Narzędzia:
Przepisy regulujące pracę zdalną mają zacząć obowiązywać jeszcze w I kwartale 2021 r. – zapowiedziało ministerstwo rozwoju. Chociaż szczegółowe rozwiązania dopasowane do potrzeb i specyfiki danej branży mają być uzgadniane pomiędzy pracodawcami i pracownikami, to kluczowa pozostaje kwestia uregulowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kosztów wykonywania pracy zdalnej.
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracę zdalną. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z polecaniem i wykonywaniem takiej pracy.
Czy pracownik wykonujący pracę zdalną w okresie kwarantanny lub izolacji może korzystać z urlopu wypoczynkowego
Czy polecenie pracy zdalnej musi być czasowe i czy może być zbiorowe
Co to znaczy, że pracownik musi mieć warunki do pracy zdalnej i kto o tym decyduje
Czy można polecać inną pracę niż wynikająca z umowy
Jaki system czasu pracy pasuje do pracy zdalnej
Czym jest ewidencja czynności pracy zdalnej - jak ją należy prowadzić i gdzie przechowywać
Sam fakt wykonywania pracy zdalnej nie musi jeszcze przesądzać o objęciu pracownika zadaniowym czasem pracy. Z tego względu dodatkowym kryterium selekcjonowania pracowników, którzy mają zostać objęci zadaniowym czasem pracy, może być np. rodzaj wykonywaj pracy. W każdym razie pracodawca nie może wybierać których pracowników obejmie zadaniowy czas pracy całkowicie dowolnie.
Okresy kwarantanny lub izolacji to formy zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych, które stanowią podstawę do uzyskania stosownych świadczeń chorobowych. Jak okresy te wykazywać w świadectwie pracy? Co w sytuacji, gdy pracownik wykonywał pracę w okresie orzeczonej kwarantanny lub izolacji?
Polecenie pracy zdalnej nie wpływa na treść umowy o pracę i nie wymaga jej zmiany za porozumieniem stron czy za wypowiedzeniem zmieniającym. Wprawdzie nie jest to wymogiem, ale do celów dowodowych warto, aby takie polecenie zostało pracownikowi przekazane na piśmie. Sprawdź, w jaki sposób je przygotować.
Gdzie pracodawca może określić zasady polecania pracy zdalnej
Jaki charakter ma polecenie pracy zdalnej
Z jakim wyprzedzeniem wydaje się polecenie pracy zdalnej
Czy powinno się uzasadniać polecenie pracy zdalnej
Praca zdalna to normalny czas wykonywania przez pracownika swoich obowiązków służbowych. Nie jest ona przestojem (kiedy to pracownik nie wykonuje pracy, ale powinien być gotów do jej wykonania). A zatem w przypadku pracy zdalnej pracownik nie tylko jest gotów do pracy, lecz po prostu ją wykonuje. Sprawdź, jak właściwie zorganizować wykonywanie pracy zdalnej.
Po stronie pracodawcy jest obowiązek zapewnienia narzędzi do pracy zdalnej, a także odpowiednich zabezpieczeń danych, w tym danych osobowych niezbędnych pracownikowi do pracy (np. wyposażenie pracownika w komputer firmowy, zapewnienie – w razie potrzeby – przyborów biurowych, papieru, drukarki itp.). Sprawdź, w jaki sposób rekompensować pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej.
Na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej pracodawca ma prawo polecić pracownikowi przez określony czas wykonywanie pracy zdalnej. Przepisy nie przewidują szczegółów dotyczących pracy zdalnej. Zasadniczo pracownik wykonujący pracę zdalną wykonuje ją w ramach swoich rozkładowych godzin pracy. Oczywiście nie ma przeszkód, aby na czas wykonywania pracy zdalnej zmodyfikować rozkład czasu pracy pracownika, aby dostosować go do obecnej sytuacji.
Po stronie pracodawcy leży zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy również pracownikom wykonującym pracę zdalną. W tym zakresie przepisy nie przewidują wyjątków od ogólnych reguł prawa pracy. W praktyce może to być jednak problematyczne, zwłaszcza gdy pracownik ma wykonywać pracę u siebie w domu.
Przepisy nie regulują kwestii formalnych związanych z możliwością wydawania pracownikowi polecenia pracy zdalnej. Uwzględniając zasadę szybkości i prostoty postępowania, można uznać, że w skrajnych przypadkach polecenie takie może zostać przekazane pracownikowi ustnie, a nawet w drodze uzgodnień telefonicznych – w sytuacji gdy pracownik ma niezbędny sprzęt do wykonywania pracy na odległość – przykładowo służbowy laptop podpięty do Internetu, zabierany do domu za wiedzą i zgodą pracodawcy. Niezależnie od powyższego optymalną formą wydania polecenia pracy zdalnej wydaje się być forma pisemna (w tym e-mailowa) – co pozwoli uniknąć sporów dotyczących okresu, na jaki praca zdalna jest powierzana, oraz ustalonego miejsca jej wykonywania.
Polecając pracę zdalną na początku trzeba sprawdzić, czy dany rodzaj pracy w ogóle da się wykonywać zdalnie. Przy czym przepisy nie stawiają tu żadnych barier. Jedynym ograniczeniem jest tu więc organizacja pracy w zakładzie, sposób jej wykonywania itd. – czyli specyfika danego zawodu czy danego pracodawcy (tarcza 4.0 wprowadziła dodatkowe zastrzeżenia w postaci umiejętności pracownika, możliwości technicznych oraz lokalowych).
Kiedy polecenie pracy zdalnej nie jest możliwe
Czy jednocześnie można polecić inny rodzaj pracy
Na jaki okres czasu możliwe jest polecenie pracy zdalnej
W jakim miejscu praca zdalna powinna być wykonywana
Praca zdalna to nic innego jak wykonywanie pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Czyli praca w godzinach normalnie przeznaczonych na pracę, np. od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. Natomiast dyżur to pozostawanie w gotowości do pracy, które z założenia przypada poza normalnymi godzinami pracy pracownika. Czy w takim razie dyżur może okazać się przydatnym narzędziem, podczas gdy pracownik pracuje zdalnie? Okazuje się, że tak. Jednak tylko po godzinach normalnej pracy.
Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do odbierania telefonów służbowych przez 24 godziny na dobę
Jakie są ograniczenia co do polecania dyżuru i jak rozliczać czas dyżuru
Czy każdy telefon „po godzinach” od szefa już oznacza dyżur
Jak traktować pracę w trakcie dyżuruJak można uregulować dyżur w przepisach zakładowych
W jaki sposób okres odpoczynku ogranicza dyżur
Jak rozliczamy dyżur pełniony w domu
Jak odróżnić dyżur w domu i w wyznaczonym miejscu
Czy można mieć dyżur w systemie zadaniowym
Od 5 grudnia 2020 r. pracownicy poddani obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Czy w praktyce oznacza to, że pracownik przebywający na izolacji z powodu zakażenia COVID może z dnia na dzień w trakcie izolacji domowej złożyć oświadczenie, że przechodzi łagodnie zakażenie i jest zdolny do wykonywania pracy zdalnej w okresie objęcia izolacją, stosując się jednocześnie przez cały ten okres do obostrzeń reżimu sanitarnego, jakimi są objęte osoby na izolacji?
Pytanie Redakcji: W jakim zbiorze dokumentacji pracowniczej (w części B akt osobowych czy w dokumentacji dotyczącej ewidencjonowania czasu pracy) należy przechowywać ewidencję czynności wykonanych w trakcie pracy zdalnej tworzoną co miesiąc przez pracownika na podstawie polecenia wydanego w oparciu o tarczę antykryzysową?
Pracodawca, polecając pracownikowi pracę zdalną, niekiedy zastrzega, aby pracował on wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania. Takie obostrzenie jest też wpisywane w regulaminie pracy zdalnej. Czy jednak taka praktyka jest dozwolona? Czy pracownik może odmówić pracy w domu? Sprawa jest złożona, ponieważ brakuje jasnych regulacji prawnych w tym zakresie.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone