Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Filtruj po typie dokumentu:

Nowość

Wypłata pensji na konto – kiedy o zmianie informujemy pracowników?

Wynagrodzenie na konto pracownika - zmiany od 1 stycznia 2019

Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy regułą stanie się wypłata wynagrodzeń pracownikom na rachunki bankowe. Sprawdź, na czym dokładnie zmiana polega, a także w jakich przypadkach i terminie pracodawca powinien zawiadomić o niej pracowników.

Czytaj więcej »

Jak prowadzić akta i ewidencjonować czas pracy? Niezbędnik pracodawcy do nabycia w Fabryce Wiedzy WiP

Akta osobowe_książka

W 2019 roku nastąpiła rewolucja w zakresie dokumentacji pracowniczej.Pojawił się skrócony okres przechowywania części akt (pod pewnymi warunkami), możliwość przejścia na e-akta, a także kilka zmian w papierowej dokumentacji pracowniczej. Duże zmiany objęły tez ewidencjonowanie czasu pracy. I wreszcie: doszedł nowy obowiązek informacyjny. Bardzo łatwo o błędy. Jak ich uniknąć?

Czytaj więcej »

Zapraszamy na szkolenie: "Dokumentacja pracownicza i RODO w kadrach 2019: pierwsze doświadczenia i interpretacje"

Depositphotos_11242487_s-2015

Rekrutujesz pracowników i nie wiesz, co zrobić z nadmiarem pozyskanych dokumentów? Gubisz się w zawartości teczek osobowych i masz wątpliwości, ile czasu i jak je przechowywać? W imieniu Akademii WiP zapraszamy na praktyczne szkolenia, dzięki którym zapoznasz się z nowymi przepisami o dokumentacji pracowniczej oraz praktyką ich stosowania.

Czytaj więcej »

Jak ustalać okres przechowywania akt z różnych okresów zatrudnienia

Jak ustalać okres przechowywania akt

Od 1 stycznia 2019 r. długość okresu przechowywania akt osobowych uzależniona została od momentu, w którym pracownik został zatrudniony. W wielu przypadkach wymusza to konieczność archiwizowania dokumentacji pracowniczej tych samych osób zatrudnionych, objętej różnymi okresami przechowywania akt.

Czytaj więcej »

Wniosek o urlop w e-mailu. Jak dołączyć go do e-dokumentacji?

Wniosek o urlop w e-mailu. Jak dołączyć go do e-dokumentacji

Przed włączeniem do dokumentacji elektronicznej, dokument papierowy powinniśmy zeskanować i opatrzyć kwalifikowanym podpisem lub elektroniczną pieczęcią pracodawcy. Czy jednak kwalifikowanego podpisu lub pieczęci wymagają również dołączane do e-dokumentacji dokumenty elektroniczne? Poznaj stanowisko ministerstwa pracy w tej sprawie.

Czytaj więcej »

Artykuł

Jak wydawać kopie z dokumentacji pracowniczej

Wydawanie kopii z dokumentacji

Od 2019 roku istnieje wyraźny obowiązek wydania pracownikowi kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej. Jak go zrealizować? Jakie są terminy i w jaki sposób oznaczać kopię?

Czytaj więcej »

AKTA OSOBOWE I EWIDENCJA CZASU PRACY – zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Depositphotos_33181587_s-2015

Od 1 stycznia 2019 r. zaczynają obowiązywać zmienione zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Istotne nowości dotyczą również sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy. Prześledźmy nowe reguły prowadzenia dokumentacji i zmiany wynikające z nowych przepisów.

Czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. dodatkowe informacje wraz ze świadectwem

Dodatkowe informacje wraz ze świadectwem

W związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych od 1 stycznia 2019 roku pracodawca wraz ze świadectwem pracy będzie musiał przekazać pracownikowi trzy dodatkowe informacje. Sprawdź szczegóły.

Czytaj więcej »

Porada

Czy pracodawca, który zakończył działalność przed 2019 r. ma obowiązek informowania o okresie przechowywania akt

okres przechowywania akt

Pytanie: Pracodawca zakończył działalność produkcyjną w 2012 roku i wtedy też rozwiązał stosunek pracy z wszystkimi pracownikami. Działalność zlikwidował ostatecznie w 2018 r., a posiadaną dokumentację kadrową przechowuje w domu w odpowiednich warunkach. Czy pracodawca ten musi informować pracowników o okresie przechowywania akt i terminie ich likwidacji?

Czytaj więcej »

Porada video

Ewidencjonowanie czasu pracy – po zmianach z 2019 roku

Szkolenie on-line: Ewidencjonowanie czasu pracy – po zmianach z 2019 r.

Począwszy od stycznia 2019 r. w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy nastąpiła prawdziwa rewolucja. Nie wystarczy już podawać liczby godzin pracy – trzeba wskazać przedział godzinowy „od-do”. W karcie ewidencji powinno się też określać rodzaj dnia wolnego. A to nie wszystkie zmiany, które wynikają z nowych zasad ewidencjonowania czasu pracy.

Czytaj więcej »

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel