tworzenie ppk

Czy należy korygować zaległe wpłaty do PPK

Pytanie:

Zauważyłam, że naliczyłam składki na PPK po stronie pracodawcy i uczestnika z niewłaściwą stopą procentową. Składki były za niskie przez parę miesięcy. Jak teraz powinnam postąpić?

Uczestnictwo w PPK wiąże się z dodatkowymi czynnościami po stronie pracodawcy. Jest to  naliczanie i pobieranie wpłat oraz odprowadzanie ich regularnie do wybranej instytucji finansowej.

Zgodnie z ustawą o PPK podmiot zatrudniający i uczestnik PPK finansują wpłaty podstawowe z własnych środków. Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Pracodawca może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia.

Zaś wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Wpłata ta może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli wynagrodzenie uczestnika PPK osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Uczestnik PPK może też zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia.

Podmiot zatrudniający jest obowiązany do obliczenia i dokonania wpłat do wybranej instytucji finansowej finansowanych przez ten podmiot oraz do obliczenia, pobrania od uczestnika PPK i dokonania wpłat do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez uczestnika PPK.

Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający. Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

Od którego terminu naliczyć pierwszą wpłatę do PPK

Pytanie:

Pytanie dotyczy potrącania wpłat do PPK. Zatrudnienie nastąpiło od 17 kwietnia 2021 r. Po 3 miesiącach pracownik przystępuje do PPK (jeśli nie dokona rezygnacji z dokonywania wpłat). Trzy miesiące mijają 17 lipca 2021 r. Wynagrodzenie za lipiec jest wypłacane do 10 sierpnia 2021 r. Czy już od tej wypłaty należy potrącić wpłaty na PPK czy dopiero od wynagrodzenia za sierpień wypłacanego we wrześniu? W jakim miesiącu wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla zatrudnionej osoby przychód opodatkowany?

 

Na mocy art. 16 ust. 1 ustawy o PPK podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia. Chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji, złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu, albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną.

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator PPK - naliczanie wynagrodzeń z wpłatą na PPK

Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną (art. 16 ust. 2 ustawy o PPK).

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo