkowaniem i oskładkowaniem?
We wrześniu 2020 r. Zarząd ZUS przyjął 14 programów transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na lata 2021–2023+. ZUS zapowiada budowę nowoczesnego e-urzędu, automatyzację procesów, szerszą elektronizację komunikacji i wymiany danych i informacji, a także dalszą integrację systemów i rejestrów organów administracji. Dnia 11 marca odbyło się spotkanie konsultacyjne ze środowiskiem przedsiębiorców, zaś 8 kwietnia odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska wytwórców oprogramowania kadrowo-płacowego. Sprawdź, co przewiduje automatyzacja rozliczeń i zasiłków.
Rodzice będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Zasiłek będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.
Zbliża się termin płatności składek ZUS za marzec 2021 r. Nowe przepisy dotyczące wsparcia najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców nie zostały jeszcze uchwalone. Jak powinni postąpić przedsiębiorcy w oczekiwaniu na tarczę antykryzysową 9.0? W jaki sposób wypełnić odpowiedni formularz i przekazać go do ZUS?
Zleceniobiorca, który zawarł umowę do 31 marca 2021 r. i jej przedmiot związany jest z działalnością twórczą, artystyczną oraz w zakresie architektury może złożyć wniosek o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku naliczania za niego składek. Wniosek RZN musi trafić do ZUS przez PUE ZUS w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Sprawdź, czy zleceniobiorca musi poinformować swojego zleceniodawcę o złożeniu wniosku RZN.
Zakaz przeprowadzania powtórnej kontroli w tym samym zakresie u pracodawcy obowiązuje także organy Państwowej Inspekcji Pracy. PIP nie wolno wykonywać kontroli w tym samym zakresie przedmiotowym i czasowym jedna po drugiej u tego samego pracodawcy. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 25 stycznia 2021 r. (sygn. akt III SA/Gl 791/20).
Doliczona pracownikom wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia w postaci ryczałtu za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszystkie koszty związane z takim korzystaniem z samochodów, w tym koszty paliwa. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 marca 2021 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.154.2017.11.SJ).
Formularz Z-15a – wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego - wersja obowiązująca od 23 marca 2021 r.
ZUS ZZA – Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie zmiany danych
Formularz ZUS ZUA – Zgłoszenie do ubezpieczeń/Zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej – wersja obowiązująca do 15 maja 2021 r.
Formularz Z-3b – zaświadczenie płatnika składek
Kalkulator składek ZUS za pracowników
Kalkulator wydłużenia urlopu rodzicielskiego
Kalkulator okresu wypowiedzenia i wysokości odprawy pieniężnej
Kalkulator ekwiwalentu za urlop
Kalkulator limitu umów terminowych
Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników
Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od kategorii ryzyka
Jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 655)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 656)
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 653)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r., poz. 512)
Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 30 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 (Dz.U. z 2021 r., poz. 621)
COVID-19 – wartość przekazanych świadczeń z darowanych środków a PIT-11
Zasiłek chorobowy otrzymany od zleceniodawcy a zaliczka na podatek
Ryczałt za używanie samochodu służbowego do celów prywatnych – koszty paliwa
Kontrola PIP kilka razy pod rząd – jak może się bronić pracodawca
Zwolnienie lekarskie nie jest okresem pracy w szczególnych warunkach
Kogo powinien pozwać niedoszły dyrektor instytucji kultury po wygranym konkursie
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone