umowa zlecenia

Jak Polski Ład wpłynie na rozliczenia z umów zlecenia od 2022 roku

Umowa zlecenia stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalno-rentowych (z pewnym wyjątkiem), ale w zestawieniu z innym tytułem może podlegać wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pod względem podatkowym przychody ze zleceń są opodatkowane, ale i tu istnieją wyjątki w postaci zwolnień, których od 1 stycznia 2022 r. przybędzie.

Umowa zlecenia to zaraz po umowie o pracę najbardziej popularna forma zatrudnienia. Podlega ona przepisom Kodeksu cywilnego i jest umową starannego działania. Przez umowę zlecenia osoba, która przyjmuje zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby, dającej zlecenie.

Umowy zlecenia: oskładkowanie

Zleceniobiorca jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Dla zleceniobiorcy ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i może do niego przystąpić w każdym czasie, na wniosek, który w jego imieniu zgłasza w ZUS płatnik składek poprzez odpowiednie wypełnienie zgłoszenia.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne stanowi przychód osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w umowie tej określonono odpłatność za jej wykonywanie:  kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Przy czym dla składki zdrowotnej liczy się przychód po odliczeniu składek społecznych pokrywanych przez ubezpieczonego (13,71% lub 11,26%).

Do wykonawców umów zleceń mają zastosowanie przepisy tzw. rozporządzenia składkowego, wymieniające przychody wyłączone z oskładkowania, np. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo