Co z wnioskiem o świadczenie z ZFŚS byłego pracownika, dla którego regulamin nie przewiduje wsparcia

Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
06.05.2021AKTUALNE

Pytanie:

Proszę o informację, czy jakieś przepisy „zewnętrzne” nakazują rozpatrzeć wniosek byłego pracownika o świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Nasz regulamin ZFŚS, który funkcjonuje od lat tylko z niewielkimi zmianami, zawsze wskazywał stałą grupę odbiorców świadczeń z Funduszu, nie przewidując możliwości przyznawania świadczeń byłym pracownikom zakładu, niebędącym emerytami lub rencistami.

Odpowiedź:

Nie ma powszechnie obowiązujących przepisów nakazujących rozpatrywanie wniosków o wsparcie socjalne składanych przez osoby do niego nieuprawnione. Niemniej jednak w opisanej sytuacji, dla jasności i zamknięcia sprawy, warto odpisać byłemu pracownikowi, iż zgodnie z postanowieniami regulaminu ZFŚS nie jest osobą uprawnioną do przyznania wnioskowanego świadczenia socjalnego.

W myśl art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS, uprawnionymi do świadczeń z funduszu socjalnego są:

  • pracownicy oraz ich rodziny,

  • emeryci i renciści - byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin,

  • inne osoby, których pracodawca uprawnił w regulaminie ZFŚS do korzystania ze wsparcia socjalnego.

Były pracownik bez prawa do świadczeń, chyba że regulamin mu je przyzna

Jak wynika z treści zapytania, w rozstrzyganym przypadku byłym pracownikom nieposiadającym statusu emeryta lub renciści nie nadano uprawnień do korzystania ze środków wyasygnowanych na działalność socjalną. Z tego powodu ich wnioski o świadczenia z ZFŚS są niezasadne.

Nie ma regulacji prawnych określających tryb postępowania z takimi wnioskami. W mojej opinii, warto na piśmie krótko poinformować byłego pracownika, iż nie jest on uprawniony do otrzymania jakiegokolwiek świadczenia z ZFŚS.

Świadczenia ZFŚS nie mają roszczeniowego charakteru

Przyznawanie wsparcia finansowanego z ZFŚS:

  • powinno odbywać się z zastosowaniem tzw. kryterium socjalnego czyli uzależnione od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej osoby uprawnionej, oraz

  • musi mieć oparcie w regulaminie gospodarowania ZFŚS.

W wyroku Sądu Najwyższego z 4 lipca 2007 r. (sygn. akt: II PK 25/2007) podkreślono, iż ustawa o ZFŚS generalnie nie kreuje świadczeń o charakterze roszczeniowym (o takim charakterze jak wynagrodzenie za pracę lub inne świadczenia pracownicze wynikające z prawa płacowego). Wynika to ze specyfiki tych świadczeń, które stają się wymagalne, co do zasady, dopiero po ich przyznaniu.

Autorem odpowiedzi jest: 

Mariusz Pigulski


Mariusz Pigulski
AUTOR
Specjalista w zakresie kadr i płac. Autor licznych opracowań i publikacji z zakresu kadr, rozliczania wynagrodzeń, składek ZUS oraz podatku.

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo