ZFŚS – obowiązki pracodawcy w 2021 r.

18.05.2021AKTUALNE

ZFŚS – obowiązki pracodawcy w 2021 r.

O tym, jakie obowiązki socjalne wobec pracowników ma pracodawca, decyduje stan zatrudnienia. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinni tworzyć pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, a także pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.

Pracodawcę tworzącego ZFŚS obciążają m.in. obowiązki związane z prawidłowym naliczaniem i odprowadzaniem odpisów na fundusz socjalny. Warto zapoznać się z poruszanymi zagadnieniami, aby mieć pewność, że fundusz socjalny w firmie działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, a tym samym pracodawca nie naraża się na sankcje.

OBEJRZYJ

Odpisy na ZFŚS w 2021 r.

Kliknij, aby rozpocząć:

Prowadzący:
Beata Naróg – specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów i porad z zakresu prawa pracy, posiadająca prawie 20-letnie doświadczenie z zakresu kierowania komórkami kadrowo-płacowymi w dużych firmach. Prowadzi kursy kadrowo-płacowe i szkolenia z zakresu prawa pracy.

Ze szkolenia dowiesz się m.in.:

  • Kto ma obowiązek dokonania odpisu i jakie są zasady jego naliczania,
  • Jak ustalać przeciętne zatrudnienie do naliczenia odpisu,
  • Ile wynoszą odpisy fakultatywne,
  • Do kiedy należy odprowadzić poszczególne części odpisu,
  • Na jakich zasadach możliwa jest rezygnacja z ZFŚS (w tym w trakcie roku)

Więcej webinariów o tematyce kadrowo-płacowej znajdziesz na Portalu Kadrowym.
Zobacz również:

Udzielanie i planowanie urlopów:
odpowiedzi na pytania z praktyki 

Z webinarium dowiesz się m.in.:

  • Jak liczyć urlop jeśli mamy niepełny etat i jednocześnie pracę przez część roku
  • Jak liczyć urlop wypoczynkowy, gdy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego przez kilka miesięcy w roku
  • Ile urlopu wykorzysta w ciągu dnia osoba zatrudniona na 1/2 etatu, która pracuje 4 godziny dziennie
  • Urlop zaległy, urlop na żądanie, dodatkowy urlop niepełnosprawnego – czy uwzględniamy je w planie urlopów
  • Jak liczyć pierwszy urlop, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców

Aby obejrzeć szkolenie
zarejestruj się na Portalu Kadrowym >>

Okresy przechowywania akt osobowych
 i tworzenie nowych teczek dla nowych umów

Z webinarium dowiesz się m.in.:

  • Jakie są okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej dla umów zawartych przed i po 1 stycznia 2019 r.
  • Kiedy dla nowej umowy powinniśmy tworzyć nowe akta osobowe

Aby obejrzeć szkolenie
zarejestruj się na Portalu Kadrowym >>

PRZECZYTAJ

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych do 31 maja 2021 r. – 3 przykłady liczbowe

Do 31 maja 2021 r. pracodawca ma obowiązek przekazać, na wydzielony rachunek bankowy, część odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Sprawdź wysokość odpisów obowiązkowych i fakultatywnych na ZFŚS w 2021 roku. Upewnij się, że wybrałeś właściwą metodę liczenia przeciętnego miesięcznego zatrudnienia.
Przejdź do artykułu >>

Jak w 2021 r. rozliczyć pomoc materialną z ZFŚS – przykład rozliczenia na liście płac

W związku z panującą epidemią COVID-19 środki ZFŚS mogą być dla osób uprawnionych dodatkowym źródłem pomocy, np. w postaci zapomóg rzeczowych lub pieniężnych. Sprawdź, na konkretnym przykładzie liczbowym jak w 2021 r. rozliczyć dofinansowanie wypłacone ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Przejdź do artykułu >>

Jak unikać błędów w regulaminie ZFŚS – przykłady poprawnych zapisów

Nieprawidłowe zapisy w regulaminie funduszu socjalnego mogą narazić pracodawcę na poważne konsekwencje finansowe. Pracodawca będzie bowiem musiał wypłaty oskładkować lub opodatkować oraz skorygować dokumenty przesłane już do ZUS i do urzędu skarbowego. Może narazić się również na kary nakładane przez ZUS, PIP i kontrole podatkowe. Warto się przed tym uchronić i przeanalizować zapisy w swoim regulaminie zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Przejdź do artykułu >>

Działalność socjalna – jak można ją zawiesić na podstawie przepisów antykryzysowych

Trudności ekonomiczne, których przyczyną jest trwająca epidemia koronawirusa, mogą spowodować konieczność ograniczenia tak działalności profesjonalnej pracodawców, jak i działalności socjalnej, na którą może zwyczajnie zabraknąć środków. Sposobem na uniknięcie problemów jest zawieszenie działalności socjalnej, które musi być uzgodnione z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi.
Przejdź do artykułu >>

Po więcej artykułów i porad
zarejestruj się na Portalu Kadrowym >>

PORADY EKSPERTÓW

Świadczenia z ZFŚS – czy przysługują na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym

Pytanie: Czy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, przebywający na urlopie bezpłatnym może korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (konkretnie, chodzi o świadczenie w postaci bonów podarunkowych)? Jeśli tak, proszę również o informację, czy to samo dotyczy pracownika na urlopie wychowawczym.
Przeczytaj odpowiedź >>

Uzależnienie przyznania pożyczki z ZFŚS od kryterium socjalnego

Pytanie: Czy przy udzielaniu pożyczki na cele mieszkaniowe, jako formy zwrotnej pomocy z ZFŚS, powinno stosować się kryterium socjalne, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS?
Przeczytaj odpowiedź >>

Jak rozumieć pojęcie „emeryta – byłego pracownika”?

Pytanie: Zakład pracy wypowiedział pracownikowi umowę z powodu nieuzyskania orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Po trzech miesiącach pracownik zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o odprawę emerytalną, która została mu wypłacona. Wątpliwości pojawiły się w związku z rozpatrywaniem wniosku o zapomogę z ZFŚS, o którą były pracownik obecnie wystąpił. Nie mamy pewności, czy należy traktować go jako osobę o statusie „byłego pracownika-emeryta” (i tym samym przyznać zapomogę), czy jednak nie, gdyż rozwiązanie umowy z naszym zakładem pracy nie nastąpiło z powodu przejścia na emeryturę, lecz braku orzeczenia lekarskiego potwierdzającego zdolność do pracy. Proszę o podpowiedź, jak należałoby postąpić w takiej sytuacji.
Przeczytaj odpowiedź >>

Co z wnioskiem o świadczenie z ZFŚS byłego pracownika, dla którego regulamin nie przewiduje wsparcia

Pytanie: Proszę o informację, czy jakieś przepisy „zewnętrzne” nakazują rozpatrzeć wniosek byłego pracownika o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Nasz regulamin ZFŚS, który funkcjonuje od lat tylko z niewielkimi zmianami, zawsze wskazywał stałą grupę odbiorców świadczeń z Funduszu, nie przewidując możliwości przyznawania świadczeń byłym pracownikom zakładu, niebędącym emerytami lub rencistami.
Przeczytaj odpowiedź >>

Po więcej artykułów i porad
zarejestruj się na Portalu Kadrowym >>

PODSTAWY PRAWNE

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 746)
Sprawdź przepisy >>

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2009 r. nr 43, poz. 349)
Sprawdź przepisy >>

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ

Kalkulator odpisu na ZFŚS

Polecamy przydatne narzędzie jakim jest kalkulator odpisu na ZFŚS (zakładowy fundusz świadczeń socjalnych). Umożliwia on ustalenie średniej ilości etatów na potrzeby ustalenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wyliczenie jego wysokości ze względu na strukturę zatrudnienia u pracodawcy.
Przejdź do kalkulatora >>

Słowa kluczowe:
odpis na ZFŚSZFŚS

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo