Przesunięcie terminu odbioru dnia wolnego za sobotnie święto na inny okres rozliczeniowy

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
05.10.2015AKTUALNE

Przesunięcie terminu odbioru dnia wolnego za sobotnie święto na inny okres rozliczeniowy
Pytanie:

W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pokrywający się z kwartałami kalendarzowymi. Od lipca do września pracownicy mieli do odbioru dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę (15 sierpnia), w wybranym prze siebie terminie. Niestety osoby, które mają swoich kierowników poza Polską, nie zostały przypilnowane. Okazało się, że kilku pracowników nie odebrało dnia wolnego. Czy na wniosek pracownika należy udzielić mu dnia wolnego w październiku, czyli w kolejnym okresie rozliczeniowym? W jaki inny sposób możemy zrekompensować ten dzień?

Odpowiedź:

Nieudzielenie pracownikom dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy powoduje powstanie pracy nadliczbowej, wynikającej z przekroczenia średniotygodniowych norm czasu pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dzień wolny za święto w wolną sobotę

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Porozumienie o odbiorze dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym jest bezskuteczne…

Termin udzielenia dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy jest przez ustawodawcę określony sztywno. Przepisy nie przewidują żadnych wyjątków w tym przedmiocie. Dlatego nawet zgodne porozumienie pracodawcy i pracownika nie może spowodować udzielenia dodatkowego dnia wolnego ze wskazanego tytułu poza okresem rozliczeniowym. Takie działanie pracodawcy spowodowałoby ponadto niewłaściwe rozliczenie czasu pracy pracowników – w jednym okresie rozliczeniowym pracownicy nie wypracowaliby nominalnego casu pracy (z uwagi na dodatkowy dzień wolny), w kolejnym natomiast liczba godzin pracy byłaby zbyt duża (z powodu nie udzielenia im dnia wolnego od pracy).

… i skutkuje obowiązkiem finansowej rekompensaty

Nieudzielenie pracownikom dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w danym okresie rozliczeniowym powoduje powstanie pracy nadliczbowej wynikającej z przekroczenia średniotygodniowych norm czasu pracy. Z tytułu takiej pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikom wynagrodzenie powiększone o 100% dodatek za każdą godzinę pracy.

Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Kaleta


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo