urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego na pół etatu – ile dni i godzin przysługuje

Pytanie:

Pracownik z ponad 10. letnim stażem pracy jest zatrudniony na pół etatu. W okresie od 1 października 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. pracuje codziennie po 4 godziny od poniedziałku do piątku. Ile należy się urlopu wypoczynkowego tj. dni i godzin i w jaki sposób należy go udzielać?

Z artykułu dowiesz się:

Przeczytaj też:

Obejrzyj też:

Choroba w czasie urlopu wypoczynkowego – jak rozliczyć

Zaległy urlop wypoczynkowy za 2022 rok – czy przepada w związku z usprawiedliwioną nieobecnością

Pytanie:

Pracownikowi w 2023 r. przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego za rok bieżący i 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2022 r. (urlop zaległy). Wykorzystał 2 dni urlopu wypoczynkowego, więc zostaje 26 dni za 2023 r. i 8 zaległego. Pracownik nie wykorzysta w 2023 r. urlopu za dany rok ani zaległego, w związku z usprawiedliwioną nieobecnością (zwolnienie lekarskie, następnie urlop macierzyński). Pracownik do 19 stycznia 2024 r. będzie przebywał na urlopie macierzyńskim, później do 30 sierpnia 2024 r. na urlopie rodzicielskim. Czy po powrocie z urlopu pracownik wykorzysta 34 dni urlopu wypoczynkowego, czy 26 dni za 2023 r., bo 8 dni urlopu zaległego za 2022 r. przepada mu 30 września 2023 r.? Czy przed przyznaniem urlopu wypoczynkowego po urlopie rodzicielskim, pracownik musi mieć aktualne zaświadczenie lekarza medycyny pracy?

zalegle urlopy

Zaległy urlop wypoczynkowy – jak prawidłowo go wykorzystać

Pracownik nie chce wykorzystać 10 dni urlopu wypoczynkowego – co z „wczasami pod gruszą”

Pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż przysługujący

Pytanie:

Pracownik przekroczył ilość dni urlopu, na który pracodawca wyraził zgodę, bez świadomości, że sumaryczna ilość dni wyniesie 27 zamiast 26. Pracownik odchodzi w sierpniu na emeryturę i umowa zostaje rozwiązana za porozumieniem stron. Wynagrodzenie za sierpień zostanie dopiero wypłacone. Czy można z wynagrodzenia sierpniowego potrącić kwotę za niesłusznie wypłacone wynagrodzenie z tytułu dodatku urlopowego i rozliczyć jeden niesłusznie udzielony dzień jako dzień urlopu bezpłatnego oczywiście za obustronną zgodą (pomijając już fakt, że urlop powinien być policzony proporcjonalnie w stosunku do zatrudnienia)? Jeśli nie ma takiej możliwości to jak rozwiązać kwestię wystawienia świadectwa pracy – jaką ilość dni urlopu wpisać 26 jak stanowią przepisy czy 27 jak było w rzeczywistości?

Pracownik wypowiedział umowę o pracę – ile dni urlopu wypoczynkowego mu przysługuje

Pytanie:

Pracownik złożył wypowiedzenie o pracę z trzymiesięcznym okresem (umowa na czas nieokreślony, pracuje ponad 10 lat). Umowa rozwiązuje się 30 sierpnia 2023 r. Przysługuje mu się 26 dni urlopu. Czy pracownik może ten urlop w całości wykorzystać do dnia rozwiązania stosunku pracy, czyli do dnia 30 sierpnia 2023 r.? Pracownik planuje urlop na przełomie lipca i sierpnia - łącznie wykorzystałby 26 dni urlopu. Czy złożenie przez niego wypowiedzenia uniemożliwia mu wykorzystanie tych 26 dni w całości do 30 sierpnia 2023 r. i w takiej sytuacji może wykorzystać tylko ilość dni urlopu proporcjonalnie do zatrudnienia, czyli 18 dni urlopu?

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo