Koronawirus

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 24 grudnia 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobierać do 24 grudnia 2020 r.

Od 9 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. ZUS przypomniał zasady ubiegania się o to świadczenie.

Czytaj więcej »

Praca zdalna w okresie izolacji domowej – będzie rozstrzygnięcie

Praca zdalna w okresie izolacji domowej

Czy pracownik, który otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, lecz przechodzi chorobę bezobjawowo, może wykonywać pracę zdalną? Dylematy pracodawców i wątpliwości wielu ekspertów w tym zakresie rozstrzygnie zmiana przepisów.

Czytaj więcej »

E-wizyta w ZUS u doradcy ds. ulg i umorzeń już dostępna

E-wizyta w ZUS u doradcy ds. ulg i umorzeń już dostępna

Zdalna konsultacja z ekspertami ZUS jest coraz bardziej popularna. Od 23 listopada 2020 r. podczas wideorozmowy z pracownikiem ZUS można załatwić już nie tylko sprawy związane z emeryturami, rentami, wypłatą zasiłków czy prowadzeniem firmy, ale również porozmawiać z doradcą do spraw ulg i umorzeń.

Czytaj więcej »

E-wizyta w ZUS jest już dostępna w całej Polsce

e-wizyta w ZUS

Od 4 listopada br. z nowej usługi E-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Czytaj więcej »

MRPiT: Decyzja o uznaniu samoizolacji należy do pracodawcy

Samoizolacja pracownika

Znaczna dzienna liczba zakażeń sprawia, że wiele osób, z obawy przed możliwością kontaktu z osobą zakażoną bądź podejrzewających u siebie niektóre z objawów koronawirusa, pozostaje w domu, aby poddać się samoizolacji. Od decyzji pracodawcy zależy, czy i na jakiej podstawie uzna nieobecność pracownika w takiej sytuacji za usprawiedliwioną i płatną – wyjaśnił resort pracy.

Czytaj więcej »

Artykuł

Kwarantanna i izolacja pracownika – 6 pytań i odpowiedzi

Kwarantanna i izolacja pracownika – 6 pytań i odpowiedzi

Jeszcze do niedawna sanepid przesyłał decyzję o kwarantannie na piśmie (niekiedy nawet z opóźnieniem kilku lub kilkunastu dni). Od 24 października 2020 r. decyzje te nie są już wydawane w takiej formie. Informacja o takiej decyzji jest umieszczana w systemie teleinformatycznym, a ZUS samodzielnie ją pobiera, udostępniając pracodawcy na portalu PUE ZUS. Sprawdź, jak usprawiedliwić taką nieobecność. Czy w czasie kwarantanny przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy? Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Sprawdź odpowiedzi na obecne pytania z praktyki.

Czytaj więcej »

Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia koronawirusem: kiedy może do niej dojść i jak jej przeciwdziałać

Odpwiedzialność pracodawcy za COVID

Epidemia koronawirusa stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Ci z nich, którzy są pracodawcami dodatkowo stają przed koniecznością zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w okolicznościach, z którymi w najnowszej historii w ogóle się nie mierzyliśmy. Nowe ryzyka i wyzwania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 pozostają bez wpływu na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Niezmienność zasad nie jest jednak przyzwoleniem na bezczynność. Od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć bowiem zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem.

Czytaj więcej »

Dokumentowanie kwarantanny lub izolacji do zasiłku chorobowego lub opiekuńczego – zasady obowiązujące od 3 listopada

Zasiłek za czas kwarantanny lub izolacji - od 3 listopada

Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Czytaj więcej »

Uzyskanie informacji o kwarantannie lub izolacji z PUE ZUS – instrukcja dla płatnika

Informacja o kwarantannie lub izolacji na PUE ZUS

Począwszy od 31 października 2020 r. ZUS udostępnia płatnikom składek na Platformie Usług Elektronicznych dane dotyczące odbywania przez osoby przez nich zatrudnione kwarantanny lub izolacji domowej, które są podstawą do wypłaty tym osobom świadczeń chorobowych. Dowiedz się, jak sprawdzić na PUE ZUS informację o kwarantannie lub izolacji domowej.

Czytaj więcej »

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel