Narzędzia:
Nadchodzi moment, w którym kolejne podmioty zatrudniające muszą dopełnić formalności związanych z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych. Wśród szeregu wymogów spoczywających na pracodawcach w związku z PPK, przepisy nakładają m.in. określone obowiązki informacyjne. Sprawdź, jak prawidłowo wywiązać się z obowiązków przewidzianych przepisami. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Pracodawca albo osoba obowiązana do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego będzie zagrożona otrzymaniem grzywny od PIP w wysokości od 1.000 do 1.000.000 zł w sytuacji, gdy nie dopełni obowiązku zawarcia w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej umowy o prowadzenie PPK w przewidzianym terminie, albo nie dopełni obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie. Taka sama kara grozi też pracodawcy, który nie zgłosi wymaganych ustawą danych lub zgłosi nieprawdziwe dane albo udzieli w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmówi ich udzielenia albo nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem wpłat do PPK. Sprawdź także, co może w związku z PPK kontrolować PIP. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Wpłaty na PPK, zwłaszcza w części finansowanej przez podmiot zatrudniający wywołują określone skutki w podatku dochodowym. Przekonaj się, jak wpłaty na PPK wpływają na przychód uczestnika programu oraz jaki jest zakres przedmiotowego zwolnienia od podatku. Poznaj zasady zaliczania wpłat do PPK do kosztów uzyskania przychodów. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Wśród pytań zadawanych w związku z wprowadzeniem nadzwyczajnych uregulowań prawnych, mających łagodzić negatywne następstwa epidemii COVID-19, pojawia się kwestia naliczania wynagrodzeń pracowników przez pracodawców korzystających ze zwolnienia ze składek. Pracodawca płatnik nie przekazuje tych składek do ZUS, lecz pozostawia je sobie. A jak to wygląda na liście płac? Pobierz bezpłatnego ebooka
Zapewnianie pracownikom przez pracodawcę bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów do pracy lub powrotu z niej zasadniczo generuje przychód ze stosunku pracy. Powstaje pytanie, co ze składkami. Jakie warunki trzeba spełnić, aby tego typu świadczenia były zwolnione z oskładkowania? Pobierz bezpłatnego ebooka.
Porządkujemy wiedzę dotyczącą ulg, które płatnicy składek mogą uzyskać w ZUS w związku z trwającą epidemią koronawirusa po spełnieniu określonych warunków. Zakres pomocy przysługującej płatnikom jest stale poszerzany – ostatnie zmiany wprowadza tarcza 3.0*. Sprawdźmy zatem na co płatnik może liczyć. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Firmy, które skorzystały z pomocy antykryzysowej, mogą spodziewać się w najbliższych tygodniach kontroli. Warto się na nią przygotować. Zobacz, co sprawdza PIP, ZUS i KAS, jeśli chodzi o koronawirusa i zastosowane rozwiązania antykryzysowe. Sprawdź, jak możesz się zabezpieczyć przed koniecznością zwrócenia pomocy finansowej. Pobierz bezpłatnego ebooka.
W praktyce ciągle pojawia się wiele pytań dotyczących obniżenia etatu. Wiele z nich dotyczy samego porozumienia wprowadzającego niższy etat, np. kogo ono obejmuje, jak je przedłużyć lub skrócić itp. Niemało jest też pytań o stosowanie w praktyce obniżonego etatu w trybie antykryzysowym – np. jak wówczas ewidencjonować czas pracy, jaki przyznać urlop czy inne uprawnienia pracownicze itd. Sprawdź rozwiązania wszystkich tych dylematów i uniknij kosztownych błędów. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Przepisy kolejnych tarcz antykryzysowych uchwalanych w związku z pojawieniem się koronawirusa wprowadzają różnego rodzaju ułatwienia działalności gospodarczej i dofinansowania dla pracodawców. Dotyczą one jednak tych firm, które utrzymują miejsca pracy. Niestety wielu pracodawców zmuszonych było obecnie dokonać wypowiedzenia umów pracownikom. Pobierz bezpłatnego ebooka.
Od 1 grudnia 2020 roku zmieniła się m.in. wysokość składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprawdź też inne aktualne wskaźniki i stawki.
Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący pracodawcami i zleceniodawcami po raz kolejny rozliczą ten podatek od dokonywanych przez siebie świadczeń ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. Wykorzystają w tym celu zmienione formularze deklaracji i informacji podatkowych.
Od 1 września 2020 r. zmieniły się wskaźniki. Sprawdź aktualną wysokość wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia, przychodów dodatkowych, które wpływają na zmniejszenia emerytury lub renty. Miej pod ręką kilkadziesiąt innych wskaźników i stawek, bez których poprawnie nie obliczysz wynagrodzeń.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone