świadectwo pracy

Zmiana trybu rozwiązania umowy o pracę – czy możliwa jest po wystawieniu świadectwa pracy

Pytanie:

Pracownik zwrócił się do pracodawcy po 13 latach o zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę i zgodę na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, argumentując, iż sposób rozwiązania wskazany na świadectwie pracy stanowi poważną przeszkodę w znalezieniu pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom i doświadczeniu. Z pracownikiem w 2010 r. został rozwiązany stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia, tj. z art 52 §1 pkt 1 kp. Zostało wydane świadectwo pracy. Pracownik nie odwoływał się do sądu pracy. Czy możliwa jest z punktu widzenia pracodawcy zmiana po 13 latach trybu rozwiązania umowy? A co za tym idzie świadectwa pracy, które jak rozumiem powinno być wystawione, w przypadku zgody pracodawcy, z aktualną datą i jedyną zmianą dotyczącą sposobu ustania stosunku pracy. Jakie ewentualne konsekwencje, czy ryzyka mogą wiązać się dla pracodawcy z wyrażeniem zgody na zmianę trybu?

Informacja o zajęciu wynagrodzenia za pracę w świadectwie pracy – kiedy ją umieszczać

Pytanie:

Zwracam się z prośbą o opinię w celu wypełnienia w świadectwie pracy pkt 6 dotyczącym informacji o zajęciu wynagrodzenia (oznaczenia komornika i nr sprawy egzekucyjnej oraz wysokości potrąconych kwot). Czy informację taką powinnam zamieścić w poniższej sytuacji, jeśli: pracownik, z którym rozwiązana zostanie umowa o pracę zawarta w 2013 r. do lipca 2013 r. miał zajęcia komornicze, natomiast od sierpnia 2023 r. ma odwołane te zajęcia przez komornika? Następnie od sierpnia 2023 r. Syndyk Masy Upadłości tegoż pracownika poinformował nas o wykonaniu dyspozycji art. 63 pkt 1 ppkt 2 Prawa Upadłościowego w którym zwraca się z prośbą o przelewanie części wynagrodzenia w kwocie podlegającej zajęciu na wskazany rachunek bankowy prowadzony na potrzeby postępowania upadłościowego. Zgodnie z przepisem art. 146 Ustawy Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U z 2009 r. nr 175 poz, 1361 ze zm.) postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności podlegającej zgłoszeniu do masy upadłości, wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie to umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości. (…) Zatem postępowania egzekucyjne prowadzone przez komorników sądowych wobec wynagrodzenia dłużnika uległy zawieszeniu z mocy samego prawa i umorzą się po uprawomocnieniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.

Świadectwo pracy i ekwiwalent za urlop po zakończeniu pracy w 2023 r. – jakie procedury

Świadectwo pracy i ekwiwalent za urlop po zakończeniu pracy w 2023 r. – jakie procedury

Pracodawca, który kończy stosunek pracy z pracownikiem z dniem 31 grudnia 2023 r., powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli pracownik ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany w 2023 roku urlop wypoczynkowy. W związku z tym, że 31 grudnia 2023 r. wypada w niedzielę, która jest wolna od pracy dla pracownika, pracodawca może dopiero 2 stycznia 2024 r. wypełnić wszelkie formalności.

Wykazywanie w świadectwie pracy okresów pracy w szczególnych warunkach

Pytanie:

Czy treść poniższego świadectwa jest zgodna z obecnie obowiązującymi przepisami, czy zawiera wszystkie wymagane elementy? Poniższe świadectwo dotyczy pracowników zatrudnionych w prywatnej firmie. Świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach: Niniejszym zaświadcza się, że Pani X, urodzona w Y była zatrudniona w firmie Z od 01.06.2014 r. do 31.07.2023 r. W tym okresie od 01.06.2014 r. do 31.07.2023 r. stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wykonywała prace: prace w chłodniach składowych i przyzakładowych o temperaturze wewnętrznej poniżej 0 ˚C- Wykaz A, Dział X poz.7 /określić charakter pracy ściśle wg wykazu-dział i poz. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.II.1983 r. Dz. U. nr 8, poz.43 z późniejszymi zmianami/ oraz ustawy z dnia 19.12.2008 o emeryturach pomostowych (Dz. U nr 237, poz. 1656 załącznik nr 1 poz.35) na stanowisku: mrożonkowa. Na podstawie ustawy z 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz.U. nr 237, poz. 1656) w sprawie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze- wymienione w załączniku do ustawy nr 1 poz. 35 tj. prace w pomieszczeniach o narzuconej technologią temperaturze powietrza poniżej 0 ˚C oraz wymienionym w : Wykaz A, Dział X poz.7 pkt.9 stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia Nr 16 Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 31 marca 1988 r. , w sprawie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo