umowa o pracę

Jak z sukcesem wprowadzić nowego pracownika do firmy – sprawdzone praktyki

W jakim języku polski pracodawca powinien podpisywać z cudzoziemcami (obywatelami Ukrainy) umowy o pracę

W ubiegłym roku największy wzrost w zatrudnieniu cudzoziemców dotyczył obywateli Ukrainy. Sprawdź, w jakim języku polski pracodawca powinien podpisywać z cudzoziemcami (obywatelami Ukrainy) umowy o pracę. Uchroń się przed odpowiedzialnością karną.

Pracodawca składając kandydatom na pracowników propozycje zawierania umów o pracę wyłącznie w języku obcym, w sposób ewidentny łamie przepisy i naraża się na odpowiedzialność karną. Tak w odniesieniu do Polaków, jak i cudzoziemców (obywateli Ukrainy) od formalnych wymogów dotyczących zawierania umowy oraz podejmowania czynności z zakresu prawa pracy odróżnić należy sam wymóg znajomości języka a nawet posługiwania się nim na terenie firmy.

Jaka będzie podstawa wynagrodzenia za nadgodziny przy dwóch rodzajach pracy w umowie o pracę

Pytanie:

Zatrudniamy pracownika w ramach jednej umowy do dwóch rodzajowo określonych prac. Przy obu mamy różnie określoną w przepisach wewnętrznych stawkę wynagrodzenia miesięcznego. Zostało to uwzględnione w umowie, poprzez podział etatu na części odnoszące się do poszczególnych rodzajów prac i ustalenie według tego należnego wynagrodzenia. Czy jednak w razie, gdy pracownik wypracowuje nadgodziny w związku z realizacją zadań objętych danym rodzajem pracy, należy liczyć stawkę wynagrodzenia za nie od kwoty przypisanej do tego rodzaju pracy czy od wynagrodzenia łącznego ustalonego w umowie?

Zasadą jest zatrudnianie pracownika w ramach jednego stosunku pracy. Z jednym pracownikiem można zawrzeć więcej niż jedną umowę o pracę, jeśli umowy te dotyczyłyby rodzajowo odmiennych prac. Istotny w tym zakresie jest np. na wyrok Sądu Najwyższego z 13.3.1997 r. (sygn. akt I PKN 43/97), który wyraźnie wskazuje od czego zależy dopuszczalność zawarcia takiej dodatkowej umowy: „Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy. Stosunek ten może być wprawdzie w pewnym zakresie modyfikowany w drodze tzw. klauzul autonomicznych, ale klauzule te nie są odrębnymi umowami o pracę i nie prowadzą do powstania dodatkowego stosunku pracy między tymi samymi podmiotami, a ponadto stanowią wyjątek od reguły ogólnej. Podobnie wyjątkiem od zasady ogólnej jest dopuszczenie możliwości zawierania odrębnych umów o pracę między tymi samymi podmiotami (istnienia między nimi więcej niż jednego stosunku pracy), jeżeli ich przedmiotem ma być praca innego rodzaju niż wcześniej umówiona (wynikająca z wcześniej nawiązanej umowy o pracę)”.

Wypowiedzenie umowy pracę menedżerów i kierowników – jak podawać przyczyny wypowiedzenia

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę menedżera lub innego kierownika może być mniej szczegółowo opisana niż pracownika niższego szczebla, zaś kryteria oceny jego pracy surowsze. Jednak przy wypowiedzeniu umowy o pracę członków kadry kierowniczej także dochodzi do uchybień. Wyższe zarobki tej grupy pracowników przekładają się na znacznie wyższe kwoty odszkodowań, które trzeba im płacić. Sprawdź, jak podawać przyczyny wypowiedzenia, zwalniając menedżerów i kierowników, aby uniknąć konsekwencji finansowych.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Co będzie oceniał sąd
  • Co ocenia się w kontekście zgodności z prawem procedury wypowiedzenia
  • Czy będzie można wskazać nowe przyczyny przed sądem
  • Jakim warunkom musi odpowiadać prawidłowe określenie przyczyny wypowiedzenia
  • Czym może się różnić przyczyna wskazana członkowi kadry kierowniczej od takiej, która uzasadnia rozstanie się z pracownikiem umiejscowionym niżej w hierarchii
  • Prezes spółki ma kilka zarzutów wobec dyrektora, którego chce zwolnić dyscyplinarnie. Czy wystarczy w oświadczeniu woli wskazać jeden
  • Czy wypowiedzenie umowy o pracę członka kadry kierowniczej wymaga zaistnienia przyczyny bardziej doniosłej niż w przypadku zwykłego pracownika
  • W jakich przypadkach można zastosować surowsze kryteria przy zwolnieniach
  • Jakie mogą być jeszcze przyczyny wypowiedzenia umów członkom kadry kierowniczej
  • Czy surowsze kryteria oceny pracy i łagodniejsze wymagania w odniesieniu do konstruowania przyczyny wypowiedzenia umowy świadczą o tym, iż dużo łatwiej będzie wygrać spór przed sądem
  • Czy wystarczy wykazanie, że dyrektor czy kierownik nie spełniają pokładanych w nich nadziei, szczególnie w zakresie wyników osiąganych przez podległa im jednostkę
  • Jak jeszcze może się bronić pracownik w takiej sytuacji
  • Czy utrata zaufania jest zawsze zasadną przyczyną wypowiedzenia

1. Czy każdy członek kadry kierowniczej może odwołać się od decyzji pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę

Tak. Jeśli tylko podstawą zatrudnienia takiej osoby była umowa o pracę, może ona kwestionować swoje zwolnienie tak jak każdy inny pracownik. Decyzję pracodawcy o wypowiedzeniu umowy lub rozwiązaniu jej bez zachowania okresu wypowiedzenia pod kątem jej zgodności z prawem oraz zasadności oceni sąd pracy, jeśli tylko pracownik taki w terminie 21 dni wniesienie pozew.

Umowy o pracę - nowy system elektroniczny

Umowy o pracę, zlecenia i ich zgłoszenia do ZUS i KAS – co w nowym systemie elektronicznym

Rząd zapowiada stworzenie systemu teleinformatycznego, dzięki któremu uproszczą się formalności z zawieraniem umów. W tym celu portal praca.gov.pl zostanie wyposażony w dodatkowe funkcje. W systemie będzie można zgłosić pracownika do ZUS i KAS oraz rozliczać zawarte umowy. Poznaj planowane rozwiązania.

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Do kogo kierowane będą nowe rozwiązania

  • Jakie elementy będą zawierały szablony umów o pracę i umowy zlecenia

  • Jakie dodatkowe funkcjonalności zapewni przygotowywany system elektroniczny

Do kogo kierowane są nowe przepisy

Rząd chce skierować system głównie dla mikroprzedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarstw rolnych, dla których formalności dotyczące zawierania umów są uciążliwe.  

Celem projektu ustawy jest dostarczenie nowego narzędzia umożliwiającego zawarcie i rozliczenie umowy. Jednocześnie z zapowiedzi wynika, że nie planuje się wprowadzania zmian w regulacjach Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego dotyczących formy zawierania umowy o pracę i umowy zlecenia.

Projekt ustawy odpowiada m.in. na problem znacznych obciążeń, jakie ponoszone są przez podmiot powierzający pracę, m.in. w związku ze zgłoszeniem do ZUS, obsługą korespondencji z ZUS i naliczaniem składek na ubezpieczenie, wyrejestrowywaniem z ZUS oraz naliczaniem podatku dochodowego.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo