ZFŚS

Czy wypłacić dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS byłemu pracownikowi

Pytanie:

Pracownik był zatrudniony do 31 marca 2021 r. Do ostatniego dnia pracy przebywał na 14 dniowym urlopie wypoczynkowym. Dnia 31 marca 2021 r. złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku z ZFSS. Posiedzenie komisji odbyło się 2 lipca 2021 r., a Zarząd zatwierdził wnioski o dofinansowanie wypoczynku do wypłaty 13 lipca 2021r. W regulaminie są następujące zapisy: Dofinansowaniu ze środków Funduszu podlega wypoczynek urlopowy organizowany przez pracownika Banku we własnym zakresie; dofinansowanie przysługuje pracownikowi raz w roku. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie określone w ust.2 pkt 1 jest po zakończeniu urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w danym roku. Warunkiem otrzymania świadczenia jest pozytywna decyzja Zarządu. Czy pracownik mógł ubiegać się o dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS i czy należało wypłacić świadczenie?

W myśl art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS uprawnionymi do świadczeń z funduszu socjalnego są:

  • pracownicy oraz ich rodziny,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin,
  • inne osoby, których pracodawca uprawnił w regulaminie ZFŚS do korzystania ze wsparcia socjalnego.

W regulaminie ZFŚS pracodawca powinien wskazać uszczegółowienie w kwestiach tego, jakiego rodzaju wsparcia socjalnego mogą spodziewać się osoby uprawnione i na jakich zasadach. Odpowiednimi zapisami zakład pracy może wymagać od uprawnionych osób np. dokumentów niezbędnych do przedłożenia pracodawcy w celu ustalenia, czy osoba ubiegająca się o przyznanie danego świadczenia z funduszu spełnia przesłanki do jego otrzymania. W przypadku dofinansowania do wypoczynku mogą to być np. rachunki i faktury dokumentujące poniesione określonych wydatków związanych z wypoczynkiem.

Wrześniowy odpis na ZFŚS – 4 przykłady liczbowe, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie

Do 30 września 2021 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Do 31 maja należało przekazać na rachunek kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić. Sprawdź, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie na 4 przykładach liczbowych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak liczy się odpisy na ZFŚS
  • Ile wynoszą odpisy na ZFŚS w 2021 roku
  • Jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych
  • Jak ustalić odpis obowiązkowy i odpis fakultatywny w maju 2021 r.
  • Jak ustalić odpis obowiązkowy i odpis fakultatywny we wrześniu 2021 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony przez pracodawcę w celu finansowania działalności socjalnej, a także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy).

Zobowiązanymi do utworzenia ZFŚS są pracodawcy:

  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 1-3 ustawy).

Pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub – alternatywnie – mogą wypłacać świadczenie urlopowe, które przekazuje się pracownikowi nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Świadczenia z ZFŚS – co z dochodem małżonka przy rozdzielności majątkowej

Pytanie:

Rodzina naszego pracownika składa się z 3 osób: są to dwie dorosłe osoby i małe dziecko. Rodzice mają rozdzielność majątkową. W zakładzie pracy funkcjonuje ZFŚS i pracownik ten wraz z rodziną chciałby skorzystać z niego z dofinansowania do wczasów oraz bonów na święta. Pracownik i jego żona pracują w różnych zakładach pracy. Czy powinni przedstawiać dochody w zakładzie pracy u siebie żona zaświadczenie męża i odwrotnie? Czy powinno się przedstawić dokument rozdzielności majątkowej. Czy w regulaminie ZFŚS powinien znaleźć się jakikolwiek zapis w tej sprawie?

Z artykułu dowiesz się:
  • Kto może korzystać ze świadczeń socjalnych z ZFŚS
  • Czy pracownik może mieć roszczenie o świadczenie z ZFŚS

ZFŚS przeznaczony jest m.in. na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu. Działalność socjalna obejmuje z kolei usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo