Narzędzia:
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy ze stałą pensją zasadniczą oraz otrzymuje premię uznaniową. Pracuje 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. W styczniu przebywał na urlopie wypoczynkowym (od 4 do 13 stycznia) oraz na urlopie bezpłatnym (od 14 do 31). Czy taka osoba dostaje pensję zasadniczą za dni 1 i 3 stycznia, które są ustawowo wolne, i sobotę (2 stycznia), która nie jest dniem pracy dla tego pracownika? Jak naliczyć wynagrodzenie tego pracownika za styczeń?
Pytanie: Z dniem 30 listopada 2009 r. przeszedłem na emeryturę. Pracodawcą był komendant wojewódzki policji. Wypłacono mi odprawę wynikającą z ustawy o policji, ale nie wypłacono mi ekwiwalentu za urlopy niewykorzystane w latach 2007, 2008, 2009 twierdząc, że nie nabyłem prawa do tych urlopów z tytułu pełnienia funkcji z wyboru w organizacji związkowej. Skierowałem pismo o wydanie decyzji administracyjnej z argumentacją, z jakiego tytułu nie nabyłem prawa do tych urlopów i oczywiście otrzymałem odpowiedź jak wyżej. W odwołaniu do II instancji opisałem wszystko dokładnie i ta umorzyła postępowanie w całości i uchyliła decyzję I instancji w grudniowej decyzji. W uzasadnieniu organu II instancji doczytałem się, że pracodawca powinien mi wypłacić ekwiwalent, ponieważ przyznanie do niego prawa nie jest decyzją administracyjną. Skierowałem pismo do komendanta wojewódzkiego policji o natychmiastowe wypłacenie ekwiwalentu, ale ten podtrzymał swoje stanowisko o braku podstaw do wypłaty. Podparł to stanowiskiem radcy prawnego. Rozumiem, że ta formacja pracuje w oparciu o ustawę o policji, a nie Kodeks pracy, ale niezrozumiałe jest dla mnie zachowanie komendanta, skoro nie znalazłem podstaw w ustawie do niewypłacenia ekwiwalentu za urlop. Teraz jestem w martwym punkcie. Proszę o poradę, jak mam dalej postępować, by wyegzekwować wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlopy?
Pytanie: Pracownica 4 września 2009 r. rozpoczęła urlop wychowawczy, jednak wcześniej wykorzystała 20 dni przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. W dniu 20 listopada 2009 r. nabyła prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownica wypowiedziała umowę o pracę, a okres wypowiedzenia skończy się 31 stycznia 2010 r. Czy wraz z rozwiązaniem umowy z końcem stycznia musimy wypłacić pracownicy ekwiwalent za 6 dni urlopu wypoczynkowego, do których nabyła prawo na urlopie wychowawczym?
Pytanie: Czy pracownikowi, któremu kończy się umowa 31 grudnia 2009 r., można wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop w dniu wypłaty wynagrodzeń, tj. 28 grudnia 2009 r.?
Pytanie: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli pracownik był zatrudniony od 1 września do 7 listopada 2009 r. (niepełne 3 miesiące), a jego wynagrodzenie składa się ze stałego wynagrodzenia, które wynosi 1.000 zł miesięcznie oraz prowizji, która za wrzesień wynosiła 459,24 zł, za październik - 424,88 zł oraz za listopad - 300 zł? Ponadto pracownik we wrześniu otrzymał premię uznaniową 400 zł oraz w październiku również premię w wysokości 400 zł.
Pytanie: Od 3 listopada 2009 r. uległy zmianie zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za urlop. Jak obliczyć ekwiwalent za 8 godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy - 1/2 etatu. Pracownik pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Wynagrodzenie zasadnicze pracownika 640 zł + 160 zł premii = 800 zł.
Pytanie: Mam pytanie dotyczące wyliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy zgodny z przepisami jest taki sposób jego wyliczenia: pracownik ze stawką godzinową i premią z nadgodzinami przepracował: » w marcu 2009 r. 5 dni (powinien przepracować 22 dni) - otrzymał wynagrodzenie 368,92 zł, » w lutym 2009 r. 20 dni (pełny wymiar czasu pracy) - otrzymał wynagrodzenie 1.347,36 zł, » w styczniu 2009 r. 14 dni (powinien przepracować 21 dni) - otrzymał wynagrodzenie 988,06 zł. Uzupełnianie wynagrodzenia wygląda następująco: » marzec 2009 r.: 368,92 : 5 dni x 22 dni = 1.623,25 zł, » luty 2009 r.: bez zmian (1.347,36 zł), » styczeń 2009 r.: 988,06 zł : 14 dni x 21 dni = 1.482,09 zł. Następnie dzielę sumę z tych miesięcy przez 3, otrzymuję kwotę średnią z 3 miesięcy. Potem stosuję współczynnik i dzielę wynik przez 8. Czy ten sposób jest zgodny z aktualnymi przepisami?
Pytanie: Jestem początkującą księgową w jednostce publicznej. Proszę o rozpisanie krok po kroku, jak poprawnie wyliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował 6 dni i przebywał na urlopie wypoczynkowym. Dodam, że pobiera wynagrodzenie 1.400 zł, dodatek stażowy 280 zł i premie 20% płacy zasadniczej - 280 zł (koszty podwyższone oraz przysługująca ulga, wynagrodzenie za czas choroby wynosi 282,46 zł).
Pytanie: Proszę o odpowiedź, czy mój system kadrowo-płacowy błędnie wylicza wynagrodzenie za urlop, stosując poniższą zasadę? Dla pracownika, którego wynagrodzenie jest określone w stawce za godzinę, z premią, dodatkiem za pracę w nocy i czasem za pracę w godzinach nadliczbowych system liczy (przykładowo): » w marcu 2009 r. przepracował 144 godziny, wynagrodzenie to 1.226,88 zł (płaca zasadnicza), premia 257,64 zł, dodatek za pracę w nocy 122,69 zł, razem 1.607,21 zł, » w lutym 2009 r. przepracował 160 godzin - 1.363,20 zł płaca zasadnicza, premia 340,80 zł, dodatek za pracę w nocy 68,16 zł, razem 1.772,16 zł, » w styczniu 2009 r. przepracował 144 godziny, pensja zasadnicza 1.226,88 zł, premia 355,79 zł i dodatek za pracę w nocy 81,79 zł, razem 1.664,46 zł. System dodaje wynagrodzenia brutto za 3 miesiące, co w tym wypadku wynosi 5.043,83 zł, dzieli przez przepracowane godziny, tj. razem 448, i tak wyliczoną stawkę mnoży przez godziny urlopu. Kontrola inspekcji pracy oświadczyła, że jest to naliczanie wynagrodzenia za urlop niezgodnie z przepisami.
Pytanie: W świetle zmienionego 3 listopada 2009 r. rozporządzenia dot. zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz wypłacania ekwiwalentu za urlop, jaki należałoby przyjąć współczynnik wypłaty ekwiwalentu dla osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która zatrudniona jest na pełnym etacie, ale ma prawo do dobowej normy czasu pracy w wymiarze 7 godzin?
Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź do 2 dni roboczych!
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
2024 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Obserwuj nas