ZFŚS

Odpis na ZFŚS w 2024 r.

Jak naliczać odpis na ZFŚS w 2024 roku

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie w miarę posiadanych środków socjalnych potrzeb pracowników. Obowiązek ten można spełnić tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub inny fundusz socjalno-bytowy, albo wypłacając świadczenia urlopowe. Zakres obowiązków w sferze socjalnej zależy jednak od liczby zatrudnianych pracowników. W przypadku tworzenia ZFŚS środki pieniężne zasilające konto socjalne pochodzą przede wszystkim z odpisów i zwiększeń.

Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz tylko na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Obowiązkowo, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, ZFŚS tworzą pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Z kolei pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy o ZFŚS, lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe, zgodnie z wskazaną ustawą.

Ile wynosi odpis i jak go ustalić

Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). W przeciętnej liczbie zatrudnionych uwzględnia się wszystkich pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, a wyłącza osoby, których z przedsiębiorstwem łączy stosunek pozapracowniczy (umowy zlecenia, kontrakty menedżerskie, umowy o dzieło), choć warto nadmienić, iż mogą być w kręgu osób uprawnionych do wsparcia na podstawie regulaminu ZFŚS.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się zawsze przez 12, nawet gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na niepełny rok kalendarzowy.

800+, 300+ i alimenty – czy bierze się je pod uwagę przy ustalaniu dochodu do ZFŚS

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - problemy i uprawnienia pracowników na urlopach bezpłatnych

Pytanie:

Problem dotyczy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w części dotyczącej tworzenia funduszu jak również uprawnienia do świadczeń. Pracodawca zatrudnia powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma Regulamin Gospodarowania ZFŚS. Do roku 2022 u pracodawcy pojawiały się pojedyncze wnioski pracowników o udzielenie kilkudniowych (1-3 dni) urlopów bezpłatnych. W roku 2023 jest już 2 pracowników, którzy nabyli prawo do urlopu bezpłatnego w związku z wykonywaniem dobrowolnej służby wojskowej. Pracownik jeden ma udzielony urlop na okres od 28 sierpnia 2023 na 12 miesięcy, pracownik drugi na okres od 13 grudnia 2023 r. na 12 miesięcy. Jest również pracownik trzeci, któremu pracodawca udzielił w roku 2023 łącznie 3 dni (2 dni w listopadzie, 1 dzień w grudniu) urlopu bezpłatnego. W dniu 4 grudnia 2023 r. pracodawca chce przyznać pracownikom świadczenia zapisane w Regulaminie jako „upominki świąteczne". Czy pracodawca musi uwzględnić tych dwóch pracowników przy ustalaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na ZFŚS? Czy Ci trzej pracownicy mają takie same prawa do korzystania z ZFŚS w trakcie całego roku kalendarzowego? Czy pracodawca ma obowiązek przyznania tym pracownikom pomocy materialnej finansowej związanej ze świętami Bożego Narodzenia? Czy pracodawca może w Regulaminie gospodarowania ZFŚŚ ograniczyć uprawnienia pracowników do korzystania z ZFŚS wprowadzając zapis w brzmieniu „pracownicy przybywający na urlopie bezpłatnym 7 dni roboczych w ciągłości przed datą: *zakładowego urlopu wypoczynkowego (firma ma to wpisane do Regulaminu pracy, są to 2 tygodnie, w których wszyscy są na urlopie), *decyzji Komisji o przyznaniu pomocy materialnej finansowej związanej ze świętami Wielkiej nocy, Świąt Bożego Narodzenia, rozpoczęcia roku szkolnego, nie są uprawnieni do świadczeń". Czy można szybciej wprowadzić w życie zmiany Regulamin gospodarowania ZFŚS, czy musimy odczekać 14 dni? Czy zmiany do Regulaminu gospodarowania ZFŚS może wprowadzić sam pracodawca (nie ma związków zawodowych), czy musi przeprowadzić konsultację z pracownikami/ wybraną reprezentacją?

Pamiętaj o przekazaniu II raty na ZFŚS i skorzystaj z kalkulatora

Pamiętaj o przekazaniu II raty na ZFŚS i skorzystaj z kalkulatora

Przypominamy, że do 30 września 2022 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu należało przekazać na rachunek do 31 maja. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić. Skorzystaj z naszego kalkulatora odpisu na ZFŚS i i oblicz odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie.

Pamiętaj, że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Odpis ten oblicza się jako procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (dalej: „przeciętne wynagrodzenie miesięczne”).

Kwota odpisu podstawowego określa dla firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Jeżeli w firmie został utworzony ZFŚS, to w danym roku musisz przelać na konto ZFŚS kwotę odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników na dzień 31 grudnia w danym roku pomnożoną przez kwotę przypadającą na jednego zatrudnionego.

Pobierz kalkulator odpisu na ZFŚS

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo