odpis na ZFŚS

Odpis na ZFŚS w 2024 r.

Jak naliczać odpis na ZFŚS w 2024 roku

Jednym z obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie w miarę posiadanych środków socjalnych potrzeb pracowników. Obowiązek ten można spełnić tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) lub inny fundusz socjalno-bytowy, albo wypłacając świadczenia urlopowe. Zakres obowiązków w sferze socjalnej zależy jednak od liczby zatrudnianych pracowników. W przypadku tworzenia ZFŚS środki pieniężne zasilające konto socjalne pochodzą przede wszystkim z odpisów i zwiększeń.

Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz tylko na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Obowiązkowo, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników, ZFŚS tworzą pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

Z kolei pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą dobrowolnie tworzyć Fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy o ZFŚS, lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe, zgodnie z wskazaną ustawą.

Ile wynosi odpis i jak go ustalić

Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). W przeciętnej liczbie zatrudnionych uwzględnia się wszystkich pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, a wyłącza osoby, których z przedsiębiorstwem łączy stosunek pozapracowniczy (umowy zlecenia, kontrakty menedżerskie, umowy o dzieło), choć warto nadmienić, iż mogą być w kręgu osób uprawnionych do wsparcia na podstawie regulaminu ZFŚS.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się zawsze przez 12, nawet gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na niepełny rok kalendarzowy.

Wrześniowy odpis na ZFŚS – 4 przykłady liczbowe, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie

Do 30 września 2021 r. na rachunek bankowy ZFŚS powinna trafić równowartość 100% zarówno odpisów podstawowych, jak i fakultatywnych. Do 31 maja należało przekazać na rachunek kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu. Pracodawcy, którzy w maju nie dokonali odpisu w całości, obecnie muszą tę kwotę uzupełnić. Sprawdź, jak obliczyć odpisy i przeciętne miesięczne zatrudnienie na 4 przykładach liczbowych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak liczy się odpisy na ZFŚS
  • Ile wynoszą odpisy na ZFŚS w 2021 roku
  • Jak ustalać przeciętną liczbę zatrudnionych
  • Jak ustalić odpis obowiązkowy i odpis fakultatywny w maju 2021 r.
  • Jak ustalić odpis obowiązkowy i odpis fakultatywny we wrześniu 2021 r.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest tworzony przez pracodawcę w celu finansowania działalności socjalnej, a także dofinansowaniu zakładowych obiektów socjalnych oraz tworzeniu zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy).

Zobowiązanymi do utworzenia ZFŚS są pracodawcy:

  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty – na wniosek zakładowej organizacji związkowej,
  • prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 1-3 ustawy).

Pracodawcy zatrudniający, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć ZFŚS lub – alternatywnie – mogą wypłacać świadczenie urlopowe, które przekazuje się pracownikowi nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo