Koronawirus

Filtruj po typie dokumentu:

Artykuł

Praca zdalna: jak prawidłowo polecić jej wykonywanie

Polecanie pracy zdalnej

Pracodawca nadal może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Zanim jednak podejmie taką decyzję musi uzyskać informacje, w jakich warunkach pracownik będzie mógł tę pracę wykonywać. O czym aktualnie pracodawca musi pamiętać wydając polecenie wykonywania pracy zdalnej?

Czytaj więcej »

Czy pandemia to dobry czas na employer branding? Co dziś buduje atrakcyjność marek pracodawców

Czy pandemia to dobry czas na employer branding

To, że Twoja firma nie rekrutuje, nie oznacza, że nie uprawiasz employer brandingu. Na początku 2020 roku wiele firm wstrzymało rekrutacje, wydatki na employer branding, udział w targach i wydarzeniach rekrutacyjnych. Ale wstrzymanie działań nie oznacza, że kandydaci wstrzymują się od obserwowania pracodawców i wydawania opinii. Wprost przeciwnie, w czasie kryzysu, wywołanego pandemią, w czasie niepewności i utraty poczucia bezpieczeństwa zwracamy się w kierunku pracodawców oczekując od nich działania i troski.

Czytaj więcej »

Kraków, Katowice, Poznań – sprawdź, jak pandemia wpłynęła na finansowanie kultury

jak pandemia wpłynęła na finansowanie kultury

Dnia 12 marca tego roku z powodu pandemii na mocy rozporządzenia rządowego administracyjnie wstrzymana została działalność z nieznanym terminem jej wznowienia wszystkich instytucji kultury w kraju – muzeów, galerii sztuki, kin, teatrów, filharmonii, a także domów kultury i bibliotek. W sumie czasowo zamkniętych zostało niemal 16 tys. instytucji w całym kraju. Działalność tych instytucji „odmrażano” powoli w różnych terminach w zależności od możliwości zachowania przez nie reżimu sanitarnego. Wszystkie one borykają się dziś z potężnymi problemami.

Czytaj więcej »

Nowość

Biblioteka Narodowa wydała rekomendacje dla powiatów objętych specjalnymi obostrzeniami

Biblioteka Narodowa wydała rekomendacje dla powiatów objętych specjalnymi obostrzeniami

W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji. Należy także wprowadzić nowe zasady w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Czytaj więcej »

Dodatek solidarnościowy a dochód członka rodziny pracownika – odpowiedź resortu pracy z 10 sierpnia 2020 r. na zapytanie Portalu kadrowego

Dodatek solidarnościowy a dochód członka rodziny pracownika – odpowiedź resortu pracy z 10 sierpnia 2020 r. na zapytanie Portalu kadrowego

Czy z punktu widzenia pracodawcy, który zatrudnia pracownika objętego potrąceniami komorniczymi (np. z tytułu niespłaconego kredytu bankowego), ma znaczenie, że członek jego rodziny otrzymał po zwolnieniu (z powodu kryzysu wywołanego Covid-19) dodatek solidarnościowy? Czy dodatek solidarnościowy jest źródłem dochodu członka rodziny pracownika?

Czytaj więcej »

Poznaj nowe zasady dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych

Poznaj nowe zasady dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 lipca 2020 r. zmieniającym rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 25 lipca zmieniają się zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego podczas wydarzeń związanych z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki.

Czytaj więcej »

Przedsiębiorca uzyska ochronę, powołując się na objaśnienia podatkowe

Przedsiębiorca uzyska ochronę – objaśnienia podatkowe

Podatnik korzysta z ochrony, jeżeli zastosuje się do objaśnień podatkowych, a jego stan faktyczny jest zbieżny z tym opisanym w objaśnieniach. Ministerstwo finansów podsumowuje także, na jakie instrumenty podatkowe można liczyć w ramach tarcz antykryzysowych

Czytaj więcej »

ZUS po raz kolejny będzie rozpatrywał złożone już wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj

Wnioski o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień, maj

Sejm przyjął i przekazał do Senatu zmiany przepisów, na podstawie których wnioski o zwolnienie z opłacania składek złożone do 30 czerwca przez płatników, którzy posiadali nadpłatę lub dokonali płatności składek, które pokryły składki za okresy objęte złożonym wnioskiem, z urzędu (bez dodatkowego wniosku) zostaną ponownie rozpatrzone przez ZUS. Wnioski te zostaną rozpatrzone, nawet jeśli wcześniej ZUS odmówił zwolnienia z opłacania składek.

Czytaj więcej »

Porada

Skierowanie pracowników na badania okresowe w okresie zawieszenia obowiązku ich wykonywania w związku z COVID-19

Badania okresowe w okresie epidemii koronawirusa

Pytanie: Czy nadal obowiązuje, wprowadzone w związku z COVID-19, czasowe zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników? Co w sytuacji, gdyby pracodawca chciał skierować pracowników na badania w okresie obowiązującego zawieszenia? Czy nie narazi się na kłopoty, gdyby w ich trakcie pracownik zaraził się koronawirusem?

Czytaj więcej »

Odprawa emerytalna urzędnika a tarcza 4.0

Odprawa emerytalna urzędnika a tarcza 4.0

Pytanie: W najbliższym czasie pracownik urzędu przechodzi na emeryturę. Jaka odprawa emerytalna będzie mu się należała w związku z wejściem w życie tarczy 4.0. Czy dotyczy to również pracowników samorządowych, gdzie urząd nie uzyskuje żadnych przychodów ze sprzedaży towarów lub usług?

Czytaj więcej »

Wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju

Wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju

Pytanie: Czy samorządowa instytucja kultury może ubiegać się o wsparcie finansowe dla swojej instytucji z Polskiego Funduszu Rozwoju? Spełniamy warunki (tarcza 4 – małe i średnie firmy) zatrudnienie 72 osób, spadek przychodów ze sprzedaży biletów i świadczonych usług na poziomie 98%.

Czytaj więcej »

Tarcza antykryzysowa: pożyczka dla miejskiej orkiestry symfonicznej

Pożyczka dla miejskiej orkiestry symfonicznej

Pytanie: Czy jako miejska orkiestra symfoniczna mająca organizatora, od którego otrzymujemy dotację np. na wynagrodzenia, możemy skorzystać z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Teoretycznie spełniamy wymagania, ale skoro jest to pożyczka, to będziemy musieli się z tego rozliczyć, przedstawić faktury, na jaki cel była pożyczka. Co wówczas dzieje się z dotacją od organizatora? Chcielibyśmy skorzystać z tego programu, ale czy organizator nie zmniejszy nam tym bardziej dotacji (na tę chwilę nie mamy takich informacji, aby miało to nastąpić). Orkiestra, będąc instytucją kultury, nie jest przedsiębiorcą i nie może ubiegać się o przyznanie wsparcia przeznaczonego dla przedsiębiorców.

Czytaj więcej »

Mierzenie temperatury kierowcom wjeżdżającym na teren zakładu pracy

Mierzenie temperatury kierowcom wjeżdżającym na teren zakładu

Pytanie: Czy w związku z epidemią mamy prawo mierzyć temperaturę kierowcom wjeżdżającym na teren zakładu (nie są naszymi pracownikami)? Jest to wynajęty transport, którym nasz towar dostarczany za granicę. Jak postępować, gdy kierowca ma 38,5 stopni? Co w sytuacji, gdy kierowca nie zgadza się na zmierzenie temperatury, twierdząc że ustawa RODO daje mu takie uprawnienia?

Czytaj więcej »

Temat numeru

Jak informować pracowników o przestoju ekonomicznym, obniżonym wymiarze czasu pracy i dofinansowaniu wynagrodzeń w związku z COVID-19

Jak informować pracowników o przestoju ekonomicznym, obniżonym wymiarze czasu pracy i dofinansowaniu wynagrodzeń, w związku z COVID-19

W okresie pandemii COVID-19 szczególnego znaczenia nabiera zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji między pracodawcą a pracownikami. Dotyczy to przede wszystkim okoliczności wpływających na zmiany sytuacji pracowników, w aspektach prawnym i ekonomicznym.

Czytaj więcej »

Szkolenia Akademia Wiedza i Praktyka

Webinarium
Webinarium

Zasiłki 2021

, 29.stycznia.2021

Weź udział »

Copyright ©  Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel