ewidencja czasu pracy

Jak prawidłowo przechowywać ewidencję, listy obecności i rozkłady czasu pracy

Jak prawidłowo przechowywać ewidencję, listy obecności i rozkłady czasu pracy

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić indywidualnie każdemu pracownikowi dokumentację ewidencyjną czasu pracy. W ramach tej dokumentacji jednym z dokumentów jest ewidencja czasu pracy. Ewidencja czasu pracy jest jednym z dokumentów wchodzących do dokumentacji ewidencyjnej czasu pracy, ale nie jest to jedyny dokument. Więcej na temat prawidłowego przechowywania ewidencji, list obecności i rozkładów czasu pracy opowie Szymon Sokolik.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym się różni ewidencja czasu pracy od dokumentacji ewidencyjnej czasu pracy?
  • Jak długo należy przechowywać ewidencję i całą dokumentację ewidencyjną czasu pracy?
  • Czym się różni ewidencja czasu pracy od listy obecności?
  • Jak długo należy przechowywać listy obecności?
  • Jak długo należy przechowywać rozkłady czasu pracy?

Obejrzyj też:

Sprawdź też:

Okres przechowywania ewidencji czasu pracy – od czego zależy

Czy pracę zdalną wskazuje się w rozkładzie czasu pracy, ewidencji czasu pracy i na liście obecności

Czy pracę zdalną wskazuje się w rozkładzie czasu pracy, ewidencji czasu pracy i na liście obecności

Zapraszamy na kolejną rozmowę z Szymonem Sokolikiem w trakcie, której poruszone zostaną zagadnienia związane ze wskazywaniem w rozkładzie czasu pracy, ewidencji czasu pracy i na liście obecności. Nowe przepisy o pracy zdalnej uregulowały wiele kwestii z nią związanych. Nie wskazały jednak zasad rejestrowania czasu pracy pracownika zdalnego. Obejrzyj poradę video i poznaj odpowiedzi na poniższe pytania.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy pracę zdalną należy wskazywać w rozkładzie czasu pracy?
  • Co z ewidencją czasu pracy? Czy tam należy odnotowywać pracę zdalną?
  • Co z listą obecności? Czy trzeba albo czy można (czy warto) odnotowywać prace zdalną na liście obecności?

Polecamy też:

Obejrzyj:

Wzory dokumentów: 

Czas pracy zdalnej i hybrydowej

Czas pracy zdalnej i hybrydowej po nowelizacji Kodeksu pracy

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną. Dzięki nowym regulacjom pracownicy będą mogli łączyć życie zawodowe z prywatnym korzystając również z modelu pracy hybrydowej. Praca taka będzie mogła być wykonywana na podstawie uzgodnień stron, na polecenie pracodawcy albo na wniosek pracownika należącego do uprawnionego kręgu osób. W zależności od sytuacji, odmiennie kształtować się będą prawa i obowiązki stron stosunku pracy oraz kwestie związane z prowadzeniem dokumentacji.

Jak zaewidencjonować nieobecność w pracy w związku z oczekiwaniem na badania kontrolne

Jak zaewidencjonować nieobecność w pracy w związku z oczekiwaniem na badania kontrolne

Często bywa tak, że pracownik po zakończeniu choroby dłuższej niż 30 dni musi poczekać na przeprowadzenie badań kontrolnych dwa czy trzy dni. W takiej sytuacji pojawia się m.in. pytanie czy należy to zaewidencjonować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia czy z prawem do wynagrodzenia. Poznaj najnowsze stanowisko resortu pracy na ten temat.

Z artykułu dowiesz się:
  • Czy należy to zaewidencjonować jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia? Bo nie jest to – jak się wydaje - czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami, gdyż w tym czasie pracownik nie mógłby pracować, bo nie ma badań.
  • Jeżeli jest to okres usprawiedliwionej nieobecności – to czy można dokonać wypowiedzenia po długotrwałej chorobie (ponad 30 dni) bez przeprowadzenia badań kontrolnych, nawet gdyby pracodawca nie miał zamiaru dopuszczenia pracownika do pracy w okresie wypowiedzenia? Zgodnie bowiem z art. 41 KP pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Co się stanie, gdy pracownik nie otrzyma zdolności do pracy? Na jakich zasadach można będzie rozwiązać stosunek pracy (dopiero po co do zasady 181 dniach)?
  • Czy jeżeli uznać, że nie trzeba przeprowadzać badania kontrolnego – to na jakiej podstawie można nie dopuścić pracownika do pracy w okresie wypowiedzenia? Czy można mu w tym czasie udzielić urlopu wypoczynkowego ( z zastrzeżeniem, że nie można go z tego urlopu odwołać)? Czy można zwolnić z obowiązku świadczenia pracy pracownika, który nie może być do niej dopuszczony (bo nie ma badań)?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo