urlop wypoczynkowy

Czy podczas rozliczania samochodu prywatnego do jazd lokalnych należy uwzględnić urlop wypoczynkowy

Pytanie:

Pracownik ma podpisaną umowę na używanie samochodu prywatnego do jazd lokalnych i ustalony ryczał miesięczny kilometrów. W danym miesiącu pracownik był na urlopie wypoczynkowym, ale w złożonym oświadczeniu takiego urlopu do potrącenia z ryczałtu nie wskazał. Czy można na tej podstawie wypłacić pracownikowi cały ryczał i naliczyć tylko zaliczkę na podatek dochodowy? Dyrektor wyraził zgodę na wypłatę całości ryczałtu. Czy jednak pracownik zajmujący się rozliczaniem czasu pracy powinien zweryfikować to oświadczenie i skorygować dane do rozliczenia ryczałtu o wykorzystany urlop?

Z artykułu dowiesz się m.in.:
  • Jak oblicza się zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych
  • Jakie jest stanowisko fiskusa, a co wynika z orzecznictwa sądowego w sprawie opodatkowania ryczałtu przysługującego pracownikowi za używanie do celów służbowych prywatnego samochodu

Zwrot kosztów używania pojazdów do celów służbowych następuje w formie miesięcznego ryczałtu obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne. Pracownik otrzymuje zwrot po złożeniu pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo