zwolnienie pracownika

Pracownik w procesie o odszkodowanie od pracodawcy musi udowodnić słuszność swoich zarzutów

Pracownik może zakwestionować poprawność trybu konsultacji związkowej inicjowanej przez pracodawcę w przedmiocie zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o prac. Musi jednak udowodnić, w procesie o odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania umowy o pracę, słuszność zarzutów, jakie stawia względem pracodawcy. Wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 2020 r. (sygn. akt I PK 58/19).

Z artykułu dowiesz się:

Stan faktyczny

Halina K. pracowała w domu pomocy społecznej jako główna księgowa. W związku z nabyciem przez pracownicę uprawnień emerytalnych w dniu 25 marca 2008 r. strony rozwiązały umowę o pracę za porozumieniem, po czym 1 kwietnia 2008 r. nawiązały nowy umowny stosunek pracy, na czas określony do 31 grudnia 2008 r. Kolejna umowa terminowa obowiązywała przez okres roku kalendarzowego 2009. Natomiast od 1 stycznia 2010 r. pracownica została zatrudniona na czas nieokreślony. Na początku 2017 r. w zakładzie pracy przeprowadzono kontrolę organu nadzorczego w zakresie dotyczącym realizacji wypłat wynagrodzeń pracowniczych w IV kwartale 2016 r.

W protokole pokontrolnym ujawniono nieprawidłowości odnoszące się do sposobu dokonywania zaliczkowej wypłaty wynagrodzeń na rzecz części pracowników, realizowanej w trakcie zastępstw Haliny K., kiedy ta przebywała na krótkotrwałych absencjach spowodowanych urlopami.

Pismem z 9 stycznia 2017 r., po uprzedniej konsultacji związkowej, pracodawca wręczył Halinie K. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, jak również zapoznał ją z wynikami kontroli. Przyczynę wypowiedzenia stanowiły zachowania pracownicy, których następstwem były wnioski i zalecenia pokontrolne. Halina K. odwołała się od wypowiedzenia, lecz przegrała spór w obu instancjach i dlatego poskarżyła się do Sądu Najwyższego.

Czy dodatkowa odprawa dla zwalnianego pracownika jest wolna od składek ZUS

Czy dodatkowa odprawa dla zwalnianego pracownika jest wolna od składek ZUS

Dodatkowej odprawy pieniężnej, wypłacanej pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek ZUS. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 280/2021 z 15 czerwca 2021 r., w sprawie DI/100000/43/214/202).

Stan faktyczny

W dniu 27 kwietnia 2020 r. przedsiębiorca zawarł porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zawartej w dniu 11 września 2015 r. Wskazana przyczyna rozwiązania stosunku pracy (likwidacja stanowiska pracy) nie dotyczy pracownika. Pracownik na podstawie zawartego porozumienia uprawniony jest do otrzymania odprawy pieniężnej na podstawie art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca zobowiązał się zapłacić pracownikowi dodatkową odprawę pieniężną w wysokości określonej w porozumieniu. Zgodnie tym porozumieniem, dodatkowa odprawa pieniężna wypłacana jest w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w okolicznościach opisanych w porozumieniu, jak również z tytułu gotowości pracownika do świadczenia pracy do dnia rozwiązania stosunku pracy, tj. do 31 marca 2021 r. Dodatkowa odprawa pieniężna będzie płatna w dniu wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę należnego pracownikowi. Zgodnie porozumieniem, pracownik traci prawo do wypłaty dodatkowej odprawy pieniężnej w następujących sytuacjach:

  • jednostronnego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika; 
  • rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn dotyczących pracownika, tj. rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy;
  • nieobecności pracownika w pracy, niezależnie od przyczyny (w tym absencji chorobowej), w wymiarze większym niż łącznie 33 dni w okresie od dnia podpisania porozumienia (włącznie) do dnia wskazanego w porozumieniu.

Przedsiębiorca oświadczył, że wypłata dodatkowej odprawy pieniężnej będzie miała ścisły i nierozerwalny związek z faktem ustania stosunku pracy, oraz wskazał, że odprawa ta będzie stanowić przychód w rozumieniu ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.) osiągany przez pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo