Narzędzia:
Pytanie: Pracownik pracował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W dniu 3 grudnia br. (poniedziałek) zginął w wypadku komunikacyjnym będąc w drodze do pracy. Co należy wykazać w ewidencji czasu pracy pracownika i czy należy wypłacić wynagrodzenie za dzień, w którym nastąpił wypadek pomimo braku obecności w pracy? Zaznaczam, że miał to być pierwszy dzień pracy pracownika w grudniu.
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi komunikacyjnemu podczas odbywania delegacji służbowej (był współuczestnikiem i świadkiem zdarzenia, które spowodował inny pracownik). Wypadek został uznany przez pracodawcę za wypadek przy pracy. Jednocześnie w sprawie prowadzone jest postępowanie prokuratorskie w celu ustalenia przyczyn i winnego wypadku komunikacyjnego. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikowi wsparcia, w formie np. pomocy prawnej radcy prawnego lub adwokata, jeżeli pracownik jest przesłuchiwany w prowadzonym postępowaniu prokuratorskim?
Pytanie: Jestem kadrową w Urzędzie Gminy, zatrudniamy w chwili obecnej 63 pracowników. Bardzo proszę o informację, czy w miejscu widocznym przy apteczce pierwszej pomocy powinny znajdować się nazwiska osób (wraz z numerami telefonów) przeszkolonych z pierwszej pomocy i ile powinno ich być. Czy wystarczą osoby bez przeszkolenia z pierwszej pomocy, mające jedynie upoważnienie do jej obsługi? Czy istnieje obowiązek wywieszenia tablicy instruktażowej pierwszej pomocy tylko przy apteczce, czy też w innych miejscach budynku?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy postępowania z nietrzeźwym pracownikiem. Nie ma problemu, jeśli w pracy jest bezpośredni przełożony, gdyż wtedy on, mając przynajmniej uzasadnione podejrzenie, może odsunąć pracownika od pracy. Jak postąpić, gdy nie ma przełożonego, tylko na zmianie są pracownicy na równorzędnych stanowiskach pracy (np. w weekend). Komu powinno się zgłaszać takie zdarzenia? Przełożonemu, pomimo że to dla niego dzień wolny?
Pytanie: Pracownik zasłabł w miejscu pracy, a po 9 dniach zmarł w szpitalu. Został sporządzony protokół powypadkowy. Żona zmarłego została poinformowana o konieczności przybycia na jego odczyt. Poinformowała nas, że woli, aby pismo zostało wysłane jej pocztą. Czy takie działanie byłoby prawidłowe?
Pytanie: Pracownik będący w pracy wykonujący swoje obowiązki na stanowisku pracy został zaatakowany przez osobę z zewnątrz i doznał obrażeń ciała. Czy zdarzenie takie można uznać za wypadek przy pracy?
Pytanie: Komu prezes powinien zgłosić, że uległ wypadkowi przy pracy – radzie nadzorczej, zarządowi spółki (jeśli jest kilkuosobowy), czy pracownikowi służby bhp? Co oznacza niezachowanie właściwej procedury?
Pytanie: Pracownik zawiadomił kadrową o zaistniałym wypadku w drodze z pracy do domu i przedstawił zwolnienie lekarskie (L-4). Zawiadomienie to miało jedynie formę ustną. Pracownik, pomimo prośby kadrowej, nie wypełnił pisemnego zgłoszenia wypadku w drodze do pracy (z pracy). Czy w takiej sytuacji pracodawca ma nadal obowiązek, w ciągu 14 dni od zgłoszenia, wypisać kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy? Czy wystarczy tylko zawiadomienie ustne pracownika? Czy jeśli pracodawca uzna ten wypadek za wypadek w drodze z pracy, to zwolnienie lekarskie powinno być płatne 100%?
Pytanie: Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi na urządzeniu podlegającym dozorowi technicznemu, kogo o wypadku przy pracy powiadamia pracodawca?
Pytanie: Nasz pracownik zdenerwował się w pracy i w złości uderzył pięścią w ścianę, w wyniku czego złamał sobie rękę (samookaleczenie). Czy uznać to jako wypadek przy pracy?
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone