Obliczanie wymiaru czasu pracy w przypadku skróconego dobowego i tygodniowego wymiaru

Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska
27.04.2009AKTUALNE

Pytanie:

W naszej firmie wszyscy pracownicy pracują w skróconym czasie pracy (35 godzin tygodniowo), ze względu na warunki szkodliwe dla zdrowia. Ponieważ praca zgodnie z regulaminem odbywa się różną liczbę godzin w poszczególne dni (7,45 w poniedziałki i wtorki oraz 6,30 we środy, czwartki i piątki, co daje 7 godzin średnio w tygodniu) mam wątpliwości, jak liczyć obowiązujący wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach. Czy wymiar ten wynika z przemnożenia liczby dni przez średni dzienny czas pracy (np. w kwietniu 2009 r. 21 dni x 7 godzin daje 147 godzin), czy też z sumowania wymiarów w poszczególne dni miesiąca (np. w kwietniu 14 dni po 6,30 + 7 dni po 7,45 co daje 145,15 godzin). Jak widać na podanym przykładnie liczby te różnią się od siebie.

Odpowiedź:

Obowiązujący w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy pracownika, którego obowiązują skrócone normy czasu pracy, należy ustalać mając na uwadze jego skrócony dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy.

Co do zasady, obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku. Opisana metoda obliczania obowiązującego pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiaru czasu pracy znajduje, co do zasady, pełne zastosowanie w każdym systemie i rozkładzie czasu pracy. Wyjątkiem w tym zakresie jest ustalanie wymiaru czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie pracy w ruchu ciągłym oraz pracowników, do których stosuje się skrócone normy czasu pracy. W tym ostatnim przypadku, ponieważ przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób taki wymiar czasu pracy należy obliczać, przedstawiona wyżej metoda znajdzie odpowiednie zastosowanie. W przypadku skróconych norm czasu pracy do algorytmu wskazanego w powyższym obliczeniu należy podstawić obowiązującą pracownika skróconą dobową (średni dobowy wymiar czasu pracy) i tygodniową normę czasu pracy, zamiast normy podstawowej 8 i 40-godzinnej).

Zgodnie zatem z powyższym pracownikowi, którego dobowa norma czasu pracy wynosi średnio 7 godzin na dobę, a średniotygodniowa norma czasu pracy to 35 godzin, obowiązujący w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy należy obliczyć w następujący sposób:

  • liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez obowiązującą pracownika średniotygodniową normę czasu pracy (35 godzin),
  • a następnie do tak otrzymanego wyniku dodać iloczyn 7 godzin i dni wystających od poniedziałku do piątku.
Przykładowo w kwietniu 2009 r. pracownik zatrudniony w opisany w przykładzie sposób zobowiązany będzie do przepracowania 154 godzin, na które składają się poniższe wartości:
  • 4 pełne tygodnie x 35 godzin = 140 godzin,
  • 105 godzin + 2 dni po 7 godzin = 154 godziny,
  • 154 godziny – 7 godzin z tytułu przypadającego w poniedziałek święta (Poniedziałek Wielkanocny) = 147 godzin.
Tak otrzymany miesięczny wymiar czasu pracy pracodawca rozkłada na poszczególne dni tygodnia, w tym może to zrobić w taki sposób, aby w poniedziałki i wtorki pracownicy świadczyli pracę po 7 godzin 45 minut, a w środy, czwartki i piątki po 6 godzin 30 minut. 
Autorem odpowiedzi jest: 

Joanna Stępniak


Joanna Suchanowska
AUTOR
Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Sprawdź inne artykuły w kategorii Kadry

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelnosci Laur zaufania SMB logo Top firma

Copyright © 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo inst-logo