Narzędzia:
Sprawdź, jak w czasie epidemii rozliczać ekwiwalent za Internet i energię elektryczną dla pracowników zdalnych, a także zwrot kosztu z tytułu zakupu przez pracowników sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej. Przekonaj się, jak rozliczać z fiskusem covidowe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników oraz wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń i składek ZUS niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, a także udostępnienie koncentratorów tlenu pracownikom.
Od 1 kwietnia zmieniły się jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy. Ponadto obowiązuje nowa stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w zależności od kategorii ryzyka. Zmienił się także wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego. Sprawdź też inne wskaźniki i stawki. POBIERZ EBOOKA!
Sprawdź, którzy pracownicy są chronieni w czasie epidemii przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub wypowiedzeniem zmieniającym. Przeczytaj, jak wygląda ochrona przed rozwiązaniem umowy na podstawie przepisów antykryzysowych (dla pracodawców otrzymujących dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych). Sprawdź procedurę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Czy wiesz, w jakich przypadkach pracodawca może skracać lub wydłużać procedurę wypowiedzenia? Pobierz bezpłatny plakat.
Sprawdź czas pracy dla okresów rozliczeniowych 1, 3 i 4-miesięcznych w 2021 roku, a także czas pracy pracowników zatrudnionych na 1/2, 1/3 i 1/4 etatu w 2021 roku. Miej pod ręką wskaźniki dotyczące urlopu proporcjonalnego. Pobierz dodatki za godzinę pracy w porze nocnej w 2021 roku oraz przydatne informacje dotyczące rozliczania godzin nadliczbowych. Pobierz bezpłatny plakat.
Sprawdź ograniczenia w zatrudnieniu kobiet w ciąży, a także przerwy na karmienie dziecka piersią. Poznaj ograniczenia w zatrudnianiu pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4. Przekonaj się także, czy właściwie udzielasz urlopów związanych z rodzicielstwem. Pobierz bezpłatny plakat.
Pobierz bezpłatny plakat, w którym znajdziesz tabelę pokazującą sposób ustania stosunku pracy, konkretny przypadek oraz 29 przykładowych zapisów w świadectwie pracy.
Od 1 stycznia 2021 r. płatnicy składek oraz osoby fizyczne mają obowiązek przekazywać do ZUS informację o zawartych umowach o dzieło. Zgłoszenie następuje poprzez przekazanie do ZUS formularza RUD. Obowiązku tego nie mają jednostki organizacyjne (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego), gdy nie są płatnikiem składek. Czyli nie są zobowiązane do opłacania składek za ubezpieczonych, a więc nie mają pracowników, zleceniobiorców oraz innych osób podlegających ubezpieczeniom. Jeżeli więc dany podmiot nie jest zarejestrowany w ZUS jako płatnik składek, to nie zgłasza do ZUS umów o dzieło. Ale to nie wszystko – jest wiele przypadków, gdy pojawiają się wątpliwości, czy zgłaszać daną umowę do ZUS.
Sprawdź wysokość wynagrodzenia minimalnego, odpraw, składek ZUS. Miej pod ręką aktualne wskaźniki podatkowe i odsetki. Zapoznaj się z wymiarem czasu pracy w 2021 roku i wysokością wpłat na fundusz socjalny. Pobierz bezpłatny ebook.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych.
Nadchodzi moment, w którym kolejne podmioty zatrudniające muszą dopełnić formalności związanych z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Wśród szeregu wymogów spoczywających na pracodawcach w związku z PPK, przepisy nakładają m.in. określone obowiązki informacyjne. Sprawdź, jak prawidłowo wywiązać się z obowiązków przewidzianych przepisami. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania do 48 h.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone