Narzędzia:
Kwota dofinansowania wypoczynku tzw. „wczasy pod gruszą” jest stopniowana w 4 kwotach zróżnicowanych stopniowo o 120 zł w zależności od przychodu w rodzinie w 4-stopniowych „widełkach” dochodowych. W regulaminie mamy zapis: Podstawę do ustalenia ulgowych usług (z dopłatą funduszu) stanowi przychód (brutto) przypadający na osobę w rodzinie wykazany w oświadczeniu pracownika. Pracownik ma obowiązek wykazać w oświadczeniu faktyczną wysokość wszystkich przychodów (brutto). Nadmienia, że Komisja Socjalna została upoważniona do przetwarzania danych osobowych i zobowiązana jest do zachowania tajemnicy. Mamy problem z uzyskaniem oświadczenia pracownika o dochodzie współmałżonka, który w swoim zakładzie pracy podpisał klauzulę o tajności wynagrodzenia i nieujawnianiu jego wysokości. Jak w sytuacji braku danych o dochodzie współmałżonka prawidłowo przydzielić dofinansowanie ze środków ZFŚS?
Czy pracodawca może udzielać dofinansowań z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka w postaci wycieczek szkolnych? Czy są jakieś przeciwwskazania prawne, abyśmy mogli zamieścić w regulaminie zapis o udzielaniu takich dofinansowań z ZFŚS?
Z porady dowiesz się m.in.:
Firmy, które posiadają fundusz ze względu na wymaganą liczbę zatrudnionych muszą do końca maja przekazać na rachunek socjalny część rocznej kwoty tj. stanowiącą 75% równowartości odpisów. Sprawdź obowiązujące w tym roku zasady wyliczania odpisów i ich wysokość.
Z artykułu dowiesz się:
W trakcie roku powiększył nam się zespół pracowników. Obecnie brakuje nam środków funduszu socjalnego na zakup świątecznych kart prezentowych. Czy w związku z tym możemy zasilić konto ZFŚS przelewem ze środków obrotowych firmy i w jakiej wysokości?
Nawet 50 tys. firm zatrudniających poniżej 50 pracowników może zostać od przyszłego roku zwolnionych z obowiązku tworzenia ZFŚS, a także zakładowych regulaminów pracy i wynagradzania.
Czy nowo powstała firma, która na dzień 1 lipca 2016 r. zatrudniła 16 osób, powinna wypłacać swoim pracownikom świadczenie urlopowe? Możliwe, że na 1 stycznia 2017 r. firma będzie zatrudniać ponad 20 osób. Który moment jest ważny dla ustalenia stanu zatrudnienia i prawa do tworzenia funduszu socjalnego lub wypłaty świadczenia urlopowego?
Czy do oceny sytuacji materialnej rodziny dla celów funduszu świadczeń socjalnych, oprócz dochodów wykazanych w PIT, powinno się brać również dochody nieopodatkowane, takie jak np. stypendia, alimenty czy świadczenie 500+?
W 2016 roku odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zostaną na niezmienionym poziomie z 2011 roku. W placówkach oświatowych fundusz będzie naliczany z uwzględnieniem kwoty bazowej z 1 stycznia 2012 r.
1.093,93 zł – tyle w 2015 roku wyniesie odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z projektem ustawy okołobudżetowej kwota, stanowiąca podstawę naliczenia odpisów, już czwarty rok z rzędu będzie zamrożona.
Sposób dokumentowania sytuacji socjalnej przez osoby uprawnione do korzystania z funduszu powinien określać regulamin. Jego zapisy mogą przewidywać obowiązek przedłożenia przez pracownika kopii rocznego zeznania podatkowego PIT – także współmałżonka. Od byłych pracowników – emerytów i rencistów można wymagać oświadczenia o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.
Konfederacja Lewiatan proponuje wprowadzenie zmian w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Chce umożliwienia finansowania (lub współfinansowania) ze środków ZFŚS abonamentów medycznych oraz wykreślenia z kręgu ustawowo uprawnionych do świadczeń i usług emerytów i rencistów – byłych pracowników zakładu.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone