Różnicowanie wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach

Magdalena Z Skalska
Magdalena Z Skalska
15.04.2013AKTUALNE

Pytanie:

Pracodawca dokonał podwyżki wynagrodzenia dla grupy zawodowej sprzątaczek, pomijając przy podwyżce wynagrodzenia jedną z zatrudnionych pracownic. Pominięcie przy podwyżce wynagrodzenia pracodawca tłumaczy krótkim stażem pracy oraz faktem korzystania przez pracownicę z opieki nad chorymi dziećmi i przebywaniem na zwolnieniu lekarskim. Czy taka sytuacja jest naruszeniem przepisów Kodeksu pracy o równym traktowaniu pracowników w zatrudnieniu? Nadmieniam, że zakres obowiązków wszystkie pracownice mają identyczny. Co więcej, w okresie zatrudnienia wszystkie korzystały ze zwolnień lekarskich, niektóre w dużo większej ilości dni.

Odpowiedź:

Krótki staż pracy oraz korzystanie ze zwolnień lekarskich nie powinny mieć wpływu na ustalanie wysokości wynagrodzenia pracownicy, jeśli nie istnieją inne obiektywne przesłanki do pominięcia jej przy podwyżce wynagrodzeń.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie pracy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakowa prace, lub za pracę o jednakowej wartości. Poprzez sformułowanie „praca o jednakowej wartości” należy rozumieć czynności, których wykonywanie wymaga porównywalnych kwalifikacji zawodowych, lub praktyki i doświadczenia zawodowego, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Pracodawca ma prawo zróżnicować wynagrodzenie pracowników pełniących inne obowiązki, lub wykonujących taką sama pracę, ale mniej lub bardziej sumiennie.

Krótki staż pracy nie powinien sam w sobie stanowić podstawy do pozbawienia podwładnego podwyżki, jeśli wykonuje on swoje obowiązki rzetelnie i nie gorzej niż inni pracownicy z tej samej grupy zawodowej. Takie postępowanie narusza zasadę równego traktowania i pracownik ma prawo domagać się wyrównania swojego wynagrodzenia adekwatnie do stawek otrzymywanych przez współpracowników zajmujących to samo stanowisko i wykonujących taką samą pracę. Nierówne traktowanie może tez stanowić podstawę do ubiegania się o odszkodowanie przed sądem.

Reasumując, jeśli osoba, o której mowa w pytaniu, sumiennie wykonuje swoje obowiązki i jej praca nie odbiega jakościowo od pracy pracownic zatrudnionych na takim samym stanowisku, to postępowanie pracodawcy należy uznać za naruszenie zasady równego traktowania, przy czym w przypadku braku innych okoliczności działających na niekorzyść pracownicy, sam fakt korzystania ze zwolnienia lekarskiego nie powinien być poruszany w tej kwestii jako argument.

Autorem odpowiedzi jest: 

Magdalena Skalska


Magdalena Z Skalska
AUTOR
Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo