Działalność socjalna – jak można ją zawiesić na podstawie przepisów antykryzysowych

Michał Culepa
Michał Culepa
10.05.2021AKTUALNE

Trudności ekonomiczne, których przyczyną jest trwająca epidemia koronawirusa, mogą spowodować konieczność ograniczenia tak działalności profesjonalnej pracodawców, jak i działalności socjalnej, na którą może zwyczajnie zabraknąć środków. Sposobem na uniknięcie problemów jest zawieszenie działalności socjalnej, które musi być uzgodnione z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi.

Możliwość zawieszenia działalności funduszu socjalnego zakładają przepisy obowiązującej specustawy COVID (ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.), wprowadzone tzw. tarczą antykryzysową 4.0 – ustawą z 4 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19.

Kogo dotyczy zawieszenie

Zgodnie z art. 15ge ust. 1 specustawy COVID w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, spadku obrotów gospodarczych, lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, pracodawca może zawiesić obowiązki:

  1. tworzenia lub funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

  2. dokonywania odpisu podstawowego,

  3. wypłaty świadczeń urlopowych

–  o których mowa w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 746 ze zm.).

Możliwość zawieszenia działalności socjalnej jest ujęta z punktu widzenia podmiotowego bardzo szeroko – nie pojawia się tu kategoria przedsiębiorcy ani też innego podmiotu gospodarczego czy instytucji (publicznej lub prywatnej). Może bowiem dotyczyć każdego pracodawcy – zgodnie z definicją art. 3 kp powołanego w przepisie art. 15ge ust. 1 pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Ważne! 

Specustawa COVID nie rozróżnia w zakresie zawieszenia działalności socjalnej pracodawców publicznych i prywatnych. Oznacza to, że każdy pracodawca, u którego wystąpią trudności ekonomiczne wskazane w specustawie, będzie mógł tymczasowo zawiesić taką działalność, nawet jeżeli jest dla niego obowiązkowa.

Przyczyny zawieszenia

Zawieszenie działalności socjalnej musi mieć ścisły związek z panującą pandemią COVID-19. Może ono nastąpić wyłącznie podczas ogłoszonego wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, co w praktyce oznacza, że po odwołaniu co najmniej stanu epidemii, a w praktyce po definitywnym odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca jest obowiązany powrócić do zawieszonej działalności socjalnej.

Ważne! 

Zawieszenie następuje tylko na czas epidemii lub zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem.

Kolejnym warunkiem zawieszenia działalności socjalnej jest spadek obrotów gospodarczych pracodawcy, określony jako spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym, ustalony według parametrów określonych w art. 15g ust. 9 specustawy COVID.

Alternatywnym warunkiem jest istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń, określony w nowym art. 15gb ust. 2, wprowadzonym przez tarczę 4.0. Istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń to zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników, z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników finansowanych przez pracodawcę i przychodów ze sprzedaży towarów lub usług z tego samego miesiąca kalendarzowego dowolnie wskazanego przez przedsiębiorcę i przypadającego od 1 marca 2020 r. do dnia poprzedzającego zawieszenie działalności socjalnej, nie mniej niż o 5% w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego (miesiąc bazowy); za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Zarazem – w myśl art. 15gb ust. 3 specustawy COVID do kosztu wynagrodzeń pracowników nie zalicza się:

  • kosztów wynagrodzeń pracowników, z którymi rozwiązano umowę o pracę,

  • kosztów wynagrodzeń pracowników, którym obniżono wynagrodzenie w trybie obniżenia wymiaru etatu, w wysokości odpowiadającej wysokości tego obniżenia.

Porozumienie ze związkami – obligatoryjne

Nawet mimo spełnienia powyższych warunków pracodawca jednak nie może – co do zasady – zawiesić działalności socjalnej jednostronnie. Jeśli u pracodawcy działają związki zawodowe, obowiązany jest on do zawarcia stosownego porozumienia w przedmiocie zawieszenia działalności socjalnej.

Jednak obowiązek ten jest ograniczony, gdyż porozumienie powinien zawrzeć pracodawca tylko z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Planowany art. 15ge ust. 2 przewiduje porozumienie tylko z organizacjami reprezentatywnymi w rozumieniu przepisów art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych. Chodzi tu o te zakładowe organizacje związkowe, które:

  • są jednostką organizacyjną albo organizacją członkowską ponadzakładowej organizacji związkowej uznanej za reprezentatywną w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i zrzeszająca co najmniej 8% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy lub

  • zrzeszają co najmniej 15% osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy, albo

  • jeżeli żadna z zakładowych organizacji związkowych nie spełnia powyższych wymogów – zrzeszają największą liczbę osób wykonujących pracę zarobkową zatrudnionych u pracodawcy.

Ustawa wprowadza dodatkowy wymóg – każda z organizacji uznanych za reprezentatywną musi zrzeszać co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, aby mogła zawrzeć wskazane porozumienie w sprawie zawieszenia działalności socjalnej. Jeżeli żadna z organizacji nie zrzesza minimum 5% stanu załogi, za reprezentatywne uznane są tylko te organizacje, których reprezentatywność wynika wprost z ustawy o związkach zawodowych.

Ważne! 

Porozumienie w sprawie zawieszenia działalności socjalnej pracodawca musi zawrzeć tylko z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi. Porozumienie to ma charakter normatywny i jest aktem zakładowego prawa pracy w rozumieniu art. 9 kp. Z uwagi na szczególny charakter zastępuje ono inne przepisy dotyczące działalności socjalnej u pracodawcy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Michał Culepa

Słowa kluczowe:
zawieszenieZFŚS

Michał Culepa
AUTOR
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo