Narzędzia:
Pytanie: W kwietniu 2011 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie, na które składało się: wynagrodzenie zasadnicze 2.520 zł, dodatek stażowy 302,40 zł, premia miesięczna 1.412,60 zł, wynagrodzenie za urlop 626,40 zł. W związku ze zmianą zasad wynagradzania w maju 2011 r. pracownik otrzymał wynagrodzenie zasadnicze: 3.500 zł, premię miesięczną 2.819 zł. W czerwcu 2011 r. (po kolejnej zmianie zasad wynagradzania) otrzymał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.500 zł, premię kwartalną (wprowadzaną w miejsce premii miesięcznej) 5.312 zł. Od 20 lipca do 2 sierpnia 2011 r. pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Które z wymienionych powyżej składników wynagrodzenia i w jakiej wysokości należy wliczyć do wynagrodzenia urlopowego, aby zostało one wyliczone we właściwej wysokości?
Pytanie: Jakie przyjąć wynagrodzenie do wyliczenia ekwiwalentu za 40 godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w stałej wysokości miesięcznej 2.100 zł brutto? Zatrudnienie ustało 24 sierpnia 2011 r., pracownik chorował od 28 lipca 2011 do 3 sierpnia 2011 r. Jak wyglądałyby wyliczenia, gdyby temu samemu pracownikowi przyznano w lipcu 2011 r. premię uznaniową w wysokości 200 zł brutto, która zgodnie z regulaminem wynagradzania pomniejszana jest proporcjonalnie za czas choroby?
Pytanie: Zatrudniamy pracowników z określonym stałym wynagrodzeniem (stawka miesięczna). Część pracowników czasowo zostaje oddelegowana do pracy we Francji na podstawie aneksu oddelegowania. Na wynagrodzenie tych pracowników składa się stawka godzinowa, dodatek żywieniowy oraz dodatek za rozłąkę. W jaki sposób określić podstawę wynagrodzenia urlopowego pracownika, który przez ostatnie 12 miesięcy pracował zarówno w Polsce (wynagrodzenie stałe 1.500 zł brutto), jak i we Francji (oddelegowanie)? W przypadku pracy we Francji wynagrodzenie pracownika było zależne od miesięcznego wymiaru czasu pracy, np. 20 dni x 8,5 euro (przeliczone na PLN) + 20 dni x dodatek żywieniowy + 31 dni x dodatek za rozłąkę. Czy w tym przypadku pod uwagę bierzemy wynagrodzenie z ostatnich 3, czy 12 miesięcy? Czy do podstawy wynagrodzenia urlopowego wliczamy wszystkie składniki łącznie z dodatkiem żywieniowym i rozłąkowym? Nadmieniam, iż urlop jest wykorzystywany na terenie Polski. W jaki sposób prawidłowo naliczyć wynagrodzenie urlopowe?
Pytanie: W związku z przejściem na rentę pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Pracownik od 17 marca do 14 września 2010 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 15 września 2010 r. do 13 marca 2011 r. pobierał świadczenie rehabilitacyjne. W dniu 22 listopada 2010 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał pracownikowi orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Jak prawidłowo naliczyć ekwiwalent, skoro przed pójściem na zwolnienie lekarskie pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej kwocie w wysokości 5.360,80 zł brutto, natomiast od 1 maja 2010 r. wynagrodzenie uległo zmianie i wynosiło 5.561,20 zł brutto. Czy do podstawy obliczenia ekwiwalentu należy wliczyć zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne, czy nie należy brać tych świadczeń pod uwagę i za podstawę przyjąć ostatnie wynagrodzenie? Czy otrzymany ekwiwalent za 1 dzień urlopu należy podzielić przez 8, czy przez 7 godzin (dobowa norma czasu pracy) w związku z uzyskanym przez pracownika orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, pomimo iż od chwili uzyskania orzeczenia pracownik nie świadczył pracy?
Pytanie: Jesteśmy jednostką samorządową (podlegamy pod urząd gminy). Zatrudniamy inkasentów, którym zmieniliśmy warunki wynagradzania - zmniejszona została podstawa, natomiast otrzymują oni premie za wystawione faktury (1 zł od faktury gotówkowej i 0,80 zł od przelewowej). Ponadto inkasenci otrzymują dodatek stażowy. Okres rozliczeniowy w przypadku premii za faktury jest liczony od 21. dnia miesiąca do 20. dnia miesiąca następnego. Czy należy i w jaki sposób uwzględniać te premie w podstawie naliczenia wynagrodzenia urlopowego? Czy premia ta wchodzi do podstawy chorobowego? Zastanawiamy się także nad zmianą warunków wynagradzania na taki, aby zwiększyć podstawę. Pracownicy mieliby określoną stałą liczbę faktur do wystawienia (w ramach podstawy), natomiast ponad ten limit otrzymywaliby premię za każdą kolejną fakturę. Ponadto chcielibyśmy zaznaczyć, że ta premia nie wchodzi do podstawy do zasiłku chorobowego i wynagrodzenia urlopowego - czy w ogóle trzeba to zaznaczać? Nie wiem, czy można to nazwać premią, czy może ująć to jako inny składnik?
Pytanie: Proszę o pomoc w wyliczeniu wynagrodzenia urlopowego za okres od 3 do 28 stycznia 2011 r. oraz od 1 do 25 lutego 2010 r. pracownika zatrudnionego od 10 grudnia 2008 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownik początkowo wynagradzany był stawką miesięczną zasadniczą (1.276 zł brutto, następnie od 1 stycznia 2009 r. - 5.000 zł brutto, a od 01 stycznia 2010r - 8.600 zł brutto). Od dnia 1 lutego 2010 r. pracownik otrzymywał wynagrodzenie prowizyjne. Dnia 1 stycznia 2011 r. ponownie został zmieniony system wynagradzania pracownika i otrzymał on stawkę miesięczną zasadniczą w wysokości minimalnego wynagrodzenia - 1.386 zł brutto. Wynagrodzenie pracownika w 2010 r. przedstawiało się następująco: » październik - 16.856,48 zł brutto (wynagrodzenie prowizyjne), » listopad - 7.567,59 zł brutto (wynagrodzenie prowizyjne), » grudzień - 2.464, 84 zł brutto (wynagrodzenie prowizyjne). Moje wątpliwości budzi fakt, czy w ogóle należy przeliczyć wynagrodzenie urlopowe, skoro zgodnie z porozumieniem zmienił się całkowicie system wynagradzania?
Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie od 15 do 20 stycznia 2011 r. Według sporządzonego grafiku powinna w tym okresie mieć 3 dyżury nocne. Czy w tej sytuacji wypłacamy jej dodatek za pracę w porze nocnej?
Pytanie: Pracownik zatrudniony na pełen etat, w 3 kolejnych miesiącach otrzymywał premię regulaminową od zysku za cały miesiąc w następującej wysokości: lipiec 2010 r. - 6.000 zł (przepracował 160 godzin), sierpień 2010 r. - 4.000 zł (przepracował 168 godzin), wrzesień 2010 r. - 8.000 zł (przepracował 176 godzin). Wynagrodzenie urlopowe za 1 godzinę ze zmiennych składników wynagrodzenia (premii) wynosi 35,71 zł, co daje 258,68 zł dodatku za każdy dzień urlopu (8 godzin). Pracownik w październiku 2010 r. ma wyliczone 6.000 zł premii regulaminowej od zysku za cały miesiąc. Przepracował 120 godzin oraz był na urlopie 5 dni (40 godzin). Wynagrodzenie urlopowe ze zmiennych składników z 3 miesięcy poprzedzających urlop wynosi (za 5 dni urlopu) 1.428,40 zł (5 dni x 258,68 zł). W jaki sposób należy wypłacać premię, aby była zgodna z przepisami i aby nie dokonywać podwójnej zapłaty pracownikowi z tytułu przebywania na urlopie i dodatkowo wypłacania premii? Który z poniżej przedstawionych sposobów liczenia jest właściwy i zgodny z przepisami? Sposób I: 6.000 zł premii : 160 godzin (liczba godzin do przepracowania w październiku 2010 r.) x 120 godzin (liczba godzin przepracowanych) = 4.500 zł + średnia za urlop 1.428,40 zł = 5.928,40 zł. Sposób II: 6.000 zł + dodatek za urlop 1.428,40 zł = 7.428,40 zł? Czy zasadnym będzie zapis w regulaminie premiowania, że premia pomniejszana jest proporcjonalnie o dni nieobecności w pracy (chorobowe, urlop, inna nieobecność)?
Pytanie: Proszę o odpowiedź, jeżeli na koniec 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego są wypłacane nadgodziny, to jak należy je uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego i chorobowego - w pełnej wypłaconej wysokości czy 1/12 wypłaconej kwoty?
Pytanie: W październiku 2010 r. pracownica wróciła z 3-letniego urlopu wychowawczego. Przed urlopem wychowawczym pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. W pierwszym dniu pracy zostało jej wręczone wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 stycznia 2011 r. W okresie wypowiedzenia pracownica została skierowana na urlop wypoczynkowy. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za urlop?
Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź do 2 dni roboczych!
Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone
2024 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Obserwuj nas