Zaliczka na podatek od wpłaty do PPK a autorskie koszty uzyskania przychodów

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
06.07.2021AKTUALNE

Pytanie:

Zleceniobiorca zawarł umowę zlecenie na okres od stycznia do września 2021 roku i osiąga przychody z tytułu przekazania praw autorskich w wysokości 50%. Koszty autorskie są stosowane do całości przychodu z umowy. Z tytułu umowy zlecenia zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym. Zleceniobiorca przystąpił do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Składki odprowadzane są przez zleceniodawcę do PPK w miesiącu następnym po miesiącu wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenie. Czy w przypadku umowy zlecenia do składek PPK w części finansowanej przez pracodawcę można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? Jeżeli nie to czy należy zastosować koszty w wysokości 20% czy nie stosować kosztów w ogóle?

Odpowiedź:

Przy naliczaniu zaliczki na podatek od wpłaty do PPK finansowanej przez zakład pracy nie wolno stosować autorskich kosztów uzyskania przychodu. W przypadku zleceniobiorcy rozliczając podatkowo wpłaty należy stosować 20-procentowe KUP.

Wpłaty do PPK pokrywane ze środków zakładu pracy to niejako dodatkowy bonus niezależny od wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich. Nie są one związane z pracą o charakterze twórczym, lecz jedynie z faktem pozostawania w stosunku pracy lub w stosunku cywilnoprawnym i przystąpieniem do dobrowolnego programu PPK.

Z tego względu omawiane przysporzenie majątkowe powinno być traktowane jako świadczenie dodatkowe, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przewidujących m.in. stosowanie „standardowych” kosztów uzyskania (w przypadku umowy zlecenia chodzi o koszty 20-procentowe).

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Potwierdzenie prawidłowości przedstawionego toku rozumowania moim zdaniem możemy odnaleźć np. w interpretacji ogólnej nr DD3.8201.1.2018 Ministra Finansów z 15 września 2020 r. w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego. Wyjaśniono w niej m.in., że koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% mogą mieć zastosowanie wyłącznie do wynagrodzenia stanowiącego honorarium, nie zaś do całego przychodu ze stosunku pracy.

Przykładowo zatem omawiane koszty nie mogą mieć zastosowania do świadczeń, o przyznaniu których decydują pozapłacowe kryteria, niezwiązane z wykonywaniem pracy o charakterze twórczym.

 Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator PPK - naliczanie wynagrodzeń z wpłatą na PPK

Przypomnijmy, że wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla zatrudnionej osoby opodatkowany przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji finansowej (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.382.2019.1.AM oraz z 7 sierpnia 2020 r., sygn. 0113-KDWPT.4011.76.2020.3.JR). Oznacza to, że taką wpłatę należy zsumować z innymi przychodami z danego miesiąca i od łącznej kwoty przychodów naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych na ogólnych zasadach.

Jeśli chcesz przeczytać więcej ciekawych artykułów, załóż konto testowe i ciesz się bezpłatnym dostępem do wszystkich treści przez 48h! Kliknij tutaj >>>

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Sprawdź inne artykuły w kategorii PPK

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo