Filtruj po typie dokumentu:
Już w kolejnym miesiącu, bo 1 lipca 2019 r. wobec części płatników zaczną obowiązywać przepisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wiązać się to będzie z koniecznością dokonania wyboru instytucji finansowej, z którą podpisane zostaną dwa rodzaje umów oraz obowiązkiem naliczania, pobierania i odprowadzania zupełnie nowych składek - i to nie tylko za pracowników. Na wykonanie tych czynności przepisy przewidują konkretne terminy. Sprawdźmy jakie.
Czytaj więcej »Wprowadzenie obowiązkowych pracowniczych planów kapitałowych musi następować we współpracy pracodawcy z reprezentacją pracowników, którą są przede wszystkim związki zawodowe. Jednakże brak chęci współpracy po stronie związkowej spowoduje ich odsunięcie od procesu decyzyjnego w sprawach związanych z planami.
Czytaj więcej »Począwszy od 1 lipca 2019 r. obowiązki związane z tworzeniem PPK zaczynają być stosowane do podmiotów zatrudniających, które na koniec 2018 r. zatrudniały powyżej 250 osób zatrudnionych.
Czytaj więcej »Udział w planach kapitałowych jest dobrowolny. Jednak program opiera się na zasadzie automatycznego zapisu. Wkrótce pracownicy największych firm będą musieli podjąć decyzję, czy pozostają w programie, czy też z niego rezygnują. Jakie argumenty przemawiają za tym, żeby poważnie rozważyć udział w PPK?
Czytaj więcej »Trwają prace nad modyfikacją formularza ZUS RCA – informuje ZUS. W druku tym znajdzie się dodatkowe pole w celu wykazywania kwot wpłat na pracownicze plany kapitałowe, finansowanych ze środków pracodawcy. Jak wykazywać wpłaty na PPK do czasu zmiany formularza?
Czytaj więcej »Dobiega końca proces wdrażania pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w największych firmach, a od 1 stycznia 2020 r. do rządowego programu zaczną dołączać mniejsze podmioty. Co może przekonać pracowników do oszczędzania w PPK?
Czytaj więcej »Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi 2% wynagrodzenia. Jednak uczestnik PPK może złożyć wniosek o jej obniżenie, ale nie mniej niż 0,5% wynagrodzenia, jeżeli osiągane przez niego wynagrodzenie z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia. Pobierz wzór wniosku.
Czytaj więcej »Podmiot zatrudniający, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Pobierz wzór dokumentu.
Czytaj więcej »Na początku procesu wprowadzenia PPK trzeba w szczególności podpisać umowy o zarządzanie PPK, a także – w imieniu pracowników – o uczestnictwo w PPK. Ile poszczególni pracodawcy mają czasu na ich zawarcie? Na co należy zwrócić uwagę w procesie wprowadzenia PPK? Zapraszamy do obejrzenia szkolenia on-line.
Czytaj więcej »Ustawa o PPK zwalnia z obowiązku tworzenia PPK między innymi pracodawców, którzy na dzień wejścia w życie obowiązku tworzenia PPK utworzą pracowniczy program emerytalny (PPE) ze składką podstawową na poziomie co najmniej 3,5% przy partycypacji 25% uczestników. W świetle nowych przepisów, tworzenie PPE może być więc dla pracodawcy alternatywą dla obowiązku utworzenia PPK. Czym są pracownicze plany kapitałowe w odniesieniu do tego, czym są pracownicze programy emerytalne?
Czytaj więcej »Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone