praca zdalna

Wniosek o stałą pracę zdalną – czy pracodawca może odmówić jego przyjęcia

Pytanie:

Pracodawca zdecydował się na wprowadzenie tylko okazjonalnej pracy zdalnej na podstawie art. 6733 Kodeksu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Czy pracodawca jest zobowiązany wyrazić zgodę na wniosek pracownika, sprawującego opiekę nad dzieckiem do lat 4 (a po wejściu w życie zmian Kodeksu Pracy do lat 8), na pracę zdalną na podstawie art. 6719 § 6 Kodeksu pracy po wykorzystaniu przez pracownika 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej w danym roku kalendarzowym, czyli na 25 dzień? Czy też może takiej zgody odmówić, ponieważ wprowadził tylko okazjonalną pracę zdalną? Czy odmowa w takiej sytuacji musi być dokonana zgodnie z art. 6719 § 6 Kodeksu pracy?

Zarządzanie zespołem w pracy zdalnej i hybrydowej – dobre praktyki dla menedżerów

Zarządzanie zespołem w pracy zdalnej i hybrydowej – dobre praktyki dla menedżerów 

Potrzeba wprowadzenia zmian poprzez dodanie do ustawodawstwa polskiego elastycznej formy wykonywania pracy jaką jest praca zdalna wynikała z konieczności wyjścia naprzeciw uzasadnionym potrzebom pracowników i pracodawców w tym obszarze. Jest także odpowiedzią na ich postulaty, aby wprowadzić regulacje dotyczące pracy zdalnej. W dniu 7 kwietnia 2023 r. wprowadzono regulacje dotyczące pracy zdalnej jako rozwiązania stałego przez wprowadzenie stosownych zmian do przepisów Kodeks pracy.

Należy zauważyć, że pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie sfery życia społecznego, w tym także na sferę zawodową, a w związku z tym także na stosunki pracy. Z pracy zdalnej, wprowadzonej regulacją szczególną zawartą w art. 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych korzystało wielu pracodawców i pracowników.  

Skutkiem rozpowszechnienia pracy zdalnej jest konieczność nabycia nowych kompetencji przez managerów, którzy stoją przed wyzwaniem zarządzania zespołami wykonującymi pracę w formie zdalnej lub hybrydowej.

Ekwiwalenty i ryczałty z tytułu pracy zdalnej

Ekwiwalenty i ryczałty z tytułu pracy zdalnej

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują przepisy o pracy zdalnej. Przepisy zastąpią obowiązujące w Kodeksie pracy przepisy o telepracy. Zgodnie z przepisami przejściowymi organizacje pracy w postaci telepracy można jeszcze stosować do 7 października 2023 r. Zapraszamy do objerzenia materiału video, w którym ekspertka opowie na jakich zasadach wypłacać ekwiwalenty oraz ryczałty z tytułu pracy zdalnej.

Wycofanie zgody na świadczenie pracy zdalnej z miejsca wskazanego przez pracownika

basia i ja 11.04

Praca zdalna – 9 przykładów wniosków i oświadczeń

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują przepisy zgodnie z którymi pracownicy na podstawie Kodeksu pracy mogą wykonywać pracę zdalną całościowo, częściowo oraz okazjonalnie. Jakie wnioski trzeba złożyć, aby wykonywać pracę zdalną w przypadku zwykłej pracy zdalnej, w przypadku pracy częściowej oraz w przypadku pracy okazjonalnej.

Kontrola pracy zdalnej w 2023 roku

Kontrola pracownika zdalnego w 2023 roku

W niektórych krajach europejskich pracodawcy mogą kontrolować pracowników wykonujących pracę zdalną w miejscu ich zamieszkania. Taką możliwość przewidują również nowe przepisy wprowadzone do Kodeksu pracy. Nowe przepisy, które wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 roku dają pracodawcom możliwość kontrolowania pracownika zdalnego w miejscu, w którym wykonuje pracę zdalną.

Z artykułu dowiesz się:
  • Na czym ma polegać ta kontrola?
  • Czy kontrola pracownika zdalnego musi być wcześniej zapowiedziana?
  • Czy przed kontrolą pracownik musi otrzymać informację od kontrolującego, jaki będzie zakres kontroli?
  • Kto będzie kontrolował pracownika?
  • Czy musi być to osoba, która jest bezpośrednim przełożonym pracownika, czy może być to osoba wyznaczona z działu HR, która będzie w tych czynnościach kontrolnych reprezentowała pracodawcę?
  • W jakich godzinach powinna być przeprowadzona kontrola pracownika w miejscu, w którym wykonuje pracę, np. domu?
  • Jak kontrola pracy zdalnej ma się do ochrony prywatności pracownika i domowników w miejscu pracy zdalnej?
  • Czego nie należy robić w trakcie kontroli pracy zdalnej?
  • Czy poza kontrolą w miejscu zamieszkania/czy innego miejsca, w którym pracownik wykonuje pracę zdalną można w jakiś inny sposób kontrolować pracownika, np. w sposób zdalny? Jeżeli tak, to jakie narzędzia ma tutaj pracodawca?
  • W jaki sposób pracodawca powinien uregulować zasady kontroli pracownika zdalnego?
  • Czego mogą dotyczyć wyniki kontroli i stwierdzonych naruszeń?
  • W jaki sposób osoba kontrolująca powinna udokumentować wyniki kontroli?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo