praca zdalna

Cofnięcie zgody na pracę zdalną na podstawie wiążącego wniosku

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące wniosku o pracę zdalną wiążącego pracodawcę na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy. Czy pracodawca może zgodzić się na taką pracę, ale na przykład wskazać na określony czas? Czy jeśli wyraża zgodę na pracę zdalną to już do momentu ukończenia przez dziecko 4 lat? Czy pracodawca może wycofać zgodę w późniejszym terminie odpowiednio to uzasadniając? Przepisy nie precyzują, jak postępować.

Praca zdalna na próbę – czy jest możliwa

Pytanie:

Czy pracownik znajdujący się w szczególnej dla niego sytuacji (jednak ta sytuacja nie jest określona w art. 6719 § 6 Kodeksu pracy) może złożyć wniosek o uzgodnienie pracy zdalnej? Pracownik wykorzystał 24 dni z tytułu okazjonalnej pracy zdalnej czy pracodawca może udzielić zgody na wykonywanie pracy zdalnej i na jakich zasadach? Nadmieniam, że w zakładzie pracy nie dopuszcza się pracy hybrydowej (tzn. np. 2 dni w domu i 3 dni w biurze) oraz stałej (tzn. całkowitej pracy w domu). Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony można udzielić zgody na pracę zdalną przez określony czas (np. tydzień, miesiąc) w okresie od 1-15 we wszystkie dni tygodnia? Jak rozumieć pracę zdalną na wniosek? Czy pracownik składając wniosek o pracę zdalną (nie dotyczy pracy zdalnej okazjonalnej) powinien to uzasadnić, w jakiej formie i czy powinien składać jakieś dokumenty?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracownik, który wykorzystał 24 dni z tytułu wykonywania pracy zdalnej może złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej na próbę?
  • Czy pracownik musi odpowiednio uargumentować wniosek o wykonywanie pracy zdalnej?
  • Jak powinno wyglądać uzgodnienie wykonywania pracy zdalnej?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Wzory dokumentów:  

Wiążący wniosek o pracę zdalną a orzeczenie o niepełnosprawności

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące pracy zdalnej pracowników uprzywilejowanych zgodnie z art. 6719 Kodeksu pracy. Jakie ma być orzeczenie o niepełnosprawności czy lekkie, umiarkowane i znaczne? Czy punkt f, także dotyczy osób mieszkających we wspólnym gospodarstwie z upośledzeniem lekkim, umiarkowanym i znacznym? Jak to interpretować? Grupy pracowników wyszczególnione poniżej mogą złożyć wiążący wniosek o pracę zdalną a. pracownice w ciąży; b. pracownicy wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia; c. pracownicy rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, także po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia; d. pracownicy rodzice dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, także po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia; e. pracownicy rodzice dziecka posiadającego odpowiednią opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, także po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia; f. pracownicy sprawujący opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Z artykułu dowiesz się:
  • Jakich pracowników dotyczy wiążący wniosek o pracę zdalną?
  • Czy pracownicy opiekujący się osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą liczyć na pracę zdalną?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Wzory dokumentów:  

Stała praca zdalna a dojazd do firmy – czy jest delegacją

Pytanie:

Czy dojazd pracownika do firmy zatrudnionego w formie stałej pracy zdalnej jest delegacją? Miejscem pracy pracownika jest jego miejsce zamieszkania. Siedziba firmy znajduje się w innej miejscowości niż miejscowość, w której mieszka pracownik. Pracownik co jakiś czas jest wzywany do firmy. Czy to jest dla niego delegacja? Jak wygląda sytuacja dojazdu pracownika zatrudnionego w ramach pracy zdalnej w 100%, a firma i jego adres zamieszkania znajduje się w tej samej miejscowości?

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracownik wykonujący pracę zdalną w trybie stałym jest w delegacji, jeżeli pojawia się w pracy na wezwania pracodawcy?
  • Czy jest delegacją przemieszczanie się pracownika wykonującego pracę zdalną stałą do innej miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy?

Przeczytaj też:

Obejrzyj:

Wzory dokumentów:  

Praca zdalna okazjonalna – 10 problemów z praktyki

Praca zdalna okazjonalna – 10 problemów z praktyki

Przepisy o pracy zdalnej obowiązują już od 7 kwietnia 2023 r., ale ciągle przysparzają pracodawcom problemów. Przepisy wprowadziły na stałe do Kodeksu pracy pracę zdalną, ale również możliwość wykonywania pracy w systemie hybrydowym czy też skorzystania z możliwości pracy zdalnej okazjonalnej. Czy rzeczywiście praca zdalna okazjonalna jest popularna wśród pracowników?

Wynagrodzenie urlopowe i ewkwiwalent za urlop 2023

Jak ustalać wynagrodzenie i ekwiwalent za czas urlopu (z uwzględnieniem zmian z 2023 roku)

Za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym powinien on otrzymać wynagrodzenie zbliżone do tego, jakie zwykle uzyskuje za cały miesiąc pracy. Taka zasada wynika z art. 172 Kodeksu pracy, zgodnie z którym za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Czy zmiany w przepisach wprowadzone w 2023 r. wpływają na ustalanie wynagrodzenia i ekwiwalentu za czas urlopu? Sprawdźmy.

Odmowa wykonywania pracy zdalnej pracownicy w ciąży wychowującej dziecko do 4 roku życia

Pytanie:

Czy można odmówić pracy zdalnej pracownikowi działu księgowości, który złożył wniosek powołując się na art. 67: wychowując dziecko do lat 4 oraz jednocześnie ciąża. Jako przyczynę odmowy wskazać rodzaj pracy tj. - obsługa osobista i telefoniczna petentów (w razie zapytań) - zastępstwo w razie nieobecności kasjerki w kasie (w zakresie obowiązków) - papierowy obieg dokumentów w firmie (brak systemy SEKAP)?

Zwrot kosztów energii elektrycznej w sytuacji posiadania instalacji fotowoltaicznej przez pracownika

Jak w przepisach zakładowych uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej

Jak w przepisach zakładowych uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej

Zapraszamy na szkolenie ekspertki prawa pracy Renaty Majewskiej, która opowie jak w przepisach zakładowych uregulować zasady wykonywania pracy zdalnej.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo