Przekazywanie odpisów na ZFŚS na rachunek bankowy funduszu w ramach wspólnej działalności socjalnej a możliwość zaliczenia odpisów w koszty pracodawcy

Rafał Styczyński
Rafał Styczyński
26.06.2009AKTUALNE

Pytanie:

Firma zawarła umowę o wspólnym prowadzeniu działalności socjalnej z inną firmą z tej samej grupy kapitałowej od 1 stycznia 2009 r. Wcześniej nie przekazywaliśmy odpisu na ZFŚS, ponieważ zatrudnienie nie przekraczało 20 osób. Czy muszę zakładać odrębne konto bankowe? Według dostępnych publikacji wywnioskowałam, iż aby kwota odpisu mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu pracodawcy, musi być przekazana na wyodrębnione do tego celu konto bankowe. A dopiero z niego na konto funduszu firmy administrującej środkami, zgodnie z zawarta umową o wspólnym prowadzeniu działalności socjalnej. Czy to prawda?

Odpowiedź:

W mojej opinii nie ma przeszkód, aby zaliczać do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy odpis przekazany na wspólny rachunek ZFŚS.

Dla celów podatkowych odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowią koszt uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli spełniają łącznie 2 warunki:

  • w rozumieniu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy,
  • środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Utworzenie funduszu jest operacją rachunkową polegającą na naliczeniu odpowiedniego odpisu, a odrębną kwestią jest przekazanie równowartości naliczonego odpisu na rachunek bankowy, zgodnie z dyspozycją art. 12 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ani przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określają jednak sposobu prowadzenia takiego rachunku.

US: Jeden rachunek bankowy funduszu przy wspólnej działalności socjalnej nie przekreśla zaliczenia odpisów w koszty
(…) należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy środki pieniężne stanowiące równowartość przedmiotowych odpisów i zwiększeń będą wpłacane bezpośrednio na wspólny rachunek funduszu, na który wpłacane byłyby także środki z naliczenia funduszu z „Z” Polska Sp. z o.o. oraz „Y” Sp. z o.o., prowadzony przez koordynatora wspólnej działalności socjalnej - „Z” Polska Sp. z o.o., a każdy z pracodawców zachowa przy tym możliwość administrowania środkami funduszu, będzie miał zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w rezultacie czego przedmiotowe odpisy i zwiększenia Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
(Pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lutego 2009 r., nr IPPB5/423-198/08-2/AS).

Podstawa prawna: 

» art. 9, art. 12 ust. 1  ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335),
» art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176),
» art. 15, art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, ze zm.).

Autorem odpowiedzi jest: 

Rafał Styczyński


Rafał Styczyński
AUTOR
Doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Sprawdź inne artykuły w kategorii Płace

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo