Narzędzia:
Przypominamy: odpisy i zwiększenia na ZFŚS naliczone za dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września. Jednak kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów powinien uregulować do końca maja.
Pracodawca, który utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jest zobowiązany do dokonywania corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września danego roku, z tym że w terminie do 31 maja danego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% dokonanych odpisów podstawowych.
Czy odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych można dokonać już w lutym lub marcu? Co w takim przypadku z kosztami uzyskania przychodu?
W 2016 roku odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zostaną na niezmienionym poziomie z 2011 roku. W placówkach oświatowych fundusz będzie naliczany z uwzględnieniem kwoty bazowej z 1 stycznia 2012 r.
Z końcem września minął termin odprowadzenia drugiej części odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy w sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnił w terminie środków na rachunku ZFŚS zobowiązany jest doliczyć odsetki za opóźnienie?
Pełną kwotę, tj. 100% środków na konto ZFŚS, pracodawca przekazuje do 30 września danego roku (z tym że w terminie do 31 maja należało przekazać co najmniej 75% równowartości odpisów). Na koniec roku pracodawca powinien dokonać rozliczenia środków z tytułu naliczonych odpisów z uwzględnieniem rzeczywistej liczby zatrudnionych.
Do końca września pracodawcy tworzący ZFŚS powinni przekazać na rachunek funduszu II część kwoty całorocznego odpisu, tj. 25%. W szczególny sposób należy obliczyć odpis na pracownika, który w tym roku zakończył naukę zawodu i po zdaniu egzaminu stał się wykwalifikowanym pracownikiem.
Gdyby wysokość odpisów na ZFŚS była naliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z drugiego półrocza 2014 r., na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach w 2015 r. należałoby naliczyć 1.271,21 zł.
W 2015 r. wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych będzie zamrożona. Pozostanie więc aktualny wskaźnik obowiązujący w 2014 r. i latach poprzednich - wynika z projektu ustawy przyjętej przez rząd.
Pracodawcy, którzy w 2014 r. posiadają ZFŚS, mają obowiązek przekazać roczny odpis w dwóch ratach. Termin przekazania pierwszej z nich upływa 31 maja.
Utarło się, że przełom lutego i marca to okres, w którym naliczane są odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. A to dlatego, że wysokość odpisów uzależniona była od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w II półroczu lub w całym poprzednim roku. Była – bo od kilku lat odpisy na ZFŚS są zamrażane, a podstawę ich naliczenia stanowi wynagrodzenie z II połowy 2010 roku.
1 stycznia 2014 r. może nie obudzimy się w nowej rzeczywistości, z pewnością jednak pracodawców czekają duże zmiany. Jakie konsekwencje dla zatrudnionych i zatrudniających ma podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (tzw. ustawa okołobudżetowa)?
Senat bez poprawek przyjął ustawę okołobudżetową na przyszły rok. W 2014 roku odpisy na ZFŚS zostaną na obecnym poziomie, a od 1 kwietnia 2014 r. zmienią się kwoty dofinansowań na pracowników niepełnosprawnych. Ustawa trafi teraz do Prezydenta.
W 2014 roku wysokość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych pracodawcy będą naliczać podobnie jak w tym roku – w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 roku.
31 maja 2013 r. upływa termin wpłaty I raty odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za 2013 r. na wyodrębniony rachunek fundusz. Nieprzekazanie środków na rachunek funduszu może mieć poważne konsekwencje podatkowe.
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
2024 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Obserwuj nas